Karting Nedir?


Kart yarışları ya da Karting, açık tekerlekli motorsporlarının en küçük dalı olmasının yanı sıra hemen hemen bütün motorsporlarının alt yapısı olarak bilinir. Genellikle küçültülmüş pistlerde yarıştırılır. Kart yarışı genellikle motorsporlarının en ekonomik türü olarak kabul edilir. Hobi olarak, neredeyse herkes tarafından yapılabilen spor, 8 yaşından itibaren FIA kurallarıyla lisanslı olarak yapılabilir.

Kartların değişik hızlarda bir çok çeşidi vardır. En hızlıları süperkart olarak bilinen 250km/s hıza ulaşabilen modelleridir. Genel olarak insanların kiralayıp eğlence için kullandığı modeller ise 50-60 kilometre hıza ulaşırlar. Kart yarışlarının zirvesi olarak bilinen bir KF1 kartı, 125cc’lik 2 zamanlı motoru ile yaklaşık 150 kg’dır (sürücü ile) ve 140 km/s hız yapabilirler.

Art Ingels bu sporun babası olarak kabul edilir. İlk yarış kartı yapan kişi Kurtis Kraft, ilk kartı güney kaliforniya’da 1956 yılında yapmıştır. Karting hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayılmış ve Avrupa’da da bir çok insana hitap eder hale gelmiştir.

Tipik yarışma şekilleri; Sürat yarışı (Sprint), Dayanıklılık (Endurance) ve pist yarışları (speedway) dır.

Sprint yarışları: Karting pistine benzeyen sol ve sağ virajları bulunan yollarda yapılır. 400 metre ile 1600 metre arası uzunluk yeterlidir. Sprint yarışları nispeten kısa süren (15 dakika gibi) yarışlardır. Genellikle 3 sıralama ve bir final yarışı şeklinde yapılır. Belirlenen puanlara göre seanslar sonunda birinci ortaya çıkar.

Endurance yarışları: Adından da anlaşılacağı gibi 30 dakika ile 24 saat arasında süren dayanıklılık yarışlarıdır. 1 den fazla yarışmacının kullandığı aracın ve ekibin dayanıklılığı ön plandadır.

Pist yarışları: Genel olarak oval pist dediğimiz iki düzlükten ve 4 sol virajdan oluşan pistlerde, 300-400 metre uzunluğunda asfalt üzerinde yapılan yarışlardır. 10 turluk sıralama seansının ardından 20 turluk final yarışı yapılır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı