Off-Road Nedir?


Off-Road

Off Road en yalın kelime anlamıyla “Yol Dışı” demektir. Off Road’un çıkışı, normal araçların ulaşamadığı yerlere ulaşma isteğinin doğurduğu sonuçtur. Günümüzde doğa ve motor sporları kategorisinde gösterilen off road; ilk olarak devletlerin sınırlarını koruyabilmek adına ordularındaki kara araçlarıyla gidilemeyen yerlere gidilebilmek için çıkmış ve geliştirilmiştir. Off Road daha sonraları uzak iş sahalarına erişmek için kullanılmıştır. Ordu ve iş için kullanılan kara araçlarının araziye uygun hale getirilmesi ve gidilemeyen yerlere gidilebilme isteği, günümüzde çıkış değerlerinin yanı sıra; hobi amaçlı bir spor haline gelmiş ve giderek yaygınlaşmıştır.

Günümüzde off road denildiğinde arazi araçlarıyla doğada engelleri aşmak, beraberlik ve grup çalışması içerisinde doğayla mücadele etmek olarak tanımlanabilir. Off road insanların birbiriyle yarışma isteğiyle birleşmiştir. Off road; hem arazide yol almak, hem de yarışmak olarak algılanmaktadır. İlk başlarda standart 4×4’lerle yapılan bu spor, günümüzde modifiye edilmiş ve off road donanımlarıyla güçlendirilmiş 4×4’ler ile yapılmaktadır.

Off Road; düz asfalt çizgilerinden sıkılanların, doğa severlerin ve hayatın bizlere getirdiği habersiz sürprizleri sevenlerin ortak buluşma noktası olmuştur. Aslında off road içerisinde insanın doğaya meydan okuması, onunla savaşması gibi olgularda çıkarılabilir. Doğayla mücadele etmek bu işin ana temasıdır ama asla düşmanca ve ona zarar vererek değil. Tam tersi iki sporcunun birbiriyle dövüşmesi kavga etmesi, ancak müsabaka sonunda ikisinin de birbiriyle el sıkışması gibidir off road. Tüm gününüzü elli metrelik bir yolu geçmek için harcayıp, o uğurda aracınızın limitleri sonuna kadar zorlayıp, o engeli aşmak için savaşmaktır. Ancak geçtikten sonra doğaya tekrardan ve yeniden aşık olmaktır off road.

Off road yarışları ise, çeşitli engellerle zorlaştırılmış ağır parkurlarda, 4X4 araçlar kullanılarak, bu engelleri en kısa zamanda aşmak için mücadele etmektir. Off-Road, derin su geçişleri, çamur ve bataklık parkurlar, kaya tırmanışları, dik rampa ve inişler gibi, normal araçlarca aşılması olanaksız engelleri geçmeye yönelik yarışları ile, zevkli seyir olanakları sağlayan bir spordur. Seyirci ve basın açısından bakıldığında, tüm yarışan araçları aynı anda görme olanağı sağlayan etapları, ve bazı engellerde yoldan çıkmalarına ya da devrilmelerine karşın, elbirliği ile yarışa devam ettirilen araçların ilginç görüntüleri ile, seyredenlere heyecanlı  anlar yaşatır.

Diğer motorsporlarında olduğu gibi Off Road yarışmalarında da alınması gereken güvenlik önlemleri çok önemlidir. Yan yatmaların olasılığı yüksek olan sporda güvenlik kafesi dediğimiz Roll-cage önemli bir faktördür. Bunun yanında yarış koltuğu, sabit yangın söndürücü, 4 noktalı emniyet kemeri bu güvenlik önlemlerinden bazılarıdır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız..

Kaynak: Bolu Off Road Kulübü


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı