KKTC RALLİTigin KişmirYazarlar

Tigin Kişmir: “Geleceğe Hazırlanalım”

Çok kıymetli motorsporları severler,uzun bir aradan sonra tekrardan sizlere yazabilmenin sevinci içerisinde olduğumu belirtmek isterim.

Çok ciddi bir rahatsızlıktan sonra toparlanıp  işim ve hobilerimle ilgilenmeye başladım. Allaha şükürler olsun.

Bu  yazımda KKTC de sporun nasıl kullanıldığı ile ilgili kendi düşüncelerimi ve saptamalarımı yazmak istedim.

Ülke sporumuz gün geçtikce zamana uyum sağlayıp gelişim göstereceğine, zaman karşısında yenik duruma düşüp eriyip gidiyor. Tabii sporun böyle olmasının sebepleri herkesin bakış açısına göre değişir. Fakat genel olarak bakacak olursak herşeyde olmadığı gibi hükümetlerimizin spor politikası da yoktur ve spor siyasi bir silah olarak kullanılır, diğerlerinde olduğu gibi.

Nasıl mı?

Ülkemizin en “popüler” sporu olan futbol ile başlayalım. Futbolumuza yılda 6-8 milyon TL civarında bir katkı yapılıyor,ve bu katkının bazı yıllarda daha da arttığı söyleniyor ama önemli değil. Ülkemizdeki futbola ve tesislere baktığımız zaman sporun bu branşına ayrılan bu kaynakların nerelere gittiği ve nasıl kullanıldığının denetlenmesi yapılmıyor ve geleceğe yönelik hiçbir yatırım yapılmıyor.

Ne Yapmalıyız?

İlgili Bakanlık veya Daire hemen Futbol Federasyonu ile işbirliği içerisinde oturup kısa orta ve uzun vadeli planlama yapıp 1 ocak 2016 dan itibaren hayata geçirilecek projeleri zorlayıcı olarak yapmalıdır. Örnek vermek gerekirse Kıbrıs müzakereleri devam ettiği bu dönemde ve “çözüme çok yakın” olduğumuz bu süreç içerisinde olası bir çözüm durumunda  bizim hiçbir kulübümüz ve kulüplerimize bağlı tesislerimiz veya spor dairesine bağlı olan tesislerimiz hazır değildir. İlk iş olarak bu tesislerin FIFA standartlarına gelmesini sağlamalıyız fakat bu işler bir anda olmaz belli bir programa bağlı kalarak zaman içerisinde örneğin beş yılda her bölgede en az iki tesisi antreman sahaları, soyunma odaları, futbol sahaları, tirbünler, kafeteryalar vs. FIFA Standartlarına getirmek zorundayık.

Tabii yukarıda sizlere futbolumuzu örnek verdim ama bu işleri ülkemizdeki sporun geneline ve tüm branşlarına yaymamız ve daha çok insanımıza ve gelecek nesillere spor yapma imkanı sağlamamız gerekir.

Yakın Doğu Üniversitesi kadın Basketbol takımı türkiye süper liginde mücadele edecek. Devlet veya hükümet olarak elimizde mevcut bulunan atatürk kapalı spor salonunun FIBA standartlarına ivedi bir şekilde getirlimesi gerekmektedir yapılacak olan bu yatırımlar geleceğimize yaptığımız yatırımlar olacaktır.

İkinci bir durum ise mevcut durum devam ettiği süreçte yani Kıbrıs sorunu çözülmez ve belirsizlik devam ederse veya çözüm olur ve dünya ile rekabet edebileceğimiz oyunlara katılabileceksek, bile BİREYSEL SPORCULAR yetiştirmeli ve devlet olarak teşvik etmeliyiz. Ayni şekilde bunların da planlaması yapılmalı ve kısa orta uzun dönemli master planlarla yetenekli ve başarılı sporcularımızı devletimizin desteklemesi gerekir.

Yazımın sonlarına gelirken önümüzdeki süreçde ne olacağını bizler bilemeyiz fakat bidiğimiz ve çok önemli olan bir şey varsa. “GELECEĞE HAZIRLANMAK BİZLERİN ELİNDEDİR”

“BİRBİRİNİZİ SEVİN VE SAYGI DUYUN, Kİ DIŞARDAKİ İNSANLARDA SİZİN YAPTIĞINIZ İŞE DAHA DOĞRUSU SİZE SAYGI DUYSUN”

“Motor sporlarını sevin”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı