DiğerMOTOGPUluslararası Motorsporları

Razgatlıoğlu, ilk Türk dünya şampiyonu oldu

Türkiye’nin gururu, milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, 20-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Endonezya’da yapılan Superbike Şampiyonası final hafta sonunda şampiyonluğunu ilan etti. Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyon olan ilk Türk motosikletçi oldu.

İlk kez 1988 yılında Uluslararası Motosiklet Federasyonu çatısı altında organize edilen Dünya Superbike Şampiyonası’nda 2021 sezonu, 20-21 Kasım 2021 tarihleri arasında Endonezya’da yapılan yarışlarla tamamlandı.

Sezon boyunca Toprak Razgatlıoğlu ile sporun efsane ismi Jonathan Rea arasında büyük çekişme yaşandı. 2015-2020 yılları arasında 6 kez üst üste şampiyon olarak tarihte en çok şampiyonluğa sahip isim Jonathan Rea ile Toprak final hafta sonuna şampiyonluk parolasıyla başladı.

Hafta sonunun ilk yarışını kazanan Razgatlıoğlu puanını 551’e yükselterek son yarış öncesi şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Toprak, 2018’de ilk kez katıldığı Dünya Superbike Şampiyonası’nda şampiyonluk kazanan ilk Türk motosikletçi unvanını kazanarak tarihi başarıya imza attı. Bu sonuçla Kawasaki takımının yıldız ismi Jonathan Rea’nın da şampiyonluk serisi bitmiş oldu.

2018 yılından itibaren Dünya Superbike Şampiyonası’nda mücadele eden başarılı sporcu bugüne kadar 53 kez podyuma çıktı, 18 birincilik, 16 ikincilik ve 19 üçüncülük kazandı. Yarış sonrası açıklama yapan Toprak dünya şampiyonluğunu 2017’de hayatını kaybeden babası ‘Tek teker Arif’ olarak tanınan Arif Razgatlıoğlu’na armağan etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı