Uluslararası MotorsporlarıWRC

Şili Rallisi’nde Tanak ilk günün lideri

Motorsporları dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2019’daki altıncı yarışı olan Şili Rallisi’nin ilk günü geçilen 6 etabın ardından tamamlandı.

10-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında organize edilen 3 günlük rallide ilk gün, geçilen 6 etabın ardından tamamlandı. Takvime 2019 sezonunda dâhil edilen ve muhteşem Pasifik Okyanusu manzaralı etaplara sahip Şili’de ilk günü Toyota pilotu Ott Tanak lider tamamladı. İkinci etapta liderliği alan ve 3 etapta en iyi dereceyi elde eden Tanak’ı, 22,4 saniye geriden Citroen pilotu Sebastien Ogier takip etti.

Yeni bir ralli ve yeni yol notları sebebiyle yarışçıların zorlandığı gözlemlenirken günün ilk etabında benzer hatayı yapan Tanak ve Ogier, virajı alamayarak çamura girdiler. İki pilot da zaman kaybetse de günün diğer etaplarında hızlanarak ilk iki sıraya yerleştiler. Açılış etabında en iyi dereceyi elde eden bir diğer Toyota pilotu Jari Matti Latvala, liderin yaklaşık 29 saniye gerisinde ilk günü üçüncü sırada tamamladı.

Şampiyona lideri, Hyundai pilotu Thierry Neuville, üçüncü etapta en iyi dereceyi yaptı. Latvala ile arasında sadece 0,7 saniye bulunan Neuville, sabah etabında güvenlik nedeniyle kırmızı bayrakla yavaşlatılınca temposunu kaybetti.

Toyota ile Kris Meeke beşinci, 9 kez Dünya Şampiyonu Sebastien Loeb, Hyundai ile altıncı sırada günü tamamladı. Günü son etabında en iyi dereceyi Loeb elde etti. En iyi Ford pilotu konumundaki Elfyn Evans yedinci, liderin 2 dakika 8 saniye gerisindeki Andreas Mikkelsen sekizinci sırada yer aldı. Teemu Suninen ile Esapekka Lappi ilk 10’u sırasıyla tamamlayan isimler oldular.

Rallinin ikinci gününde ekipler üçer etap içeren aynı iki kısmı geçecekler. Toplamı 122 kilometre olan etaplar Pasifik Okyanusu ile Biobio Nehri arasında geçilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı