Tigin KişmirUluslararası MotorsporlarıYazarlar

Tigin Kişmir: “2021 FIA Kıtalararası Drift Kupası kayıtları açıldı”

Avrupa'da ilk kez düzenlenecek, FIA Kıtalararası Drift Kupası’nın (FIA IDC) kayıtları başladı. Yarışın, 11-13 Haziran tarihleri arasında, Letonya'nın Riga kentinde yapılması planlanıyor.

Dünyada otomobil sporlarının yeni gözdesi olan Drift’te, FIA Kıtalararası Kupa kayıtları başladı. Yılın en büyük drift ödülü olan kupayı kazanmak için yarışmak isteyen sürücüler 21 Mayıs 12.00’ye kadar başvuru ve kayıt işlerini yapmaları gerekecek.

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası Letonya ayağının evi olarak bilinen Bikernieki Spor Kompleksi’ndeki etkinlikte, yarışmacılar ilk kez hem bireysel, hem de takım ünvanı için yarışabilecekler.

2017’de ilk kez yapılan FIA IDC, FIA tarafından düzenlenen ilk drift yarışmasıydı. İlk üç yarış, 2019’da ünlü Tsukuba Pisti’ne taşınmadan önce, başlangıçta Tokyo’nun Odaiba bölgesindeki tam profesyonel ve kalıcı olmayan bir parkurda, sporun ruhani evinde, Japonya’da yapıldı. FIA IDC’nin ilk yarışını, yerel kahraman, Masato Kawabata kazandı. Ardından , Georgy Chivchyan 2018 ve 19’da iki yıl üst üste şampiyonluklar kazandı.

2020’de Covid-19 Pandemisi nedeniyle, organizasyonlara bir yıl ara verildi. Tabii boş geçen bir yılda FIA Drift Komisyonu çalışmaya devam etti. Yapmış oldukları çalışmalar ve tavsiyeleri göz önünde tutan Dünya Motorsporları Konseyi, 2020 Aralık ayında almış olduğu kararla, Riga’da düzenlenecek olan şampiyona için Russian Drift Series ile IDC işbirliğinde 2021 yılı için yapılmasını onayladı.

Bu kararla birlikte IDC’nin Japonya dışında ilk kez düzenlenecek olması Dünya’daki Drift seyircileri için de muhteşem bir karar oldu. Dünya Motorsporları Konseyi’nin almış olduğu kararla organizasyon üç yıl boyunca Riga’da yapılacak. Tabii konsey bu kararı alırken, endüstriyel ve izleyici potansiyeli çok olan Drift sporunun Rusya’daki izleyici kitlesini de göz önünde bulundurarak IDC’nin marka değerini artırmak ve daha büyük kitlelere izlettirmeyi planlaması herkes tarafından iyi karşılandı.

Son yıllarda, Rusya’da çok popular olan Drift sporu, Russian Drift Series Grand Prix ismiyle, Sochi Autodrom’dan Moskova Raceway’e ve Vladivostok Primring’e kadar ülke çapında yapmış olduğu yarışlara çok iyi ev sahipliği yaptığı ve düzenli olarak uluslararası sporcuların katılımını sağlayan başarılı organizasyonlar ile kendini kanıtlamayı başardı. Rusya Drift Serisi ayrıca ülkedeki diğer tüm yerli motorsporları yarışmalarından daha yüksek seyirci sayısına ulaştı.

Rusya Drift Serisi  CEO’su  Dmitry Dobrovolskiy şunları söyledi: “FIA tarafından böylesi bir güvene layık görülmemiz bizleri çok gurulandırmış ve alınan bu karar bizim için çok büyük bir onurdur, Kıtalararası Drift Kupası ile birlikte yapılacak şampiyona . RDS ekibi olarak, Dünyanın en parlak yeteneklerini bir araya getirerek ve şampiyonaya katılan tüm sporculara ve izleyicilere, unutulmaz bir deneyim sunmaya kararlıyız. Son zamanlarda, ABD, Avrupa, Japonya ve Rusya’da Drift sporuna  ilginin giderek arttığını gördük. Önümüzdeki üç yıldaki önceliklerimizden biri, sporu daha da yaygınlaştırmak ve yeni pazarlara açılmak için FIA IDC’yi kullanmak olacaktır. ”

FIA Drift Komisyonu Başkanı Akira Lida ise şunları söyledi: “Bizler, FIA Uluslararsı Drift Kupası için yeni bir sayfa açmaya karar verdik. Dünyadaki Drift Sporunu  yeni bir aşamaya geçirmek için ve sporu Dünya çapında tanınırlığını artırmak için, RDS’in yeteneği ve organizasyon becerileri ve Riga gibi mükemmel bir yerde, Uluslarası yarışcılarla mükemmel rekabet ve heyecanı yaşayacağız. Geçmişte, mükemmel bir destinasyon ve organizasyon ekibi, dünyadaki en iyi Drift yarışlarında bazılarını organize etmiş ve ne kadar iyi bir destinasyon olduğunu defalarca göstermiştir.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı