WRC

Volkswagen zirvede bırakıyor

Dünya Ralli Şampiyonası’nda son dört sezona damgasını vuran Volkswagen takımı, 2016 sezonunun son yarışı Avustralya Rallisi’nden sonra WRC’den ayrılacağını onayladı.

2013 Monte Carlo Rallisi ile Dünya Ralli Şampiyonası’na merhaba diyen Volkswagen takımı, Polo R WRC otomobili ile kısa sürede Dünya Ralli Şampiyonası tarihin en iyileri arasına adını yazdırmayı başardı. Katıldığı 51 yarışın 42’sinden zaferler ayrılan ekip,  bu yarışlarda 85 podyum elde ederken 980 etabın 622’sini ilk sırada tamamladı. Rüya gibi geçen 4 senenin ardından bir süredir dedikodusu yapılan “son” için resmi açıklama geldi.

Audi’nin de daha önce Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’ndan 2016 sezonu sonunda çekileceğini açıklayan grup, Avustralya’da yapılacak olan 2016 sezonu son yarışının ardından Dünya Ralli Şampiyonası’ndan da çekileceğini duyurdu.

Volkswagen takımının bu kararı, emisyon skandalının ardından maddi olarak zayıfladığı için aldığı düşünülürken yapılan açıklamalarda müşteri yarışlarına odaklanacakları belirtildi. Volkswagen teknik gelişimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Frank Welsch, geleceğin teknolojilerine odaklanacaklarını ve müşteri odaklı pist yarışları için Golf GTI TCR ve Rallikros için Beetle GRC’yi hazırlayacaklarını ayrıca rallide müşteri yarışmacılar için R5 kurallarına göre yeni bir Polo geliştireceklerini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı