Hasan Macila

Hasan Macila “Gençler Sizlere Sesleniyoruz”


15 Haziran Pazar günü yapılacak olan motorsporları festivaline lisanslı sporcularımızın ve kurumumuza kayıtlı araçların katılmasına müsade etmememizin nedenlerini basına açıklamış bulunuyoruz. Bu arada hiçbir sporcumuzun biz böyle bir organizasyona katılmak istiyoruz diye de bir talebi olmadığını söylemek isterim.

Kısacası Oto festivali diye bir etkinliğe seve seve destek bile verebileceğimizi açık ve net bir şekilde söylemişizdir. Yalnız festival adı altında cadde de sürat, şov, time attack, drift ve drag tipi organizeler varsa da karşı olduğumuzu söyledik.

Şahıslar sergi gibi, fuar gibi, festival gibi organizeler yapabilirler ama yol, trafik kurallarına aykırı hiçbir organizeyi, hele cadde de yapamazlar. Böyle bir organizeye izin veren makamlar bu kurallara uyulması kaydıyle izin verdiğini sanmaktayım. Polisimiz bu konuda hatalı bir harekete izin vermeyeceğine de sonsuz inanıyoruz.

Arkadaşlar sürate dayalı organizeler, hem araçlarda, hemde yol güvenliği konusunda hiç hata kabul etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Yolda kullanılan araçlarda sürat yapabilmek için hiçbir önlem yoktur. Olası bir olumsuzlukta da bunun hesabını kimse veremez. Bizler bile o kadar önlem almamıza karşın birçok kere istenmeyen olaylarla karşılaşabiliyoruz. Motorsporlarında her zaman tehlike vardır. Alınan önlemler ise sürücülerin ve izleyicilerin güvenliği için tehlikeleri en aza indirgemek içindir.

19 Eylül 2014’de gerçekleştirilecek olan Kıbrıs rallisi, Avrupa ve Ortadoğu Ralli Şampiyonası’na puan veren bir ralli olup, bu rallinin birinci özel etabı olan, seyirci özel etabı KKTOK tarafından Lefkoşa şehir içinde yapılacaktır.

Bu konuda, şu anda verebileceğimiz bilgi sizleri tatmin edecektir sanırım. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan yardımcılığı ve Spor bakanlığı, Dışişleri bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Emniyet genel müdürlüğü ile istişare içerisinde son sürat çalışmalar devam etmektedir.

Arkadaşlar 3 kilometrelik bu barkurda, heryer bariyerlerle kapalı olacak. Heryer demir fenslerle kapanacak ve 300’e yakın kişi görev alacak. İşte o zaman güvenli bir organize olacak. Bu güvenlik organizasyonu Uluslararası Otomobil Federasyonu olan FIA tarafından onaylanacak. Bu etap 2 sigorta şirketi tarafından sigortalanacak. 3 ambulans, 3 itfaiye, 6 çekici ve 4 acil müdahale aracı kullanılacak.

Evet arkadaşlar. Bilmem konunun ne kadar önemli olduğunu anlatabildik mi?

Motorsporları festivali, inşallah gerçek bir festival olarak yapılır ve bizde alkışlarız.

Herzaman kullandığımız sözleri tekrarlıyorum. “GENÇLER CADDELERDE DEĞİL PİSTLERDE YARIŞALIM.”


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı