Tigin KişmirUluslararası MotorsporlarıWRCYazarlar

Tigin Kişmir: “Kuzey Kutbu’nda Tanak kazandı, Rovanpera WRC liderliğini ele geçirdi

26-27-28 Şubat 2021 tarihleri arasında 57.’si yapılan  “Arctic Rally”, yani Kuzey Kutbu Rallisi, Dünya Ralli Şampiyonası takviminde ilk kez yer aldı. 2021 sezonu öncesi, Dünya Motor Sporları Konseyi’nin açıkladığı Dünya Ralli Şampiyonası takviminde,  6 yedek yarıştan biri olan “Arctic Rally”, Covid-19 pandemisinden dolayı İsveç Rallisi’nin şampiyona takviminden çıkarılması neticesinde ralli takvimine sonradan dâhil edildi.

İsveç Rallisi’nin şampiyona takvimindeki tek kar özellikli yarış olmasından dolayı 6 yedek yarış arasından İsveç’le uyumlu hemen hemen aynı zemin ve hava koşullarına sahip olan yarış olduğundan dolayı, takvimden çıkarılan İsveç’in yerin aldı. Hemen hemen aynısıdır dememin sebebi ise, yarışmaya katılacak olan rallicileri ekstra sıcak tutacak ralli tulumları giymeleri gerekecekti. Ralli pilotları ve takım çalışanları 3 gün boyunca, sadece rakipleri ile değil; kar, buz ve eksi 30 derece sıcaklık ile de mücadele edeceklerdi.

“Arctic Rally”, 2021 yılı içerisinde ikinci kez yapılacaktı. İlk ralli, 2021 Ocak ayı içerisinde, Dünya Ralli Şampiyonası’na aday yarış olarak, Finlandiya Otomobil sporları Federasyonu’nun ulusal yarış takvimindeki ilk rallisi olması nedeniyle provası yapılmıştı. Ve bu uygulama belki de dünyada ilk kez oluyordu. Neden ilk kez oluyordu? 2021 yılının ilk yarışı yapılmasından yaklaşık bir ay sonra, aynı yıl içerisinde Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı olarak yapılacak olmasından dolayı ilk olmuştur.

“Arctic Rally”de toplam özel etap uzunluğu,  251,08 kilometre ve 10 özel etaptan oluşacaktı. Yine bir ilk olan Finlandiya Ulusal Şampiyonası yarışında kullanılan tüm özel etapların aynilerinin kullanılacak olmasıydı. Aynı özel etaplar kullanılacaktı fakat 10. özel etap olan “Power Stage” hariç hepsi ilk yarışta kullanılanların tam tersi geçilecek şekilde planlanmıştı.

Ve yarış günü gelmişti. “Shakedown” ile birlikte başlayan “Arctic Rally”de Ott Tanak hızlı bir başlangıç yaptı ve “Shakedown” dâhil birinci ve ikinci özel etaplarda en iyi zamanları alarak Cuma gününü lider tamamladı.

Cumartesi günü geçilecek olan altı özel etap olacaktı. Tanak güne yine hızlı başlamış ve en iyi zamanları almaya devam etmişti. Hemen ardından, Tanak’ı yakalamaya çalışan pilotlar ise maksimum ataklar yapmaya çalışıyorlardı ve ikinci sıra sürekli el değiştiriyordu. Craig Breen, Hyundai i20 Coupé WRC aracı ile takım arkadaşı Tanak’a yetişmeye çalışıyorken, Toyota Yaris WRC ile yarışan genç yetenek Kalle Rovanpera evinde yarışmanın avantajını kullanarak çok iyi zamanlar çıkarıyordu ve deyim yerindeyse nefesini Craig Breen’in omuzlarında hissettiriyordu.

Öndeki üçlünün hemen arkasında yine Hyundai i20 Coupé WRC aracı ile yarışan Thierry Neuville hızlı bir şekilde geliyordu. Sebastian Ogier, 2020 Dünya Şampiyonu unvanı ile 2021 sezonuna başlamıştı. Şampiyonanın ilk rallisi olan Monte Carlo rallisini zaferle bitiren Ogier, “Arctic Rally”ye de kazanma parolasıyla gelmişti. Yarışın ikinci günü olan Cumartesi günü geçilecek 6 özel etabın sonuncusuna gelindiğinde Sebastian Ogier genel klasmanda 6. sıradaydı. Özel etap bitiş çizgisine gelmeden 200 metre önce yoldan çıkarak kar yığınlarına takıldı ve yaklaşık 20 dakika zaman kaybetmiş ve “Arctic Rally”de zafer kazanma hayalleri sona ermişti. Rallinin ikinci günü de tamamlanmış ve Ott Tanak 24,1 saniye farkla rallinin ikinci gününü de lider kapatmıştı. İkinci sırada Kalle Rovanpera, üçüncü sırada ise Thierry Neuville vardı.

“Arctic Rally”nin son günü olan Pazar günü sadece iki özel etap geçilecekti. Pazar günü sabah, rallinin 9. özel etabında en iyi zamanı Toyota Yaris WRC ile yarışan Elfyn Evans, 10.07,05 derecesi ile elde etti. Almış olduğu derece, Elfyn Evans’ın genel klasmandaki yerinin değişmesine fayda sağlamadı ve genel klasman 5.liğini sürdürdü. “Arctic Rally”nin son etabı “Power Stage” olarak geçilecek olan özel etaptı. Sebastian Ogier Toyota Yaris WRC ile son etaba hızlı başladı, 10.04,2 derecesiyle kötü giden hafta sonunu, belki iyi bir “Power Stage” puanı alarak iyiye çevirebileceğini düşünüyordu fakat “Power Stage” etabına start alan diğer pilotlar Sebastian Ogier’in tüm hayallerini suya düşürdü.

Bir başka süper yıldız adayı olan Oliver Solberg, Hyundai i20 Coupé WRC aracı ile çok iyi derece alması beklenirken etabın son metrelerinde çarptığı kar tepesi nedeni ile aracı spin attı ve yaklaşık 20 saniye zaman kaybetti. “Power Stage” özel etabında en iyi zamanı Toyota Yaris WRC ile yarışan Kalle Rovanpera elde etti. “Arctic Rally”nin genel klasman birinciliğini Ott Tanak kazanmıştı. Fakat Finli sürücü Kalle Rovanpera, “Power Stage”i kazanarak hem ekstra 5 puan aldı, hem de şampiyona genel klasmanında zirveye oturdu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda yine bir ilk olarak 20 yaşında genel klasman liderliğine en genç sürücü unvanı ile oturmayı başardı. “Arctic Rally”yi Tanak kazandı, Şampiyona liderliğini Rovanpera elde etti. Ve sonraki yarış için Hırvatistan’a hareket başlayacak.

22-25 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak ralli için toplamda 22 özel etap ve yaklaşık 350 özel etap kilometresi geçecek olan sürücüler ve takımlar tüm stratejilerini Hırvatistan için güncellemeye başlamışlardır.

Bizlere de Dünya Ralli Şampiyonası’nı keyifle ve heyecanla takip etmek görevi düşüyor. 2021 WRC için çok uzun ve zor bir sezon olacak. Hepsine kolay gelsin.

Otomobil ve motorsporlarını sevin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı