KKTC TIRMANMA RALLİTırmanma Rallisi Nedir?

Tırmanma Rallisi Nedir?

Tırmanma Yarışı, zamana karşı yapılan ve belli bir yokuşu tırmanma temeline dayalı , Motorsporlarının en eski dallarından biridir. İlk kez 31 Ocak 1897’de Fransa, Nice yakınlarında La Turbie’de düzenlendi. İngiltere’de Worcestershire, Shelsley Walsh’de yapılan tırmanma yarışları ise 1905’ten beri düzenlenmekte olan en eski yarışlardan biridir. Tırmanma yarışlarının en popüleri Amerikanın Colorado eyaletinde yapılan Pikes Peak Uluslararası Tırmanma yarışıdır. Diğer adı ise bulutlara yapılan yarış olan Piles peak’in uzunluğu 16 kilometre, rakımı 1.5 kilometredir.

Ülkemizde Tırmanma yarışları henüz 2’nci sezonunu geçirmektedir. İlk şampiyonumuz merhum Ahmet Şevketoğludur. En popüler pistimiz Kaplıca – Kantara yoludur. Yaklaşık 6 kilometre olan yolun, 3 er kilometrelik 2 versiyonu  kullanılmaktadır. Kategoriler ise 6’ya ayrılmıştır. Genel klasmanın dışında tek çeker restriktörlü ralli araçları (S1) ve 4 çeker restriktörlü ralli araçları (S2) diye adlandırılan “S” kategorileri vardır. Bir de limitsiz kategori olan “E” kategorisi vardır. Formula 1 şasisine sahip özel araçlar (E1), 4 tekerlekten çekişli araçlar (E2), ön tekerlekten çekişli araçlar (E3) ve arka tekerlekten itişli araçlar (E4).

Diğer motorsporlarında olduğu gibi Tırmanma rallilerinde de alınması gereken güvenlik önlemleri çok önemlidir. Araçlar Roll-cage ile döşenmiş olmalı, sabit yangın söndürücü olmalı ve araç içerisinde sabit olmayan hiçbir parça olmamalı. Yarışmacılarda ise yarış tulumu, kasket gibi önlemler alınmış olmalı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı