İrfan TopcuKKTC TIRMANMA RALLİYazarlar

İrfan Topcu: Latvala Kazandı, Karaduman Bıraktı

WRC sezonunun 4’üncü yarışı, Arjantin’in geçtiğimiz hafta düzenlenen 405 kilometre uzunluğundaki 14 etaptan oluşan yarışında, 8 yıllık Sebastian Loeb dominasyonu ardından bir başka yarışcı, hemde benim favori yarışcılarımdan olan, gönüllerin Şampiyonu Jari Matti Latvala, 4:41:24,8 derecesiyle podyumun en üst basamağına çıktı.

Gerçi Loeb yarış kariyerini bitirmiş olmasaydı Latvala kazanırmıydı orası tartışılır ama bu yine de kazananın adını değiştirmiyor. Değiştirmesinde zaten.

Fin sürücü Jari Matti Latvala böylece İsveç’in ardından, bu sezon ikinci ralli zaferine ulaştı. Bizler de derin ve rahat bir nefes aldık. Tüm yazılarımda zevksiz bir sürüş sergilediğinden ısrarla bahsettiğim Sebastien Ogier, Latvala’nın 1 dakika 26 saniye arkasında ikinciliği alırken Latvala tarafından açılan bu inanılmaz fark Fransız’ın omuzlarınıda aşağıya düşürmüş oldu.

Bir diğer favorimiz, İntercom arızası nedeni ile yol notlarını tam algılayamayıp arabasını haşat duruma getiren bir kaza yaptı. Fakat sürünerekte olsa 3 gün boyunca finişe doğru ilerlemeyi başardı. Düşünsenize; KKTC’de yarışan arabaların %50’sinde ayni sorun baş gösterir, hatta konu bazen sorun değil normal olarak algılanır ama bir kişiden de bu sebebten dolayı kaza yaptığını duymadık. Demek ki adamlar bağırmayı bilmiyorlar. Aslında cümlemin içinde biraz şaka olsa da, her şaka da bir gerçeklik payı olduğunu unutmamak gerekir.

Şampiyonanın 13 yarıştan oluşacağını düşündüğümüzde, Latvala’nın ilk 5 yarıştan 2’sini kazanmış ve Şampiyona sıralamasında ise lideri az bir puan farkı ile arkadan takip etmesi öte yandan diğer favorim hirvonen’in de 5’inci sırada olması, sezon başında bu sezon “Hem Latvala’cı hem de Hirvonen’ciyim” kararımın aslında ne kadar doğru bir karar olduğunu da bana gösteriyor.

WRC’de ipre bunları gösterirken bir diğer gelişmede yurdumuz KKTC’de baş gösterdi. Tırmanma Şampiyonası’nın favori pilotu Özhan Karaduman, sponsor yetersizliğinden dolayı şampiyona’dan çekileceğini açıklarken, Tırmanma Şampiyonası fanlarına bir anlamda hayal kırıklığı yaşattı. Herzaman dürüst ve sporcu kişiliği ile anılan Özhan Karaduman, Kırmızı şeytan diye adlandırılan Mitsubishi aracı ile bir anlamda Tırmanma’nın simgesi haline gelmişti. Dünyadaki yarışmaları ne kadar çok takip etsekte, bizler için aslolan yurdumuz şampiyona ve sürücüleridir. Dilerim ki Özhan aldığı bu karardan bir an önce vazgeçer ve yine pistlerde kendisini izleme şansı yakalarız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı