Uluslararası MotorsporlarıWRC

Ogier Meksika’da 6.kez kazandı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2020 sezonunun üçüncü yarışı Meksika’da yapıldı. 6 kez dünya şampiyonu olan Toyota pilotu Sebastien Ogier Meksika’da altıncı kez kazandı.

Motorsporları dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı Meksika’da yapıldı. Corona Virüs sebebiyle yapılıp yapılmayacağı konusunda bir çok şey yazılıp çizildikten sonra Meksika Rallisi 12 Mart 2020 Perşembe günü başladı. 4 gün, toplam 24 etap olan Meksika Rallisi’nde son gün olan 15 Mart 2020 Pazar günü geçilmesi planlanan 3 etap iptal edildi ve takımların, sağlık önlemleri sebebiyle uygulanması planlanan yeni seyahat yasaklarından önce yeniden Avrupa’ya dönebilmeleri için bir gün kısaltılmış olarak tamamlandı.

Ralliye Hyundai pilotu Thierry Neuville hızlı başladı. Guanajuato’nun tarihi caddelerinde hazırlanan 1,12 kilometrelik etabın iki kez geçilmesiyle başlayan rallide Neuville iki kez en iyi dereceyi yaparak ilk günü lider tamamladı. 4 saniye içerisinde 8 pilotun sıralandığı ilk günü Toyota pilotu Elfyn Evans ve Hyundai pilotu Ott Tanak sırasıyla iki ve üçüncü sırada tamamladılar.

10 etap olarak planalanan rallinin ikinci gününde 1 etap iptal edilince toplam 9 etap geçildi. Hyundai takımı için hayal kırıklığı olarak geçen ikinci günün ilk etabında hızlı olan Tanak dördüncü etapta hata yapınca geriye düştü. Dokuzuncu etapta ise diğer Hyundai sürücüsü Neuville motor sorunuyla yolda kaldı. Daha sonra yine Hyundai sürücüsü olan Dani Sordo da motor sorunuyla yolda kaldı ve yarışa veda etti. M-Sport sürücüsü Esapekka Lappi ise yanan aracı sebebiyle ralliye veda etti. Böylece 3 etabı kazanan Ogier ikinci günün lideri oldu. Onu Teemu Suninen ve Elfyn Evans takip etti.

Rallinin dördüncü günü iptal edilince son gün olarak 14 Mart 2020 Cumartesi etapları geçildi. 9 etabın geçildiği son güne yine Ogier hızlı başladı ve ilk etabı kazandı. Diğer 8 etabı ise Hyundai pilotları Ott Tanak ve Thierry Neuville paylaştı. 5 etabı kazanan Neuville süper ralli kullandığı için gerilerde kaldı fakat 3 etap kazanan Ott Tanak ikinci sıraya kadar yükselmeyi başadı. Son gün yerini korumayı başaran Ogier bu sezon ilk zaferini elde etti ve Meksika’dan lider dönmeyi başardı. Bu sonuçla Ogier, Meksika’da altıncı kez podyumun en üstüne çıkarak bu alanda rekora sahip olan Sebastien Loeb’ün rekoruna da ortak oldu. Ayrıca Ogier Citroen, Volkswagen ve Ford’un ardından Toyota ile de ralli zaferi elde etmeyi başardı ve yeni takımı ile ilk zaferini elde etti.

İkinci sırayı 27.8 saniye geriden gelen Ott Tanak alırken Teemu Suninen ise Ogier’nin 37.9 saniye gerisinde üçüncü sırayı aldı. Diğer Toyota pilotları Elfyn Evans ve Kalle Rovanpera sırasıyla 4 ve beşinci oldular. WRC2’yi kazanan Pontus Tidemand altıncı olurken bir diğer WRC2 pilotu Gryazin yedinci, WRC3’ü kazanan Bulacia ise sekizinci oldu. İlk 10’u Greensmith ve Veiby tamamladı.

Rallinin ardından puanını 62’ye yükselten Ogier pilotlar sırlamasında liderliğe oturdu. Pilotlar sıralamasında Ogier’i 54 puanla takım arkadaşı Elfyn Evans ve 42 puanla Hyundai pilotu Thierry Neuvile takip ediyor.

Dünya’yı saran Corona Virüs sebebiyle 23-26 Nisan tarihleri arasında yapılması planlanan Arjantin Rallisi ise Arjantin Cumhuriyeti hükümeti tarafından virüse yönelik alınan bir dizi yeni önlemin hemen ardından ertelendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı