Uluslararası MotorsporlarıWRC

Yunanistan’da ilk uzun günün lideri Rovanpera

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) 2021 sezonunun 9’uncu yarışı olan Yunanistan Rallisi’nin ilk uzun günü geçilen 5 etabın ardından tamamlandı. Evans ve Neuville’in sorun yaşadığı ilk günü Toyota’nın genç yıldızı Rovanpera lider tamamladı.

Rallinin ilk uzun günü olan 10 Eylül 2021 Cuma günü ekipler biri iki kez olmak üzere 4 farklı etabı geçtiler. Toplamı 90 kilometre olan 5 etabın ardından Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera liderliği almayı başardı.

Güne üçüncü sırada başlayan Rovanpera, ilk etap sonunda dördüncü sıraya gerilese de sonraki iki etapta art arda en iyi dereceyi elde ederek liderliğe yükselmeyi başardı. Günü 1 etap zaferi, iki de ikincilikle tamamlayan Hyundai pilotu Ott Tanak, bir kaz kez motoru dursa da yerini kaybetmedi. Tanak günü sadece 3,7 saniye farkla ikinci sırada tamamladı. Şampiyona lideri, Toyota pilotu Sebastien Ogier bir de etap zaferi elde ettiği ilk günü, Tanak’ın sadece 0,2 saniye ardında üçüncü sırada noktaladı. Böylece ilk 3 pilot sadece 4 saniye içerisinde dizildi.

Günün ikinci etabında erken kalkış yapan Hyundai’nin İspanyol pilotu Dani Sordo 10 saniye ceza alarak günü Ogier’in 20 saniye ardından dördüncü sırada noktaladı. Ford pilotları Adrian Fourmax ve Gus Greensmith sırasıyla beş ve altıncı sıralarda kendilerine yer bulurken, WRC2 lideri Marco Bulacia yedinci, WRC2 şampiyona lideri Andreas Mikkelsen sekizinci ve WRC3 lideri Chris Ingram dokuzuncu sırada yer aldı. Kajetan Kajetanowicz ilk 10’u tamamlayan pilot oldu.

Sebastien Ogier’in şampiyonada en yakın takipçisi olan Elfyn Evans, vites kutusu sorunu yaşayarak çok zaman kaybetti. Hem etaplarda yavaş kalan, hem de zaman kontrol noktalarında geç girmelerden dolayı cezalar alan Evans 16’ncı sıraya kadar geriledi. Şampiyonada Evans ile aynı puana sahip olan Thierry Neuville de hidrolik direksiyon sorunu ile yaklaşık 6 dakika kaybederek 18’nci sıraya geriledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı