FORMULA 1Uluslararası Motorsporları

Yaklaşık 4 saat beklemenin ardından yarış iptal edildi, yarı puanlar verildi

Formula 1’de 2021 sezonunun 12’nci yarışı, 4 haftalık yaz arasının ardından 29 Ağustos 2021 Pazar günü Belçika’nın Spa Francorchamps Pisti’nde yapıldı. Yoğun yağış nedeniyle 3 saat 45 dakika beklemenin ardından güvenlik aracı ardında iki tur atılan yarış sonucu sıralama sonuçlarına göre resmileştirildi ve tüm yarışçılara almaları gereken puanların yarısı verildi.

Beklendiği üzere yoğun yağış altında start pozisyonlarına dizilmek üzere piste çıkan pilotlardan Red Bull pilotu Sergio Perez kaza yaparak yarış dışı kaldı. Start vakti geldiğinde erteleme kararı çıktı. Uzun bir beklemenin ardından güvenlik aracı ardından iki tur atıldı ve kırmızı bayrak çıktı. Bu esnada Red Bull takımı yarış komiserlerinden Perez için izin alarak Perez’in yarışa pit yolundan başlaması için aracını tamir etti.

Yarış yönetmeliklerine göre bir yarış organizasyonu 3 saat içerisinde tamamlanmak zorunda. 2 saat tamamlandıktan sonra yarış komiserleri “Fors Major” kullanarak yarış saatini durdurduklarını ve en azından 1 saatlik bir yarış için elverişli şartları bekleyeceklerini duyurdular.

Toplamda 3 saat 45 dakika sonunda güvenlik aracı ardından 2 tur daha atıldı fakat pist içerisindeki sulardan oluşan spreylerle görüş mesafesinin çok düşük olduğu ve yarışmanın güvenli olmayacağı gerekçesiyle yarış bitirildi. Yine yönetmeliklere göre en az 2 tur atılması durumunda sıralama resmileştirilerek pilotlara almaları gereken puanları yarısı verilir ve bu kural uygulanarak sıralamalarda ilk cebi alan Red Bull pilotu Max Verstappen birinci ilan edildi. Sıralamalarda sürpriz yapan Williams pilotu George Russell ikinci olarak kariyerinin ilk podyumunu yakalarken Mercedes pilotu Lewis Hamilton üçüncü oldu.

McLaren’dan Daniel Ricciardo dördüncü, Aston Martin pilotu Sebastian Vettel beşinci, Alpha Tauri pilotu Pierre Gasly altıncı, Alpine pilotu Esteban Ocon yedinci, Ferrari pilotu Charles Leclerc sekizinci, Williams pilotu Nicholas Latifi dokuzuncu ve Ferrari pilotu Carlos Sainz onuncu oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı