TOSFEDTürkiye Motor SporlarıUluslararası MotorsporlarıWRC

2019 Dünya Ralli Şampiyonası Monte-Carlo Rallisi ile başlıyor

Türkiye’nin de ev sahipleri arasında yer aldığı, dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olan 2019 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) sezonu, 24-27 Ocak’ta Monte-Carlo rallisi ile başlayacak.

Otomobil sporları dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 2019 sezonu, 24-27 Ocak 2019 tarihleri arasında Monte-Carlo Rallisi ile başlayacak. 2018 sezonunda 13 ülkenin ev sahipliği yaptığı şampiyonaya bu yıl Şili’nin de eklenmesiyle birlikte yarış takviminde toplam 14 ülke bulunuyor.

2019 WRC Lansmanı Birmingham’da gerçekleşti
Yeni sezon lansmanı İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen Autosport International fuarında gerçekleşti. Monte-Carlo Rallisi öncesi gerçekleştirilen lansmanda, Citroën, Hyundai, M-Sport Ford ve Toyota fabrika takımları 2019 WRC araçlarını görücüye çıkardı.

Türkiye Rallisi 12-15 Eylül’de Marmaris’te
Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2019 yılı takvimi 24-27 Ocak tarihleri arasında Monte Carlo’da başlayacak. Sezonun 11’inci ayağı olan Türkiye Rallisi 12-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sezon, 14-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak Avustralya Rallisi ile son bulacak.

WRC 2018 sezonunda neler olmuştu?
13 ülkenin ev sahipliği yaptığı WRC’de Ogier 6’ncı kez dünya şampiyonu olmayı başarmıştı. 4 yarış kazandığı sezonda, Ott Tanak 4, Thierry Neuville 2, Jarri-Matti Latvala 2 ve Sebastien Loeb 1 yarış kazanmıştı. Ayrıca sezon sonunda Ogier’i 201 puanla Thierry Neuville, 181 puanla Ott Tanak takip etmişti.

Türkiye Rallisi’nde neler olmuştu?
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) yoğun çalışmaları sonucunda 8 yıl aradan sonra Dünya Ralli Şampiyonası’na geri dönen Türkiye Rallisi, sezonun 10’uncu ayağı olarak Marmaris’te koşuldu ve pilotları oldukça zorlamıştı. 3 günlük zorlu mücadeleyi birinci olarak tamamlayan isim Estonyalı pilot Ott Tanak olurken, başta otoritelerin olmak üzere, yarışan takımlar ve sporcuların, organizasyonu takip eden yerli yabancı medya mensuplarının ve izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştı. Orman ve deniz kenarı etapların sunduğu muhteşem görsellik 155 televizyon kanalı tarafından tüm Dünya’ya ulaştırıldı ve Marmaris 45 senelik Dünya Ralli Şampiyonası tarihinin en unutulmaz yarışlarından birisine sahne oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı