KKTC RALLİ

Ralli’nin kuzeye geçmesine Rum engeli

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 4’üncü, Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nın 2’nci ayağına ev sahipliği yapacak olan ve 16 Haziran’da gerçekleştirilecek Kıbrıs Ralisi’nin “Lefkoşa Özel Seyirci Etabı”, bu yıl yapılmıyor.

Son 4 yıldır yapılan ve Lefkoşa’nın güney ve kuzey tarafını birleştirme özelliği taşıyan Kıbrıs Rallisi’nin “Lefkoşa Özel Seyirci Etabı”, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Kıbrıs Otomobil Kurumu’nun çeşitli iddiaları nedeniyle iptal edildi. KKTC Ralli Şampiyonası çerçevesinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin bir etabı olan “Lefkoşa etabı”nın Avrupa Ralli Şampiyonası’nın “Lefkoşa Etabı”yla aynı olduğunu öne süren Güney Kıbrıs Otomobil Kurumu, 16 Haziran’da yapılması planlanan özel seyirci etabının bu nedenle iptal edildiğini açıkladı.

KIBRIS’a konu üzerine açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu Başkanı Tigin Kişmir, alınan bu kararın büyük üzüntüsü içerisinde olduklarını belirtti. “Özel seyirci etabı niçin iptal edildi?” sorusu üzerine Kişmir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Kıbrıs Otomobil Kurumu, kendi ulusal şampiyonamızda kullandığımız bir etabın Avrupa Ralli Şampiyonası etabıyla aynı olduğunu öne sürerek bu yıl yapılması planlanan özel seyirci etabının bu nedenle iptal edildiğini söyledi. Uluslararası kurallara göre, yarışta kullanılacak olan parkur, 15 gün içerisinde başka bir organizasyonda kullanılmaz. Ancak o etap, zaten hiç kullanılmadı. Biz, aynı bölgede farklı bir etap kullandık. Anlamakta güçlük çektiğimiz bir tutum ile karşı karşıyayız” dedi. Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu olarak Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu’nun (FIA) kurallarına yıllardır Güney Kıbrıs’tan daha çok uyduklarının altını çizen Tigin Kişmir, “Biz sanki dikkat etmezmişiz gibi davranıp, bizi cezalandırmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Kişmir, yaptıkları organizasyonlar ile 2014 yılından beridir yapılan ve iki toplumlu olarak nitelendirilen Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilen etabın özellikle güvenliğinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması nedeniyle uluslararası kuruluşlardan da her zaman takdir aldıklarını belirterek yaşanan bu durumun kendilerini çok üzdüğünü ifade etti.

Öte yandan Rum Otomobil Derneği (KSA) Başkanı Andonis Mihailidis, Kıbrıs Rallsi “Lefkoşa Seyirci Özel Etabı’nın”, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) kurallarının Kıbrıs Türk tarafınca “ihlal edilmesi” nedeniyle bu yıl KKTC’den geçmeyeceğini açıkladı.

Politis “Ralli Sadece Lefkoşa’nın Yarısında… İşgal Bölgeleri Bu Yıl Özel Etap Dışında” başlığıyla birinci sayfasından fotoğraflı verdiği haberinde, özel etapta kullanılacak güzergahın bir bölümünün 1-3 Haziran’da  düzenlenen Kuzey Kıbrıs Rallisi’nde kullanılmasının FIA kurallarına aykırı olduğunu yazdı.

Habere göre, Kıbrıs Rallisi için salı günü basın toplantısı düzenleyen Mihailidis, FIA kurallarına göre her iki yarışta da yer alan katılımcılar ön hazırlık açısından avantaj elde edeceğinden, uluslararası bir yarıştan 30 gün önce aynı veya benzer güzergahın kullanılamayacağını söyledi. Konuyu gündeme getirenin FIA mı olduğu sorusuna “evet” cevabını veren Mihailidis, KKTC’deki muhataplarının da yanlış yapıldığını kabul ettiklerini söyledi. Mihailidis “Bu güzergahın kullanılamayacak olması hepimizi, Kıbrıs Rum tarafını, Kıbrıs Türk tarafını, Birleşmiş Milletleri ve binlerce izleyiciyi üzüyor” dedi. Mihailidis, “Etabın iki toplumluluk niteliğinin korunmasına yönelik son dakika çabaları sonuç vermedi ancak bunun 2019 Kıbrıs Rallisi’nde yeniden mümkün olabilmesinin temelleri atıldı” ifadesini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı