Uluslararası MotorsporlarıWRC

Tanak Puma’ya hızlı alıştı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2023 sezonu, takvimin tek kış rallisi olan İsveç Rallisi ile devam etti. Sezonun ikinci yarışı olan ralli, 9-12 Şubat tarihleri arasında yapıldı. 18 etaplık rallide zafer 2019 şampiyonu, Ford Puma pilotu Ott Tanak’ın oldu.


Dünya Ralli Şampiyonası’nın yeni sezonu İsveç Rallisi ile devam etti. Sezonun ikinci yarışı İsveç’te kar zeminde yapıldı. 9 Şubat 2023 Perşembe akşamı yapılan açılış etabı ile başlayan ralli 4 gün boyunca geçilen 18 etap ve toplam 300 kilometre sonunda tamamlandı.

2019 yılında Toyota ile şampiyonluğa ulaşan ve ardından Hyundai’ye geçen Tanak, eski takımı M-Sport’a döndüğü 2023 sezonunun henüz ikinci yarışında yeni Ford Puma’ya alıştığını göstererek ilk zaferine ulaşmayı başardı. Ralli boyunca istikrarlı bir sürüş sergileyen Tanak, açılış etabında Rovanpera’nın ardında kaldıktan sonra ikinci gün Craig Breen ile liderlik mücadelesi verdi. Sadece 1 etap zaferi elde eden Tanak, cumartesi öğleden sonra aldığı liderliği kaptırmadı ve sezonun ilk zaferine ulaşarak şampiyona liderliğine de aldı.

Ralliye çok iyi başlangıç yapamayan fakat cuma günü etaplara rakiplerinden geride çıkarak temiz etapların avantajını kullanan Hyundai sürücüsü Craig Breen, henüz günün ilk etabında liderliği almayı başardı. Toplam 4 etapta en iyi dereceyi elde eden Breen, cumartesi günü hem ufak bir lastik patlatma hem de hibrit sorunu ile zaman kaybederek ikinci sıraya düştü. Pazar günü zaman kontrol cezası da alan Breen 19 saniye farkla ikinci oldu.

Sezonun ilk rallisinde üçüncü olarak podyuma çıkmayı başaran Hyundai sürücüsü Thierry Neuville, İsveç’te de podyuma çıkmayı başardı. Perşembe ve cuma günü geride kalan Neuville, cumartesi sabahı ilk etapta zafere ulaştıktan sonra 4 etap daha kazanarak üçüncü sıraya kadar çıkmayı başardı.

Son İsveç Rallisi’nin galibi ve son şampiyon Kalle Rovanpera açılış etabını kazandıktan sonra ilk uzun gün olan cuma günü etaplara ilk sırada çıkmanın dezavantajını yaşadı. Kaygan zemine alışkın olmasına rağmen oldukça zorlanan Rovanpera, cuma gününü beşinci sırada tamamladı. Cumartesi günü etaplara ilk sırada çıkmamasıyla yükselişe geçen Rovanpera toplamda 6 etap kazandığı ralliyi podyumun sadece 5 saniye uzağında dördüncü sırada tamamladı.

Monte Carlo’nun şanssız ismi, Toyota sürücüsü Elfyn Evans İsveç’te de istediğini alamadı. Genel olarak yol tutuş problemi yaşayan Evans, cumartesi öğleden sonra spin atarak zaman kaybetti ve Rovanpera’nın 1 dakika ardında beşinci oldu.

Öndeki gruptan oldukça geride olan Ford Puma sürücüsü Pierre Louis Loubet ve Hyundai sürücüsü Esapekka Lappi sırasıyla altı ve yedinci oldular. Uzun süre ralliyi üçüncü sırada götüren Lappi, cumartesi öğleden sonra lastik patlatarak 12’nci sıraya kadar geriledikten sonra yedinci sırada finiş gördü. Ogier’in olmadığı hafta sonları Toyota’nın fabrika sürücüsü olacak olan Japon sürücü Takamoto Katsuda, İsveç’te Toyota fabrika sürücüsü olarak ilk rallisine katıldı. 4’üncü etabı kazanmasının ardından genel klasmanda beşinciydi fakat 5’inci etapta yaptığı kazanın ardından ralliden çekilmek zorunda kaldı.

1.Ott Tänak-Martin Järveoja/Ford Puma Rally1
2.Craig Breen-James Fulton/Hyundai i20 N Rally1………..+18.7
3.Thierry Neuville-M.Wydaeghe/Hyundai i20 N Rally1…..+20.0
4.Kalle Rovanperä-J.Halttunen/Toyota GR Yaris Rally1…+25.1
5.Elfyn Evans-Martin Scott/Toyota GR Yaris Rally1……….+1:24.0
6.Pierre Louis Loubet-N.Gilsoul/Ford Puma Rally1………..+5:59.0
7.Esapekka Lappi-Janne Ferm/Hyundai i20 N Rally1…….+7:42.4
.Takamoto Katsuta-Aaron Johnston/Toyota GR Yaris Rally1 Bitiremedi


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı