DiğerUluslararası Motorsporları

Rallikros’ta sezon eşit puanla tamamlandı, şampiyon Kristoffersson

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda sezon Almanya’da yapılan 2 yarışla tamamlandı. Büyük çekişmeye sahne olan yarışların sonunda Timmy Hansen ve Johann Kristoffersson eşit puanla sezonu tamamlarken şampiyon Kristoffersson oldu.

FIA Dünya Rallikros şampiyonası’nda 9 yarışlık 2021 sezonunun sekizinci ve dokuzuncu yarışları 27 ve 28 Kasım 2021 tarihlerinde Nürburgring’de yapıldı. Almanya’nın Nürburg şehrinde bulunan ünlü Formula 1 pisti Nürburgring’in Mullenbachsleife bölümünü temel alan 1,029 metrelik Rallikros pistinde yapılan yarış, 15 metrelik kot farkıyla heyecanlı yarışlara sahne oldu.

Timmy Hansen hafta sonuna 17 puan önde başladı
Final yarışları öncesi Peugeot Hansen takımının 29 yaşındaki yıldızı Timmy Hansen 178 puanla lider durumda bulunuyordu. 2019 yılında şampiyonluğa ulaşmayı başaran İsveçli yıldız kariyerinin ikinci şampiyonluğunu kovalıyordu. 2017,2018 ve 2020 sezonlarını şampiyon olarak tamamlamayı başaran PSRX Volkswagen İsveç takımının pilotu Johann Kristoffersson ise 161 puanla ikinci sırada yer alıyordu ve gözler bu iki pilot üzerindeydi. Timmy Hansen’in kardeşi, takım arkadaşı ve 14 kez Avrupa Rallikros Şampiyonu Kenneth Hansen’in küçük oğlu olan Kevin Hansen ise iyi başladığı sezonu 159 puanla üçüncü sırada sürdürüyor ve kardeşinin şampiyonluğu için Almanya’da mücadele edecekti.

Sekizinci yarışta Timmy Hansen diskalifiye edildi, Kristoffersson kazandı
27 Kasım 2021 Cumartesi günü sezonun sekizinci yarışı yapıldı. İlk yarı finalde Kristoffersson rahat bir birincilik aldı ve finale çıktı. Yanında Niclas Grönholm ve Krisztian Szabo da adını finale yazdırdı. Bu eşleşmeden Kevin Hansen kalkışta yaşadığı mekanik sorunla elendi. İkinci yarı finalde ise olaylar vardı. İlk virajda çaylak Yury Belevskiy kendisini öne atmayı başarırken, ardından Timmy Hansen ile Enzo Ide temas yaşadı. Bu temsla Hansen 5 saniye ceza aldı. Belevskiy ile Ide ilk iki sıradan finale kalırken, Hansen üçüncü olarak kendisini zor da olsa finale atmayı başardı. Final yarışına böylece şampiyonluk adaylarından Kristoffersson ilk cepten, Timmy Hansen ise beşinci cepten başladı. Yarı finalde olduğu gibi Hansen ilk virajda yine bir kazaya sebebiyet verdi. Grönholm ile temas yaşayıp onu pist dışına atan Hansen yoluna üçüncü sırada devam etti. Kristoffersson ardındaki olaylardan uzak rahat bir birincilik alırken, erken bir joker turu stratejisiyle çaylak Belevskiy’i de geçen Hansen ikinci olsa da yarış sonunda ilk viraj olayı nedeniyle diskalifiye edildi. Ide de diskalifiye edilince ikinci Belevskiy, üçüncü Krisztian Szabo ve dördüncü Grönholm oldu. Böylece sezonun sekizinci yarışı sonrası Timmy Hansen liderliğini 4 puan farkla dürdürdü.

Final yarışında puanlar eşitlendi, Kristoffersson şampiyon oldu
Sıralamalarda Kristoffersson 1 puan daha kırpmayı başardı ve yarı finaller öncesi şampiyonada puan farkını üçe indirdi. İlk yarı finalde Kristoffersson ve takım arkadaşı Ide ilk iki sırayı aldılar. Üçüncü olarak finale kalmayı başaran isim ise Guerlain Chicherit oldu. İkinci yarı finalde hafta sonu boyunca gördüğümüz olay yine tekrarlandı ve Timmy Hansen ile Grönholm ilk virajda temas etti. Yarışı Timmy Hansen kazandı. Kardeşi Kevin ikinci oldu. Büyük bir tırmanış gösteren Grönholm üçüncü oldu. Yarış sonunda Timmy Hansen yine ceza aldı ve üçüncü sıraya düştü. Böylece hem rakibi Kristoffersson’a karşı 2 puan kaybedip, finale de beşinci cepten başlamasına sebep oldu. Final yarışına ilk cepten başlayan Kristoffersson’un yanında Kevin Hansen vardı. İlk viraja gelirken Kevin liderliği aldı. Enzo Ide spin attı. Böylece Timmy de üçüncü sıraya yükseldi. İki şampiyonluk adayı art arda büyük bir mücadele sergilediler. Joker turunu geç atan Grönholm liderliğe yükseldi ve yarışı kazanmayı da başardı. Kevin Hansen ikinci olurken, podyumu tamamlayan isim Kristoffersson oldu. Bu üçüncülükle şampiyonada çok önemli puanlar alan Kristoffersson rakibi Kevin’i ardında tutarak puanlarının eşitlenmesini sağladı ve sezon boyu 2 yarış zaferi alan Timmy’e karşı 3 yarış zaferi alan Kristoffersson şampiyonluğunu ilan etti. Kristoffersson 2017,2018 ve 2020 sezonlarının ardından 2021’de de şampiyon olmayı başardı.

Almanya Rallikros 1 final yarışı sonucu:
1.Johan KRISTOFFERSSON (SWE) KYB EKS JC 6 laps
2.Yury BELEVSKIY (-) Volland Racing KFT + 4.644
3.Krisztián SZABÓ (HUN) GRX-SET World RX Team + 5.077s
4.Niclas GRÖNHOLM (FIN) GRX-SET World RX Team + 5.751s
Diskalifiye Timmy HANSEN (SWE) Hansen World RX Team
Diskalifiye Enzo IDE (BEL) KYB EKS JC

Almanya Rallikros 2 final yarışı sonucu:
1.Niclas GRÖNHOLM (FIN) GRX-SET World RX Team 6 laps
2.Kevin HANSEN (SWE) Hansen World RX Team +4.031s
3.Johan KRISTOFFERSSON (SWE) KYB EKS JC +4.259s
4.Timmy HANSEN (SWE) Hansen World RX Team +5.480s
5.Guerlain CHICHERIT (FRA) Unkorrupted +8.759s
6.Enzo IDE (BEL) KYB EKS JC +16.091s

Şampiyona Puan Durumu:
1.Johan Kristoffersson 217
2.Timmy Hansen 217
3.Niclas Grönholm 197
4.Kevin Hansen 191
5.Krisztian Szabo 162
6.Enzo Ide 125

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı