Uluslararası MotorsporlarıWRC

Rovanpera kariyerinin ilk zaferine çok yakın

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun yedinci yarışı olan Estonya Rallisi’nde ikinci uzun gün, geçilen 9 etabın ardından tamamlandı. Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera ikinci günü de lider tamamlamayı başardı.

Toyota’nın genç yıldızı Kalle Rovanpera, ikinci güne 8,5 saniye farkla lider başlamıştı. Geçilen 9 etap da sadece 1 etap zaferi elde etmesine rağmen liderlikteki farkını yaklaşık 51 saniyeye çıkarmayı başardı ve son güne lider başlama hakkını kazandı. Son gün geçilecek 6 etap öncesi zafer için yeterli olacak farkı oluşturan Rovanpera kariyerinin ilk zaferine ve FIA Dünya Ralli Şampiyonası tarihinin en genç galibi ünvanına çok yaklaştı.

Geçtiğimiz sezon da Estonya Rallsi’nde ikinci olan Craig Breen, Hyundai i20 ile ikinci günü ikinci sırada tamamladı. Günün kısa, son etabında bir kayaya çarparak büyük korku yaşayan Breen, aracını servise küçük hasarla getirmeyi başardı.

Günü üçüncü sırada tamamlayan isim Hyundai’den Thierry Neuville oldu. Takım arkadaşı Breen’in yaklaşık 30 saniye ardında yer alan Neuville, asıl hedefi olan Sebastien Ogier’i ardında tutmayı başardı. Toyota pilotu Ogier ise yaklaşık 18 saniye farkla dördüncü sırada günü tamamladı. Ogier’i ise yaklaşık 23 saniye farkla takım arkadaşı Elfyn Evans takip etti. En iyi Ford pilotu konumundaki Teemu Suninen altıncı sırada yer alırken, üst sınıf sürücülerin sonuncusu Pierre-Louis Loubet oldu.

İlk gün yarış dışı kalan ve Ralli2 kuralları ile yarışa dönen Ott Tanak,  geçilen 9 etabın 6’sında en iyi dereeyi elde etmeyi başardı. Aldığı zaman cezasıyla çok gerilerde olan Tanak, kendi evinde izleyenlere keyif vermeye devam ediyor.

WRC3 kategorisinde tüm etapları kazanmayı başaran Alexey Lukyanuk genel klasmanda sekizinci sırada yer aldı. Onu WRC2 lideri Andreas Mikelsen ve ikincisi Mads Ostberg takip etti. Rallinin son günü olan 18 Temmuz 2021 Pazar günü 3 etap ikişer kez geçilecek. Toplamı yaklaşık 53 kilometre olan 6 etap sonunda Estonya Rallisi tamamlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı