Tigin KişmirUluslararası MotorsporlarıWRCYazarlar

Tigin Kişmir: Dünya Ralli Şampiyonası’nda yeni bir çağ başlıyor


WRC üreticileri, 2022 Hibrid çağına yönelik 3 yıllık yeni anlaşma taahhüdünü imzalayarak onayladı. FIA, hibrid teknolojisi ve gücünün, şampiyonanın en üst kademesinde tanıtılacağı 2022 Dünya Ralli Şampiyonası hazırlıklarında Hyundai, Toyota ve M-Sport Ford’un kararlı duruşlarının ralli sporuna yeni bir heyecan katacağı için koydukları katkılarından dolayı memnuniyet duyuyor ve yeni vizyonları için teşekkür ediyor.

Hyundai, Toyota ve M-Sport Ford ile imzalanan üç yıllık anlaşma ile güvenlik, maliyet yönetimi ve sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanacak olan bu yeniçağ için teknolojinin geliştirme maliyetlerine ortak bir katkı koyacaklar.

Ralli1 olarak isimlendirilecek kategoride, Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından teknik düzenlemelerin onaylanmasının ve güvenlik ekipmanlarının onaylanmasının ardından Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) yarışan mevcut üretici firmaların yeni bir kilometre taşı olarak değerlendirdiği ve WRC’ye yeni bir heyecan ve rekabet getireceğini öngörüyorlar.

HIBRIT teknolojisinin kullanımına başlamasına dair planlanan 2022 lansmanı öncesinde gördüğü destek artarken, ivme kazanmaya devam ediyor. Yapılacak olan tüm güvenlik testlerinin ve fiziksel çarpışma testlerinin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kullanıma başlanacağı açıklandı.

Üç otomotiv şirketi, tüm WRC paydaşları – üreticiler, WRC organizatörü ve FIA ​​arasındaki yakın işbirliğini resmileştiren yeni anlaşma ile bir dizi yeni ilkeyi kabul ettiler ve bu teknolojinin test çalışmalarına ve geliştirilmesine 2019 yılında başlandığını açıklandı.

Bu ortak girişimde, FIA ve WRC Ekipleri, yeni nesil arabalara dâhil edilecek hibrid teknolojisinin geliştirilmesine eşit derecede katkı koyacaklar. Gelişimine ve ilerlemesine birlikte destek verecekler. Buna ek olarak FIA, mevcut yıllık taahhüdün aksine, daha iyi istikrar ve planlama fırsatlarının yanı sıra tüm taraflar için yeni bir pazarlanabilir varlık ve geliştirilmiş yeni nesil araçlarla sunulacak olan üç yıllık bir döngüye dayalı yenilikçi bir ortaklık modeli sunmuş olacak.

Bu model aracılığıyla, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’na katılım, 2022’de mevcut üç üreticinin her biri ve FIA’nın ayrı bir yere sahip olduğu ve yeni bir sisteme geçeceklerini duyurdu. FIA, 2024 yılına kadar mevcut üç üreticinin taahhüdünü güvence altına alırken, ticari olarak zor zamanlarda yeni istikrar ve uygun maliyetli çözümler geliştirme kararlılığını yeniden destekliyor.

FIA Başkanı Jean Todt, Hibrid teknolojisi ile ilgili şunları söyledi: “FIA Dünya Ralli Şampiyonası, 2022’de çıkacak yeni nesil otomobiller Rally1 ile önemli bir kilometre taşına ulaşmanın eşiğindedir. Otomotiv endüstrisi, aynı zamanda sporu daha sürdürülebilir hale getiriyor ve getirecektir. Bu, üreticiler ve FIA’nın ortak çabaları sayesinde mümkün olmuştur. Şu anda şampiyonada yer alan üç markanın üç yıl daha taahhütte bulunması, Dünya Ralli Şampiyonası’nın doğru yönde ilerlediğini kanıtlıyor. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu, FIA’nın ve amaca yönelik hareketinin ana hedeflerinden biri olan sürdürülebilir enerjiye geçişe bir yol açıyor. Gelişen teknolojiyi ralli sporunun dışında bırakamazdık. Ortaya konan vizyon ve inanç bir araya geldiğinde Dünya Ralli Şampiyonası ve ralli sporunun geleceği de açık ve yeniliklere uyumlu hale gelecektir.”


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı