İrfan Topcu

İrfan Topcu: Speedy Gonzales Ogier Oldu

Geçtiğimiz hafta Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) ‘nın üçüncü ayağı olan Meksika rallisi’nde sezonun ilk toprakrallisi gerçekleşti ve deniz seviyesinden bir hayli yüksek etaplarında gerçekleşti. biz ne kadar Latvala’cı olsak, ne kadar Hirvonen’ci olsakta, Yiğidi öldürüp hakkını da yememek lazım, Ogier’in haklı galibiyetini ayakta alkışlamadan edemiyoruz.

Aslında Meksika rallisindeki özel etaplar zemin olarak bizlerinde alışık olduğu Toprak zeminlerde olsa da, etapların yüksek rakımlı ve tırmanma şeklinde olması, havadaki oksijen seviyesinin yükseklik dolayısı ile düşük olması, yakıtın az oksijen nedeni ile yanmasını engellerken, araçların neredeyse yarı yarıya güç kaybı yaşamasına sebebiyet verdi.  Tabi bu sıralamayı etkiledi mi? Kesinlikle hayır.

Sonuç olarak eşit şartlar, eşit koşullar, aklını kullanan, iyi pilotajı olan ve iyi aracı, iyi ekibi olan yarışmayı kazandı. Nedense Hirvonen’i baştan kaybettik. önce önüne çıkan mandayı tam bir hayvansever gibi son anda ezilmekten kurtaran Hirvonen, sonralarda yaşadığı mekanik arıza karşısında kaderinden ayni şevkati göremedi ve bizde tüm umutlarımızı Latvala’ya bağladık.

Eski F1 pilotu Robert Kubica, önce beton bir direğe çarptı, ardından Asvalt zeminli Seyirci Özel etabına çıkıp kendini F1 pistinde sanınca bir de pistteki beton bariyerlere çarptı, sonra da hoppala bay bay..  Yarışa elveda dedi ve ralli etaplarından nasibini alan Raikonen’in ardından Kubica’da bu işin çocuk oyuncağı olmadığını anlamış oldu sanırım.

Şampiyona lideri olarak en önde start alan Latvala, tüm etaplarda etap üzerindeki ince tozu süpüren şanssız kişi oldu. Doğal olarak sürekli zaman kaybetti fakat bunu da bir mazaret olarak görmemeliyiz. sonuç olarak Lidersin ve Liderliğin getirdiği bu ağır yükü de taşımak zorundasın. Taşıyabildik mi? evet layıkıyla taşıdık ama ikinci geldik.

Diğer taraftan hiç sorun yaşamayan, hiç hata yapmayan soğuk adam, sevimsiz adam, Sebastien Ogier birinciliği aldı. Yazımın başında da söylediğim “Yiğidi öldürelim, hakkını yemeyelim”. Kazananı alkışlamak lazım. Meksikadan aldığı puanlarlada Latvala’nın 3 puan önüne geçip Ogier lider oldu.

Ogier’I, WRC’nin Speedy Gonzales’i ilan ediyorum. 2014 Şampiyonu ünvanını almasın da ne isterse alsın arkadaş.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı