Drift Nedir?


 

drift-nedir

Drift yapmak bir çeşit sürüş tekniğidir. Arkadan veya 4 tekerlekten kayma ile viraj girişi ve çıkışını kontrollü bir şekilde geçerek yapılır. Bir arabanın arkadan kayma açısı, önden kayma açısından fazla olunca drift gerçekleşir. Drift gerçekleşirken ön tekerlekler dönülen virajın zıt yönünü gösterir.

Drift araçları, arkadan itişli ve genellikle arkadan kaymaya izin vermesi için düşük bastırma gücü olacak şekilde dizayn edilmiş, hafif araçlardır. Tüm motorsporlarında olduğu gibi drift araçlarında da Roll-bar, sabitlenmiş yangın söndürücü, 4 noktadan sabitlendirilmiş emniyet kemeri gibi güvenlik ekipmanlarının yanında sürücülerde yarış tulumu, kasket gibi güvenlik önlemleriyle yarışır.

Genellikle drift yarışları sıralama seansı ve final eşleşmeleri şeklinde yapılır. Yarışa katılan yarışmacılar önceden belirlenmiş yarış çizgisini takip ederek aşağıda belirtilen kriterlerle puan alarak sıralanırlar ve ardından final eşleşmeleri alınan puanlara göre 1-16, 2-15 şeklinde eşleşirler. Eşleşmelerde 2 çıkış yapılır. Eşitlik olması durumunda bir kez daha 2 çıkış yapılır. Çıkışlarda bir araç önde diğer araçda arkada olduğu için eşitlik durumunda tek çıkış yapılmaz. Eşleşmelerde yine aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurularak kazanan sürücü belirlenir. Final eşleşmelerinde aşağıdaki kriterlere ek olarak göz önünde bulundurulması gereken bazı durumlar şöyledir ;

–          Önde giden aracı etkilemeden ve drift yaparak öndeki aracı geçmek. Önde giden aracı drift yapmadan geçen yarışmacı otomatik olarak elenir.

–          Spin atan yarışmacı rakibide spin atmadığı sürece yarışı kaybeder.

–          Önde giden araç için, Drift yaparak takip eden araçla mesafeyi açmak dikkat edilen kriterlerdendir.

–          Arkada giden araç için, Drift yaparak öndeki araçla mesafeyi çok yakın tutmak dikkat edilen kriterlerdendir.

–          Drift yarışlarında galip gelen yarışmacı aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurularak, yarışın hakemliği yapan jüri üyeleri tarafından belirlenir.

Parkur çizgisi: Jüri üyeleri tarafından önceden belirlenen, takip edilmesi gereken çizgi,

Görsellik: Görsellik, çıkarılan duman miktarı, duvar ve bariyey gibi pisti belirleyen sınırlara veKesme noktalarına (Clipping point) yakın geçilmesi ve seyircilerin tepkileri gibi bir kaç kriterle belirlenir.

Kayma açısı: Aracın kayarak gittiği yön ile aracın burnunun gösterdiği yön arasındaki açıdır.

Hız: viraja giriş hızı, virajdaki hızı ve virajdan çıkış hızına göre (yüksek hız daha iyi).

Daha fazla bilgi için… 2016 Drift talimatları..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı