KKTC OFF-ROAD

Niyazi Bedel: “Off-Road’un Padişah’ı benim”

Kuzey Kıbrıs Off-Road Derneği’nin organize ettiği, KKTC Off-Road Şampiyonası, 2012 ve 2013 Genel Klasman şampiyonu Niyazi Bedel ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Bedel, “Bu sporun Padişahı benim, Mekanik arıza yaşamazsam beni kimse geçemez.” Dedi.

 

Damalı Bayrak: Öncelikle Off-Road diğer motorsporlarından biraz daha farklı olarak bir yaşam tarzıdır sanırım. Size göre Off-Road nedir?  Off-Road sizin için ne ifade ediyor?

Niyazi Bedel: Evet, Off-Road bir yaşam tarzıdır. 4×4 araçlarla arazide arkadaşlarla toplu halde gezmek, doğa ile bütünleşmek ve engelleri aşmak bir tarzdır.

 

D.B.: Off-Road’a nasıl başladınız?

N.B.: Ben 4×4 araçlarla büyüdüm, Babamın 1960’lı yıllarda aldığı ilk Land Rover marka 4×4 aracımızla çok küçük yaşlarda deneyimler yaşadım. Daha sonra babam 1976 yılında yine bir Land Rover almıştı. Ben İnşaat işiyle uğraşıyorum ve devamlı 4×4 araçlar kullanıyorum zaten. Kuzey Kıbrıs Off-Road Derneği’nin kurucu yöneticilerindenim ve bu şekilde yarışmaya da başladık.

 

D.B.: 2012 ve 2013 Off-Road Şampiyonalarının Şampiyonusunuz. Ayrıca 2013 sezonunda yapılan tüm yarışları kazandınız. Bu istikrarın ve başarının sırrı nedir?

N.B.: Küçük yaşlardan beri 4×4 araçların içerisindeyim. Tüm araçlarımı kendim tamir ediyorum ve aracımı çok iyi tanıyorum. Nerede, ne yapmam gerektiğini iyi biliyorum ve kesinlikle antreman yapmadan başarı olmaz. Sanırım bu başarıyı bunlara borçluyum.

 

D.B.: Aracınız diğer Off-Road araçlarından biraz farklı. Aracınızı bize tanıtırmısınız?

N.B.: Aracım Range Rover’dir. Aracımı tecrübelerimden yararlanarak kendim hazırlıyorum. Arka tarafını kısalttım ve hem önde, hem arkada kilitli diferansiyel kullandım. Bunların dışında bazı modifiyeler daha yaptım. Devamlı eklemeler ve geliştirmeler yapıyorum.

6

D.B.: Off-Road camiasında jeep ve land rover markalarının çekişmesi olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

N.B.: Ben daha öncede dediğim gibi Land Rover araçlarla büyüdüm. Benim sürüş tarzıma Land Rover dayandı bu yüzden ben Land Roverciyim. Ayrıca bunu söylemek isterim ki dünyada, üzerinde araba olan bir para vardır ve bu araba Land Rover’dir.  Afrika parasının üzerinde Land Rover Defender var.

(0)Land Rover para

D.B.: 2014 sezonunda hedefleriniz nelerdir?

N.B.: Tabii ki her sezon olduğu gibi Şampiyonluk için mücadele edeceğim. Hedef ünvanımızı  korumak olacak.

 

D.B.: 2014 sezonunda yurt dışından getirilecek araçlarla rakiplerinizin güçlendiğini ve rekabetin artacağını duyduk. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

N.B: Güzel. Rekabetin artması kazanmayı daha zevkli hale getirir. Mekanik arıza yaşamazsam beni kimse geçemez. Bu işin padişahı benim.

 

D.B: Kuzey Kıbrıs Off-Road Derneği ve yönetimi hakında neler söylemek istersiniz?

N.B.: Ben bu derneğin kurucu üyelerindenim. Şu an hep birlikte çalışıyoruz ve ülkemiz şartlarında elimizden geldiğince ileriye gitmeye çalışıyoruz. Derneğimiz büyük bir ailedir.

 

D.B.: Bu spordan keyif alan ve yarışmayı düşünenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

N.B.: Seyirci olunca biz daha çok keyif alıyoruz. Yarışlarımızda seyircilere heyecanlı dakikalar yaşatıyoruz. Sizin aracılığınızla okuyucularınızı yarışlarımıza davet etmek istiyorum, çok keyif alacaklar. Yarışmayı düşünen arkadaşlar için ise öncelikle gezilerimize katılmalarını öneririm. 4×4 araçların bazı püf noktaları vardır. Gezilerimizde bu püf noktalarını öğrenirler ve araçlarını daha iyi tanırlar. Daha sonra yarışlara katılmaya başlarlarsa daha başarılı olurlar.

 

D.B.: Son olarak eklemek istediğiniz bişeyler varmı?

N.B.: Öncelikle sponsorum Shark enerji içecekleri distrübütörüne teşekkür etmek isterim. Bütün sezon boyunca benden desteğini esirgemeyen, yarışlarda bana yardımcı olan mekanik ekibime ve hem co-pilotum, hem de mekanik ekibimin üyesi Hasan güney’e, kısacası organizasyonlarda bize destek veren herkese teşekkür ederim. Damalı Bayrak’a ayrıca teşekkür ederim.

 

Biz de Niyazi Bedel’e bu güzel sohbet için teşekkür ederiz ve başarılarının devamını dileriz.

Röportaj: Çağın Özılgaz

1

2

3

4

5

7

8

9

10

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı