Tırmanma Yarışı Nedir?


tirmanma-nedir-foto

Tırmanma Yarışı, zamana karşı yapılan ve belli bir yokuşu tırmanma temeline dayalı, Motorsporlarının en eski dallarından biridir. İlk kez 31 Ocak 1897’de Fransa, Nice yakınlarında La Turbie’de düzenlendi. İngiltere’de Worcestershire, Shelsley Walsh’de yapılan tırmanma yarışları ise 1905’ten beri düzenlenmekte olan en eski yarışlardan biridir. Tırmanma yarışlarının en popüleri Amerikanın Colorado eyaletinde yapılan Pikes Peak Uluslararası Tırmanma yarışıdır. Diğer adı ise bulutlara yapılan yarış olan Piles peak’in uzunluğu 16 kilometre, rakımı 1.5 kilometredir.

Ülkemizde Tırmanma yarışları 2013 yılında ikinci sezonunu geride bıraktı. İlk şampiyonumuz merhum Ahmet Şevketoğludur. En popüler pistimiz Kaplıca – Kantara yoludur. Yaklaşık 6 kilometre olan yolun, 3 er kilometrelik 2 versiyonu  kullanılmaktadır. Kategoriler ise 6’ya ayrılmıştır. Genel klasmanın dışında tek çeker restriktörlü ralli araçları (S1) ve 4 çeker restriktörlü ralli araçları (S2) diye adlandırılan “S” kategorileri vardır. Bir de limitsiz kategori olan “E” kategorisi vardır. Formula 1 şasisine sahip özel araçlar (E1), 4 tekerlekten çekişli araçlar (E2), ön tekerlekten çekişli araçlar (E3) ve arka tekerlekten itişli araçlar (E4).

Diğer motorsporlarında olduğu gibi Tırmanma yarışlarında da alınması gereken güvenlik önlemleri çok önemlidir. Araçlar Roll-cage ile döşenmiş olmalı, sabit yangın söndürücü olmalı ve araç içerisinde sabit olmayan hiçbir parça olmamalı. Yarışmacılarda ise yarış tulumu, kasket gibi önlemler alınmış olmalı.

Daha fazla bilgi için Tıklayınız..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı