KKTC MotorSporlarKKTC RALLİTOSFEDTürkiye Motor Sporları

Ralli basına tanıtıldı

Gülgün Süt'ün ana sponsoru olduğu, geçtiğimiz yıl TOSFED tarafından yılın en iyi rallisi seçilen Kuzey Kıbrıs Rallisi basına tanıtıldı. Ralli, 17-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli motorspor organizasyonlarından biri olan Kuzey Kıbrıs Rallisi; KKTC Turizm Bakanlığı, Spor Dairesi ve Girne Belediyesi’nin katkıları ile 17-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Rallide bu yıl 34’ü tüm etapları, 12’si de rallinin açılış etabı olan Girne Antik Liman Seyirci Etabı’nı olmak üzere toplam 46 ekip mücadele edecek. Türkiye’den 20 ekibin kayıt yaptırdığı Kuzey Kıbrıs Rallisi’nde, KKTC’yi Türkiye’de temsil ederek göğsümüzü kabartan Deniz Fahri ve Bora Manyera, Avrupa Şampiyonluğu bulunan Murat Bostancı, son 2 yılın Türkiye Ralli Şampiyonu Burak Çukurova ve Dünya Gençler Şampiyonası’nda yarışmış Buğra Banaz’ın yanısıra, ülkemizin önde gelen pilotlarından 2 kez KKTC Ralli Şampiyonu olan Rauf Denktaş, son KKTC Ralli Şampiyonu Cevdet Alptürk, Deniz Denner ve Fikri Macila gibi isimler de yarışacak.

Rallinin basına tanıtımı Lefkoşa Eziç Restaurant’ta yapıldı. Toplantıda Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu, KKTC Başbakanlık Uyuturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Gülgün Süt Direktörü Yunus Betmezoğlu, KKTOK Başkanı Tigin Kişmir, Sporculardan Deniz Fahri ve Kurum yetkilileri hazır bulundu.

6 farklı etap, toplamda 10 etap geçilecek
17-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak olan yarış; Girne, Görneç, Alevkayası, Lefkoşa Cemsa, Balıkesir ve Lefkoşa’da BRT’nin bulunduğu bölgede gerçekleşecek. Yarışın test etabı (shakedown) 17 Mayıs 2019 Cuma günü 15.30-16.30 saatleri arasında Girne çevreyolu üzerinde bulunan Mr. Pound Plus karşısındaki dağlık alanda gerçekleşecek.

17 Mayıs 2019 Cuma akşamı Girne Yat Limanı’ndan start alacak olan Kuzey Kıbrıs Rallisi’nde ilk gün, Girne Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Girne Şehir içi Etabı ile tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl binlerce kişinin izlediği etqbın bu yıl da aynı görüntülere sahne olması bekleniyor. Servis Alanı’nın Girne Amerikan Üniversitesi olacağı rallide ekipler, 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü Görneç ve Çeşme etaplarını ikişer kez, Lefkoşa Cemsa’da bulunan özel seyirci etabını da bir kez geçip günü noktalayacak. Rallinin son günü olan 19 Mayıs 2019 Pazar günü sırası ile Balıkesir ve BRT özel etaplarını ikişer kez geçecek olan ekipler, rallinin finişi için 16.30’da yine Girne Yat Limanı’na gidecek. Balıkesir etabında meşur zıplama noktasında en uzağa atlayana GoPro KKTC tarafından GoPro Hero 7 ödülü verilecek. Toplam uzunluğu 540 kilometre olacak olan rallide ekipler, 10 özel etabın toplamı olan 110 kilometrelik özel etaplarda mücadele edecek.

Kişmir: Ödülün tesadüf olmadığını kanıtlayacağız
Basın toplantısında konuşan Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Tigin Kişmir, bu yıl Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin 41’incisinin düzenlendiğini belirterek, büyük özveri ve gayretle yapılan ve marka değeri olan bu organizasyonla geçtiğimiz yıl Türkiye Ralli Şampiyonası’nda en iyi ralli organizasyonu ödülünü kazandıklarını belirtti. Kazanılan ödülün tesadüf olmadığını kanıtlayacaklarının sözünü verdiğini de belirterek, KKTOK ekibine güvendiklerini ve bu yıl da en iyi organizasyon ödülünü kazanmak istediklerini belirtti. Kişmir sözlerine şöyle devam etti: “İnanılmaz bir gayret ve eforla çalışıyoruz. Ekip arkadaşlarımız, çok büyük özveri gösteriyorlar. Her şey hazır bitti diyebilmek adına 19 Mayıs Pazar 16.00’yı beklememiz gerekecek. Şu anda her şey iyi, etaplar güzel. Girne Şehir içi Etabı’nı geçen yıl 20 bin civarı insan Kuzey Kıbrıs Rallisi’ni ise toplamda 30 bin civarında insan izledi. Bu da ne kadar marka değeri olduğunun göstergesidir. İnanılmaz zor şartlarda bu organizasyonu Kıbrıs’a getirdik.” Yurtdışında, Dünya Ralli Şampiyonası’nda görev yapan önemli fotoğrafçıların da bu sene Kuzey Kıbrıs Rallisi’ni takip edeceğini belirten Kişmir, geçtiğimiz yıl Polonya’dan Tomasz Kalinski’nin geldiğini ve bu yıl yine geleceğini, Kalinski’nin yanında, Ford, Toyota ve Citroen takımlarının Dünya Ralli Şampiyonası’nda fotoğraflarını çeken Nikos Katikis’in (Rally Pixels) de Kıbrıs’ta Kuzey Kıbrıs Rallisi’ni takip edeceğini kaydetti.

Değirmencioğlu: Kazasız belasız, bol seyircili bir yarış diliyorum
Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu ise konuşmasında, geçen yıl göreve geldikleri anda böyle bir organizasyonu yapmaya başladıklarını hatırlatarak, organizasyon bitiminden itibaren KKTOK ekibinin bu seneki rallinin çalışmalarına başladığını kaydetti. Değirmencioğlu sözlerine şöyle son verdi: “Bu yılki yarışa da çok az bir zaman kaldı. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Kazasız belasız ve bol seyircili bir yarış diliyorum.  Spor yazarlarına da büyük bir görev düşüyor. Ciddi bir emek harcanan bir etkinlik. Hak ettiği yeri bulacaktır.”

Karaokçu: Amacımız toplumsal bilinç ve farkındalığı yükseltmek
Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı  Hasan Karaokçu ise, çok anlamlı bir etkinlik için bir araya geldiklerini kaydederek, toplum olarak hep özlenen ve düşlenen kurumlar arası işbirliği ve dayanışmayı başardıklarını kaydetti. Gençler ve çocuklar adına yapılan işleri desteklemekten gurur duyduklarını da kaydeden Karaokçu, Tigin Kişmir ve ekibinin çok büyük bir özveriyle çalıştığını ve perde gerisinde görünmeyen büyük bir ordu olduğunu kaydetti. Bu tür etkinliklere önem verdiklerini de belirten Karaokçu, 3 yıldır motorsporlarına destek verdiklerini ve görevde oldukları sürece de destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Karaokçu, “Amacımız toplumsal bilinç ve farkındalığı yükseltmektir. Katılacak olan tüm yarışmacılara kazasız belasız bir yarış diliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Betmezoğlu: Daha başarılı bir yarış süreci geçireceğiz
Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin ana sponsoru olan Gülgün Süt Mamülleri’nin Direktörü Yunus Betmezoğlu ise böyle bir organizasyonunun ana sponsoru olmaktan onur duyduklarını ifade ederek, bu tür organizasyonların yüksek maliyetli ve emek gerektiren organizasyonlar olduğunu ifade etti. Betmezoğlu, Gülgün Süt olarak kendilerinin işin maddi tarafında olduklarını da belirterek, asıl işin organizasyonda emeği geçen ekipte olduğunu da belirtti. Rallinin geçtiğimiz yıl Türkiye ve Dünya’nın farklı noktalarından büyük ilgi gördüğünü de ifade eden Betmezoğlu, bu yıl da tecrübeli bir kadro ile daha başarılı bir süreci geçirileceğine yönelik inancının tam olduğunu belirtti.”

Sezinler: 20 bin civarında seyirci bekliyoruz
KKTOK Asbaşkanı Mahmut Sezinler ise, KKTOK ve Gülgün Süt Mamülleri markalarının bir araya gelerek muhteşem bir organizasyona imza attığını kaydetti. Birçok sponsorun katkısının da bulunduğunu belirten Sezinler, konuşmasının başında sponsorların tamamına teşekkür etti. Sezinler, Gülgün Süt’ün geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek bir maddi katkı sağladığının altını da çizerek, bu yıl da önceki yıl gibi en iyi organizasyon ödülüne talip olduklarını kaydetti. Sezinler sözlerine şöyle son verdi: “Bu yıl da ödülü alacağız. Çok emin şekilde konuşuyorum. Çok ciddi bir emek ve gayret var. İnanıyorum ki, Kıbrıs’ın bütününde yapılan organizasyonların en iyisi olacak. Sahada bu organizasyon için çalışan 400’e yakın arkadaşımız mevcut. Çok ciddi bir şekilde hazırlık var. Bu yıl Girne etabına, Girne Belediye Başkanı’ndan aldığımız bilgiye göre, 20 bin civarı seyirci bekleniyor. Bu rakam, Dünya Ralli Şampiyonası’na rakip olabilecek bir organizasyondur. Bunun devamının gelmesi en büyük arzumuz.”

Fahri: Daha güçlü bir şekilde gelip kazanmak istiyoruz
Geçtiğimiz yıl düzenlenen Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin birincisi Deniz Fahri ise konuşmasında, geçtiğimiz yıl bu yarışı kazandıklarını ve bu yıl aynı başarıyı tekrarlamak istediklerini kaydetti. Fahri, iki yıldır Türkiye Ralli Şampiyonası’nı takip ettiğini de belirterek, Kuzey Kıbrıs Rallisi’nin ev sahibi olduğu tek yarış olduğunu ve bu yüzden rallinin çok önemli bir yarış olduğunu kaydetti. Her ortamda tanıdık bir yüzün olmasının çok güzel bir duygu olduğunu da kaydeden Fahri, bu yıl Skoda Fabia R5 ile Kıbrıs’a geleceklerini ve geçen yıla göre çok daha zor ve mücadeleci bir yarış olacağını düşündüğünü kaydetti. Fahri, kendilerinin de daha hızlı geldiğini belirterek, kazasız belasız bir yarış geçmesi temennisinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı