TOSFEDWRC

WRC Türkiye Rallisi’nde geri sayım tamamlanıyor

1972 yılında, Türk otomobil sporunun duayen isimlerinden Ali Sipahi’nin projesi olarak, Günaydın Gazetesi’ne sunulan ve yönetimin kabul etmesi ile, sadece yerli otomobillerin katılabildiği Günaydın Rallisi 46 yıldır devam eden Türkiye Rallilerinin de başlangıcı oldu.

1975 yılına kadar sadece yerli otomobillerin katılabildiği bu yarışa, daha sonra her marka otomobil kabul edildi ve 1980 yılından itibaren de FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’na dahil olarak uluslararası bir kimlik kazandı. O yıllarda 2 ile 10 arasında farklı katsayılarda şampiyonaya puan veren ralli. 2000 senesinde ise hak ettiği yere, 20 katsayıya ulaşarak Avrupa’nın en büyük 10 rallisi arasına girmiştir. 2000 ve 2001 yıllarında Dünya Ralli Şampiyonası adayı olarak düzenlenen ralli, İzmir ve Antalya’daki başarılı organizasyonların ardından 2003 yılında itibaren Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil olarak büyük bir başarı kaydetmiştir. 2003-2004-2005-2006 yıllarında Antalya Kemer’in ev sahipliği yaptığı organizasyon 1 yıl aradan sonra 2008 yılında bir kez daha bu bölgede düzenlenmiş ve 2010 yılında İstanbul’a taşınmıştır.

7 yıl aradan sonra 2017 Marmaris Rally Turkey aday organizasyonunun başarısı ile Dünya Ralli Şampiyonası’na yeniden dahil olan Türkiye, 2018 yılında Muğla ve çevresinde bu büyük organizasyona yeniden ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2018 sezonunun 10’uncu ayağı 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılıyor.

136 sporcu mücadele edecek
Türkiye Rallisi’nde 22 ayrı ülkeden, 68 otomobil ve 136 sporcunun yaklaşık 312 kilometrelik 17 özel etapta mücadele edecek. Gerek yurt dışı gerekse yurt içinden ralli severlerin büyük ilgi göstermesinin beklendiği ve Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri olan Marmaris’in müthiş doğasında nefes kesecek sahnelere sahip olacak bu önemli organizasyonda, aralarında Bora Manyera ile Deniz Fahri’nin de yer aldığı 29 otomobil ve 58 sporcu Türk sporcu start alacak.

Castrol Ford Team Türkiye Rally Turkey’de yeni başarılar peşinde!
Avrupa Şampiyonu ünvanına sahip tek Türk ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında kabul edilen Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki mücadelesini tüm hızıyla sürdürüyor. Castrol Ford Team Türkiye ekibi için sezonun dördüncü rallisi olan Türkiye Rallisi’ndeki en önemli hedef, 8 yıl aradan sonra Türkiye’ye geri dönen Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı olan Marmaris Rallisi’nde Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ederek WRC2 ve JWRC kategorilerinde üst sıralarda yer almak.

Marmaris Rallisi’nde Buğra Banaz – Burak Erdener ikilisi Ford’un son 6 yıldır dünyada yılın motoru ödüllü EcoBoost benzinli motor teknolojisine sahip 4×2 Fiesta R2T ile mücadele edecek. Murat Bostancı- Onur Vatansever ikilisinin yer alacağı WRC2 şampiyonası ise Dünya Ralli Şampiyonası’nda katılımın ve rekabetin en yüksek olduğu şampiyona. Marmaris Rallisi’nde ikili, ödüllü EcoBoost motora sahip 4×4 Fiesta R5 ile mücadele edecek.

Yağız Avcı altıncı Türkiye Şampiyonluğu peşinde
Ford Motorsport Türkiye bünyesinde bu sezon yeniden yarışmaya başlayan Red Bull sporcusu Yağız Avcı 6’ıncı Türkiye Şampiyonluğu yolunda önemli bir virajda. Sezonun ilk 4 yarışı sonrası genel klasman lideri konumundaki Red Bull sporcusu Avcı co-pilotu Ersan Alkır ile ödüllü EcoBoost motora sahip güçlü 4 çeker Fiesta R5 aracı ile sezonun 5’inci yarışı Rally Turkey’de yine podyumun en üstünü hedefliyor.

Gururumuz Deniz Fahri ile Bora Manyera
4 çeker Fiesta R5 ile mücade eden bir başka Ford Motorsport Türkiye pilotu Deniz Fahri – Bahadır Gücenmez ikilisi de sezon başından bu yana istikrarlı bir şekilde götürdükleri mücadelelerini Marmaris’te de sürdürerek Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 3’üncülük koltuğundaki yerini sağlamlaştırmayı ve üst sıraları zorlamayı hedefliyor. Bora Manyera-Cem Çerkez ikilisi de bu yarışla kariyerlerine Dünya Ralli Şampiyonası ekleyecekler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı