Uluslararası MotorsporlarıWRC

Safari Rallisi’nde açılışı Ogier yaptı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) 2021 sezonunun altıncı yarışı Kenya’da “Safari Ralli Kenya” adıyla yapılıyor. Uzun bir aranın ardından WRC takvimine dönen Kenya’da açılış etabını Toyota pilotu Sebastien Ogier kazandı.

Efsanevi Safari Rallisi, uzun bir aranın ardından bu yıl WRC takvimine girmişti. 4 günlük programla organize edilen “Safari Ralli Kenya”, 24 Haziran 2021 Perşembe günü geçilen Seyirci Özel Etabı ile başladı. 4,84 kilometrelik “Super Special Kasarani” etabında en iyi dereceyi Toyota pilotu Sebastien Ogier elde etti. İlk üç pilotu sadece 0,7 saniyenin ayırdığı açılış etabında ikinci sırada Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera yer alırken, üçüncü yine Toyota’dan Elfyn Evans oldu.

19 yıl aranın ardından Afrika’ya dönen Dünya Ralli Şampiyonası’nda Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılan rallinin ilk gününü Ott Tanak dördüncü sırada tamamladı. Ogier ile ikili kalkış yapan Hyundai pilotu Tanak, liderin 2,5 saniye ardında kaldı.

WRC için hazırlanan, bolca tozlu olan etapta, binlerce insanın takip ettiği etabın beşincisi bir diğer Hyundai pilotu Thierry Neuville oldu. Toyota’dan Katsuda altıncı, M-Sport’tan Greensmith yedinci, Solberg sekizinci, Bertelli dokuzuncu ve Fourmax onuncu oldu. WRC kategorisinde yarışan son isim Dani Sordo 11’nci sırada kaldı.

Rallinin ilk uzun günü olan 25 Haziran 2021 Cuma günü ekipler 3 aynı etabı içeren iki kısmı art arda geçecekler. Toplamı yaklaşık 130 kilometre olan 6 etap sonunda ilk uzun gün tamamlanacak. 26 Haziran 2021 Cumartesi günü yine aynı şekilde, 3 aynı etabı içeren iki kısım geçilecek. Yine toplamı yaklaşık 130 kilometre olan 6 etap sonunda ikinci uzun gün de tamamlanacak. Rallinin son günü olan 27 Haziran 2021 Pazar günü ise 3 farklı etap geçilecek. İkisi ikişer defa geçilecek toplam 5 etap sonunda yaklaşık 55 kilometre geçilmiş olacak ve ralli son bulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı