MOTOGP

Rakamlarla MotoGP 2014

Pilotların kazandığı yarış sayıları, podyum finişleri, elde edilen puanların yanında MotoGP 2014 Dünya şampiyonasında kaydedilen rakamlardan bazılarını sizler için derledik.

Marc Marquez; rekor canavarı Marquez, sezonu alınabilecek 450 puanın 362’sini alarak şampiyolukla tamamlamayı başardı. 13 kez yarışa ilk cepten başlayan Marquez, 13 kez damalı bayrağı ilk sırada görmeyi de başardı. bu rakamlar bir sezonda elde edilen en fazla pol ve yarış galibiyeti anlamına geliyor.

Marquez aynı zamanda en hızlı tur zamanlarında da sezonu domine etmeyi başardı. 12 yarışta en hızlı turu atmayı başaran Repsol Honda sürücüsüne karşılık Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa ikişer kez en hızlı tur atmayı başardı.

Sezon boyunca toplamda atılan 448 turun, 214 turuna liderlik eden Marquez bu alanda da sezonu domine etmeyi başardı. 98 tur Lorenzo, 80 tur Rossi, 19 tur Pedrosa, 13 tur Bradl, 12 tur Iannone, 11 tur Dovizioso ve 1 tur Aoyama yarışa liderlik ettiler.

Aoyama 2014 sezonunda tüm yarışlarda finiş görerek, tüm sezonun en fazla kilometre kat eden sürücüsü olmayı başardı. Aoyama 2108 kilometre mesafe kat etti.

Antreman seanslarının en çok çalışan ismi ise yeniden doğan Valentino Rossi oldu. İtalyan sürücü 7,464 kilometre ile rekabetçiliğini arttırmayı başardı. Bunun sonucu olarak Rossi 13 kez podyumda finiş görmeyi başardı.

Podyumun zirvesi, 2013 ve 2014 sezonlarında sadece 4 sürücünün çıkabildiği özel bir yer oldu. 2 sezonda yapılan 36 yarışın 19’unda zirvede Marquez yer aldı. 10 kez Lorenzo, 4 kez Pedrosa ve 3 kez Rossi yer almayı başardı.

Bu sezon podyuma çıkmayı başaran diğer sürücüler ise; 2 kez podyuma çıkan Andrea Dovizioso, 1’er kez podyuma çıkmayı başaran Aleix Espargaro, Bradley Smith, Cal Cruthclow ve Alvaro Bautista oldu.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı