Uluslararası MotorsporlarıWRC

Yunanistan’da Rovanpera kazandı, Ogier farkı açtı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) 2021 sezonunun 9’uncu yarışı olan Yunanistan Rallisi geçilen 15 etabın ardından tamamlandı. Ralliyi Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera kazanırken, üçüncü olan Ogier şampiyonada puan farkını açmayı başardı.

Dünya Ralli Şampiyonası Yunanistan Rallisi ile devam etti. 15 etaplık zorlu ralliye Toyota pilotları hızlı başladı. İlk iki etabın lideri Sebastian Ogier olurken, üçüncü etapta 20 yaşındaki genç yıldız Kalle Rovanpera liderliğe yükseldi. O noktadan sonra liderliği bir daha kaptırmayan Rovanpera, ekstra 5 puan veren avantaj etabı da dahil toplam 8 etabı kazanmayı başardı ve kariyerinin ikinci zaferini elde etti.

8 yıllık aranın ardından yapılan Yunanistan Rallisi’nde ikinciliği, uzun süre Ogier ile kapışan Hyundai pilotu Ott Tanak elde etti. 3 etap zaferi elde eden Tanak, avantaj etabında da beşinci olarak ekstra 1 puan almayı başardı.

Şampiyonadaki rakipleri Neuville ve Evans’ın sorunlar yaşamasıyla daha kontrollü bir ralli geçiren Toyota pilotu Sebastien Ogier, üçüncü olarak önemli puanlar aldı. Ogier ayrıca avantaj etabında da üçüncü olarak ekstra 3 puan almayı başardı ve şampiyonadaki liderliğini puan farkını açarak sürdürdü.

Hyundai’den Dani Sordo dördüncü olurken, Ford pilotu Gus Greensmith beşinci oldu. Rallinin ilk gününde vites kutusu sorunu yaşayan şampiyona ikincisi, Toyota pilotu Elfyn Evans altıncı sıraya kadar yükselmeyi başarırken, rallinin son gününün ilk etabında aracı çalışmayan ve 3 dakika ceza alan Ford pilotu Adrian Fourmaux yedinci oldu. Şampiyona üçüncüsü, Hyundai pilotu Thierry Neuville ilk gün yaşadığı mekanik arıza sonrası sekizinci olurken, ilk 10’u WRC2 kazananı Andreas Mikkelsen ve Marco Bulacia tamamladı.

Şampiyona, 1-3 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Finlandiya Rallisi ile devam edecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı