KKTC MotorSporlarKKTC RALLİTigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: Graham Stoker kimdir?

Graham Stoker, FIA ikinci başkanıdır. Avukattır. Motorsporları için bir ömür boyu tutku ile yaşamış ve yaptığı çalışmalarla, Motorsporlarına çok büyük katkıları olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Uluslararası Temyiz Mahkemesi’ne seçilip, 2001 yılında FIA’ya katılan Stoker, 2004 yılında hukuk yasalarının yeniden yapılandırılmasında öncü rol almıştır. Ayni yıl Roma’da FIA Dünya Motorsporları Konseyi’ne Birleşik Krallık adına üye olarak seçilmiştir. FIA için motor sporları konularında bir dizi önemli rapor hazırlamıştır.

Örneğin 2001 yılında İngiliz Grand Prix’sinde Dünya Motorsporları Konseyi’ne hazırlanan rapor, İngiliz Grand Prix’sinin tasarrufuna ve yeni erişim yollarına ulaşılmasına ve Birleşik Krallık’taki, Blair Hükümeti ile birlikte sürdürülebilir bir yol planının çalışmasına yardımcı olmuştur. 1985’ten beri motorsporunda üst düzey bir Yönetici olmuştur ve 1995’ten 2001’e kadar İngiliz Touring Car Championship’in ilk başkanı olmuştur. FIA Yöneticisi ve Süper Lisans Sahibi olarak, Formula 1, WTCC, GT ve Ralli organizasyonlarını yönetmiştir ve 2004’te Moritanya çöllerine bile seyahat etmek de dâhil olmak üzere tüm dünyadaki motorsporlarını yakından takip etmiştir ve etmektedir.

Şimdi ben neden bu saygıdeğer adamı sizlere anlatma ihtiyacı duydum? Tabii köşe yazısında paylaşabileceğim kadarını yazdım. Graham Stoker’in dünya motorsporlarına katkısı kitaplara sığmaz.

Tarihler 28 Eylül 2019’u gösterdiğinde Dünya Otomobil Sporları Federasyonu ikinci başkanı Graham Stoker adamıza gelmiştir. 2014 yılından beri yapılan ve uluslararası bir ralli olan Avrupa Ralli Şampiyonası ve Ortadoğu Ralli Şampiyonası’nın Kıbrıs ayağını yakından takip edip dünyada bölünmüş tek başkent olarak kalan ve yapılan bu organizasyonla birleşen Lefkoşa seyirci etabını izlemek ve değerlendirmelerde bulunmak istemiş. Tabii Graham Stoker’in Kıbrıs’a geleceğini bizlere 15 gün öncesinden bildirmişlerdi.

Hemen organizasyondan 2 gün öncesine gidelim. 2014 yılından beri yapılan bu organizasyonda her yıl olduğu gibi bu yılda yarış öncesi organizasyonumuzu tanıtmak için basın toplantısı düzenlenmiştir. Yapılan basın toplantısı diğer yıllardan farklı olarak, ilk kez Başbakanlık himayelerinde bir yarış olacağını gurur ve sevinçle anlatacak olmamızdı ve yapılan toplantıya hükümetimiz ilk kez bu denli önem veriyordu ve ülkemizdeki sporun en yetkili kişileri bu toplantıya Başbakanımızla birlikte katılmışlardı.

Toplantının yapıldığı gün yani 26 Eylül 2019 tarihinde sporumuzu yöneten bazı büyüklerimize, Graham Stoker’in organizasyonumuzu izlemek için buraya geleceğinin ve 28 Eylül günü ara bölgede yarışı birlikte izleyeceğimizi ve sporumuzu yöneten ekiplerden birilerinin de orda olması gerektiğini çünkü böylesi bir fırsatın bir daha gelemeyeceğini anlattım. Orada kurulabilecek iyi bir diyalog ile ülkemizdeki gençlerin tümünün önünün açılabileceğini söyledim ve davet ettim.

Ne mi oldu? Tabii ki hiç kimse gelmedi. Graham Stoker kendi ekibiyle birlikte Taksim sahası içerisinden Kuzey Kıbrıs’a geçti, yarışı izledi, görev alan tüm ekibimize övgü dolu sözler söyledi, tüm ekiple birlikte anı fotoğrafı çekti ve arabasına binip oradan ayrıldı. Sevdiğim bir arkadaşımın çok beğendiğim bir söylemi vardır. “VİZYON MESELESİ”. İçinde bulunduğumuz durumun özeti budur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı