KKTC MotorSporlarKKTC RALLİTigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: “Sporcu, yönetici ve disiplin: Erden Baykara”

Erden Baykara, 9 Şubat 1946 yılında Baf’ın İsdinco köyünde dünyaya geldi. Kendisini bildiğinden taviz vermeyen, uzlaşıcı ve pratik zekâlı olarak tanımlayan Erden Baykara, en sevdiği özelliğinin ise iş yaparken hiç yorulmaması olarak söylüyor. Ki bizzat ben de bunu çok iyi hatırlıyorum.

Erden abi otomobil kurumuna hizmet verdiği dönemlerde disiplini, bitmek bilmeyen enerjisi, çalışkanlığı ve yardım severliği ile hatıralarımda canlanıyor. Otomobil Kurumu’nda diğer görevlerinin yanında lojistik sorumluluğu görevini de yapıyordu ve kurum tarihinde Erden Baykara’nın görev yaptığı dönemlerden sonra hiçbir zaman lojistik olarak aynı disiplin ve düzenin sağlandığını ben görmedim ve konusu açıldığı zaman lojistik konusunda hep örnek aldığım ve örnek verdiğim bir büyüğümüz olmuştur. Ne mutlu bana ki Erden Baykara gibi bir isimle çalışma fırsatım olmuştur.

“İlk yarış deneyimin ne zaman olmuştur?” soruma ise 1974 yılının Temmuz ayında çok yakın arkadaşı olan Hüseyin Sütçü ile birlikte Güney Kıbrıs’ta katıldığı Motokros yarışı olduğunu anlatan Erden Baykara ilk ralli arabasının ise Fiat 850 Coupé olduğunu belirtti. Fakat yarıştığı 1972-1977 yılları arasında co-pilot gerektiren yarışlar olmadığı için hiçbir zaman bir co-pilotla yarışmadığını da belirtiyor.

“Unutamadığı yarış var mı?” soruma ise Esentepe -Alevkayası arasında yapılan Esentepe tırmanma yarışlarının kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ve burada yapılan rallilerden çok büyük zevk aldığını anlatarak sohbetimize devam ediyoruz.

“Gerek yarıştığınız, gerekse kurumda görev aldığınız dönemlerde unutamadığınız bir ralli var mı?” soruma karşılık, yine en çok keyif aldığı yarış olan Esentepe Tırmanma yarışından bir anısını anlatmaya başlıyor.

“Yine bir tırmanma yarışı yapılıyordu. Yarışçılarımızdan Ersen Macila’nın aracı arıza yapmıştı. Yine başka bir rallici olan Cengiz Çolakoğlu kendi aracından vites kolunu söküp Ersen Macila’ya vermesi ve yarışı tamamlamasına yardımcı olmasını hiç unutamıyorum” diyor. “Eskiden herkes birbirine saygı duyar birbirlerine yardımcı olurlardı. Dostluk arkadaşlık çok önemli bir olaydı.” diye de ekleme yaparak bu güzel sohbete devam ediyoruz.

Tabii ben çok heyecanlanıyorum, çünkü bu insanların ülkemizdeki otomobil sporlarına emeklerini çok iyi biliyorum ve çok saygı duyuyorum. Ve bir soru daha soruyorum. “Sn. Erden Baykara içinizde halen daha yarışma isteği var mı?” Erden abinin cevabı beni duygulandırıyor. “Bunun için çok yaşlandım” diyor.

Bir başka sorum geliyor. “Rallide size ilham veren sürücü kimdi? Erden abi hemen cevap veriyor. “1970’li yılların başında Güney Kıbrıs’ta yarışmaya gelen Ali Sipahi bana yarıştığım zamanlarda her zaman ilham vermiştir.”

“3 dilek hakkın olsa ne dilerdin?” diye soruyorum. Erden Baykara cevaplıyor. “Hayalini kurduğum her şeye sahip oldum ama bu günlerde Covid-19 salgın belasının bir an önce bitmesini gerçekten çok istiyorum ve bunu diliyorum.”

Bir Kıbrıs sevdalısı olan Erden Baykara doğup büyüdüğü bu toprakları çok sevdiğini ve burada yaşamaya devam etmek istediğini. Gezip görmek istediği ülkeler de olduğunu anlatan Erden Baykara bunların başında İtalya, İspanya, İsveç ve Norveç olduğunu ve Covid-19 salgını bittikten sonra buraları ziyaret etmek istediğini söylüyor. En büyük korkusunu ise yükseklik korkusu olduğunu ve mümkün olduğunca ayaklarının her zaman yere bastığını söylüyor ve gülüyoruz.

Sohbetimize devam ediyoruz. Erden abim elinde sihirli bir değneği olsa tüm insanlara doğruluk ve dürüstlüğü öğretmek istediğini söylerken ralli sporuna yeni başlayacak olan genç arkadaşlarına da hırslarına yenilmemelerini tavsiye ediyor.

“Geçmişten günümüze size en çok etkileyen yerli sporcuları söyleyebilir misiniz?” sorusunu sorarken cevabı hemen veriyor. “Ülkemizde bu sporu yapan herkes çok değerli ve kıymetlidir ama üç tanesi var ki bendeki yeri çok farklı; 1-Zafer Altıntaş, 2-Halit Ahmet Raşit, 3-Cem Aytaç. Öncesinde de söylediğim gibi tüm sporcular çok değerli çok yetenekli fakat ismini verdiğim üç kişinin benim yanımdaki etkisi çok farklı olmuştur.”

Sohbetimizin sonuna geliyoruz. “Son olarak otomobil sporları severlere söylemek istediğiniz ne olurdu?” “Öncelikle sana çok teşekkür ederim. Bizleri unutmayıp bu vefayı gösterdiğin ve geçmişteki emeklerimize saygı gösterdiğin için. Ülkemizdeki otomobil sporu severlere mesajım kurumlarına sahip çıkmaları çünkü kurumumuz çok zor şartlardan bu günlere geldi. Kurum yöneticileri ve çalışanları sporculara ve izleyenlere çok fazla emek veriyor ve bu emeği bir karşılık beklemeden yapıyorlar. Bunun nedeni ise sporcuların daha güvenli ve daha kaliteli organizasyonlarda yarışmaları, izleyicilerin de daha keyifli ralliler izlemeleri için çok fazla çaba harcıyorlar. Kurumunuza sahip çıkın. Bir de son olarak ülkemizdeki herkese ricamdır. Lütfen trafikte sürat yapmayın ve tüm trafik kurallarına uyunuz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı