Uluslararası MotorsporlarıWRC

Meksika’da Ogier zirvede

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü yarışı, Meksika Rallisi, 7-10 Mart 2019 tarihleri arasında yapıldı. Yarışı, Citroen pilotu Sebastien Ogier kazanarak lider Ott Tanak ile olan puan farkını eritti.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun üçüncü ve ilk toprak rallisi Meksika’da yapıldı. Çekişmeli geçen 21 etaplık rallinin beşinci etabında liderliğe yükselen ve sadece 1 etapta liderliği kaptıran Citroen pilotu Sebastien Ogier zafere ulaşmayı başardı. Avantaj etabı da dâhil 6 etapta en iyi dereceyi elde eden şampiyon sürücü en yakın rakibi Toyota sürücüsü Ott Tanak’ın 30,2 saniye önünde kazandı. Daha önce Volkswagen ve Ford ile de Meksika’da zafere ulaşan Fransız sürücü üçüncü farklı takımında, beşinci kez Meksika’yı kazandı.

Şampiyona lideri Ott Tanak, etaplara ilk çıkmanın dezavantajı ile yarışmasına rağmen 6 etapta en iyi dereceyi elde etti. Ralliye hiç liderlik edemeyen Tanak, Ogier’in 30,2 saniye gerisinde ikinci olmayı başardı ve şampiyona liderliğini sürdürdü. M-Sport Ford pilotu Elfyn Evans üçüncü, hasta olarak çıktığı etaplarda dördüncü olmayı başaran isim ise Thierry Neuville oldu. Toyota ile yarışan Kris Meeke beşinci, yerel kahraman, WRC2’de yarışan Benito Guerra altıncı, Marco Bulacia yedinci ve Jari-Matti Latvala sekizinci oldu. İlk 10’u tamamlayan isimler Dani Sordo ve Ricardo Trivino oldu. 3 etap zaferi bulunan ve rallinin iki, üç ve dördüncü etaplarına liderlik eden Hyundai pilotu Andreas Mikkelsen kırılan süspansiyonu ile yolda kalınca ancak 11’inci olabildi.

WRC 2019 sezonunun ilk üç yarışında ikinci zaferini elde eden Sebastien Ogier, puanını 61’e yükselterek pilotlar sıralamasında Ott Tanak’ın 4 puan gerisinde ikinci basamağa çıktı. Thierry Neuville ise 55 puanla üçüncü sırada yer aldı. Şampiyona, 28-31 Mart 2019 tarihleri arasında Corsica’da yapılacak asfalt ralli ile Avrupa’ya dönecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı