KKTC KLASİK OTOMOBİLKKTC MotorSporlar

Slalom şampiyonu Aykut Sokollu oldu

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin düzenlediği Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Şampiyonası’nda Aykut Sokullu, üçte üç yaparak şampiyonluğa ulaştı.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde “Yollarda değil, pistlerde hız yap” sloganıyla gerçekleştirilen şampiyonanın finali 5 Ekim 2019 Cumartesi akşamı Cemsa Sporting Center’de yapıldı. 100’ün üzerinde klasik aracın katıldığı final yarışının birincisi, diğer iki yarışta da olduğu gibi Aykut Sokullu oldu. Sokullu, bu başarısıyla 2018’in ardından art arda ikinci kez şampiyonluğa ulaştı. 1972 model Ford Escort MK1’le yarışan Aykut Sokullu’yu 1970 model Austin Mini aracıyla Coşkun Gürel takip etti. Üçüncü ise 1972 model Austin Mini klasiğiyle Erdoğan Âşık oldu.

E Kategorisinde 1950 model Morris Minor aracıyla Turgut Bürüncük, F Kategorisinde 1968 model Austin Mini aracıyla Hüseyin Gümüşok, G Kategorisinde 1972 model Austin Mini aracıyla Özge Boran ve Kadınlar Kategorisinde 1972 model VW Beetle aracıyla Yağmur Karabiber birinci oldular. Turing A Kategorisinde ve BMW E30 Kategorisinde 1988 model BMW E30 aracıyla Taner Gerçel ilk sırada yer alırken Turing B Kategorisinde 1990 model Mercedes Benz 190 aracıyla Mustafa Beyaz ve VW Beetle Kategorisinde 1970 model VW Beetle aracıyla Kazım İzhakoğlu zirvede yer aldı.

Kalabalık bir seyirci önünde yapılan yarışın sunuculuğunu Yaşar Köroğlu yaparken, DJ Dinç çaldığı setlerle geceyi hareketlendirdi. Yarışa kaydını yaptıran ve piste girip start alan yarışmacılar arasından yapılan çekilişte 5 kişi, Cyprus Wireless Solutions Ltd.den 1 yıllık 10 mega bit internet hediye kazandı. Kayıt yaptıran ve yarışı tamamlayan her ekip ise, 2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası için 10 puan kazandı.

Böylece üç ayaktan oluşan 2019 Cyprus Wireless Slalom Şampiyonası da tamamlanmış oldu. Üç yarışın ardından oluşan puan tablosunda Genel klasmanda zirvede Aykut Sokullu yer alırken ikincilikte Hüseyin Gümüşok, üçüncülükte de Erdoğan Âşık yer almayı başardı. Yıl boyunca şampiyonada Genel klasman dışında sekiz kategoride mücadele eden ekiplerde ilk üç sırada yer almayı başaranlar derneğin yılsonu şampiyona balosunda kupalarına kavuşacaklar.

Aliusta: Bize yakışan şekilde Final yaptık
KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, 2019 yılında yapılması planlanan 11 faaliyetinin 10’uncunun tamamlandığını belirtti. Klasik camiasında her zaman destek gören derneklerinin, aile birlikteliği ve kusursuz yarış organizasyonlarıyla nam saldığına dikkat çekerek 26-27 Ekim’de yapılacak 2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nın son yarışıyla sezonun tamamlanacağını söyledi. Slalom şampiyonasını derneğe ve klasik otomobil camiasına yakışır şekilde tamamladıklarını belirten Aliusta, yine yüksek bir katılımla final yaptıklarını ve üç yarışta da birçok ilkleri gerçekleştirerek sezonu tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Hem izleyenlerin hem de yarışan ekiplerin keyif aldığı ifade eden Aliusta, bir sonraki slalom şampiyonasının 2020 Haziran ayında olacağını söyledi. Son yarış için hazırlık çalışmalarının da başladığını, güzergâhın kısa süre içerisinde netleşeceğini ve artık kupaların sahiplerini bulacağını belirtti. Aliusta, bu yıl “Siyah Plakalılar” sloganıyla yola çıktıklarını, kendi rekorlarını kıracaklarının sözünü verdiklerini anımsatarak “Henüz sezon bitmeden, verdiğimiz sözü tuttuk. Klasik severler aile gibi kenetlendi, etkinliklerde hem eğlendi hem yarıştı” dedi.

Klasik severlerden, çocuklara destek
Sosyal sorumluluk projelerine her zaman destek veren KTKOD, slalom final yarışında da çocukları gülümsetmek için kolları sıvadı. Klasik severler, Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) ile Oza Kahve’nin başlattığı ‘1 kahve al, 1 çocuk gülümset’ projesine de destek verdi. Yarışın genel klasmanında ilk üç sırada yer alan pilotlara Oza kahve paketi de hediye edildi. Ayrıca yarış sonrası yapılan çekiliş sonrasında şanslı üç kişiye Oza Kahve’den hediye paketi takdim edildi. Yarış alanına getirilen Oza mobil kahve aracından kahve alıp bağışta bulunan klasik severler, destek bekleyen onlarca çocuğun yanında olduğunu gösterdi. KTKOD Başkanı Burçin Aliusta ile ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert ve Oza Kahve Genel Müdürü Umut Oza, daha birçok etkinlikte işbirliği yapılması konusunda anlaştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı