KKTC DRIFTKKTC MotorSporlarTOSFEDTürkiye Motor Sporları

RB CPD Dünya Finali’nde Yücebaş rüzgârı

Dünyanın dört bir yanından yetenekli pilotların, en iyi olmak için mücadele verdikleri Red Bull Car Park Drift Dünya Finali, 1 Eylül 2019 Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile İBB Maltepe Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi.

16 ülkeyi temsilen 18 pilotun, güçlü otomobiller ve bol dumanlı zirve mücadelesine sahne olan Falken’in ana sponsorluğundaki Red Bull Car Park Drift Dünya Finali’ni Ürdünlü Anas Al Hello kazandı. 400 üzerinden 381 puan almayı başaran şampiyon Al Hello’yu, Kıbrıslı Türk pilot İbrahim Yücebaş ikinci olarak, Gürcü Vakhtang Khursidze de üçüncü olarak takip etti. 2012 KKTC Drift Şampiyonu pilotumuz İbrahim Yücebaş’a kupasını TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı verdi. Dünyanın en yetenekli drift pilotlarını bir araya getiren yarışı 10 bin İstanbullu da yerinden izledi.

Yücebaş herkese teşekkür etti
“Red Bull Car Park Drift Dünya Finali’nde ikinci olduk. Yanımızda olan herkese tek tek teşekkür ederim. Beni hiç yalnız bırakmayan arkadaşlarım, eşim, babam, Aziz Şahin… Sayenizde bugün bu başarıyı aldık. Ayrıca son tur 15bin kişi beni heyecanla ayakta izleyip destekledi. Teşekkürler İstanbul, teşekkürler Türkiye ve vatanım Kuzey Kıbrıs. Çok küçük bir farkla birinciliği kaçırdık. İnşallah önümüzdeki yıl daha iyi olacak.” Dedi

Tek kadın pilot Ülkü Erçoban
İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen mücadelede ülkemizin yetenekli sporcularından Ülkü Erçoban da mücadele etti. Tek kadın pilot olarak yer alan Erçoban Dünya Finali’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil etti. “Drift benim için gerçek bir tutku. Yaklaşık 3 senedir yarışlarda mücadele ediyorum. Red Bull Car Park Drift Dünya Finali ise benim yer aldığım en prestijli yarış oldu. Çok iyi bir atmosferde, dünyanın en yetenekli pilotlarıyla aynı pistte olmaktan gurur duydum. Onlardan çok şey öğrendim. Gelecek sene Red Bull Car Park Drift Dünya Şampiyonu olmak için parkurda olacağım” diye konuştu.

2019 yılının en iyi drift pilotunu belirleyen jüride ise drift dünyasının efsane isimleri olan Red Bull sporcuları; Mad Mike, Aleksander Grinchuk, 2017 Avrupa Ralli Kupası’nın yanı sıra beş kez de Türkiye Ralli Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı ve Fransız drift pilotu Nicolas Dufour yer aldı.

‘Dünya finaline çok yakıştı’
Dünyanın en uzun drift rekorunu elinde tutan Red Bull sporcusu ve yarış direktörü Abdo Feghali, “Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve dünyanın en iyi drift pilotlarını buluşturan Red Bull Car Park Drift Dünya Finali’nin adına yakışır bir şekilde tamamlandığını” belirtti. Efsanevi sporcu, “Türkiye elemesindeki ilgi sonrasında İstanbul’da böyle bir kalabalığı bekliyordum. Yaşadığımız heyecana bu kadar çok kişinin ortak olması bizi çok sevindiriyor. Dünya Finali, İstanbul’a çok yakıştı. Red Bull Car Park Dirft gelişmeye devam ediyor. Gelecek sene yine tutku ve yeteneği olan herkesten şampiyonlar çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Türkiye hakkını verdi’
İlk kez Türkiye’de bir drift etkinliğinde bulunduğunu dile getiren drift dünyasının efsanesi, Red Bull sporcusu Mad Mike, “Böyle bir organizasyonda jüri olma ayrıcalığına sahip olduğum için çok mutluyum. Olağanüstü bir mücadele yaşandı. Red Bull Car Park Drift Dünya Finali çıtayı bir kademe daha yükseltti. Bütün pilotlar çok iyiydi. Her sene araçların performanslarının daha da yükseldiğini görmek harika, Bu özel performansların aralarından sıyrılıp birinciliği elde eden Al Hello’yu kutluyorum. Dünya Finali’nin Türkiye’ye verilmesinin ne denli iyi bir karar olduğunu da görmüş olduk. Harika bir organizasyonla drift şampiyonalarına yeni bir soluk getirdiler. Dünyanın en iyilerini ağırlamanın hakkını verdiler. Her zaman söylediğim gibi: Duvara yakın dur” ifadesini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı