KKTC KLASİK OTOMOBİLKKTC MotorSporlar

KTKOD’nde kupalar sahiplerini buldu

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) 2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası ve Cyprus Wireless Slalom Şampiyonası’nın ödül töreni yapıldı.

Lefkoşa SOS Çocuk Köyü Derneği yanındaki Paradise Park’ta gerçekleştirilen baloda, 2019 klasik otomobil sezonundaki 11 faaliyet sonunda başarı elde edenlere kupaları verildi. Baloya, Başbakan Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı, Tomofil Dergisi Baskı Sponsoru İRM Dijital Baskı Ltd. Direktörü Sertaç Komsuoğlu, KTSYD başkanı Burhan Gürkan, KTKOD üyeleri ile klasik severler katıldı. Balo gecesi, ülkemizin ilk ve tek klasik otomobil dergisi olan Tomofil’in beşinci sayısı da klasik severlerle buluştu. Gecenin sunumunu ise Yaşar Köroğlu üstlendi.

KTKOD, 2019 sezonunda 5 klasik otomobil rallisi, bir gezi, bir festival, bir hazine avcılığı ve üç yarıştan oluşan slalom şampiyonasıyla toplam bin 57 klasik araca hizmet verdi. Gecede, 2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nda genel klasman birinciliğini pilotlarda alan Halil Erhan, ikinciliği alan İsmet Tufan ve üçüncülüğü alan Ali Kelebek kupalarını alırken, co-pilotlarda birincilik kupasını Pembe Kelebek, ikincilik kupasını Ayşe Kiprit Tufan ve üçüncülük kupasını Gizem Erhan aldı. Cyprus Wireless Slalom Şampiyonası’nda da genel klasman birinciliği kupasını Aykut Sokullu, ikincilik kupasını Hüseyin Gümüşok, üçüncülük kupasını da Erdoğan Aşık aldı. Gecede, 15’inci kuruluş yılı anısına KTKOD’un eski başkanları Niyazi Harmandağlı, Salih Çeliker, Cenk Sarper, Olgun Bıçak ve İnanç Babaliki’ye de plaket verildi. Genel klasmanların yanı sıra iki şampiyonada sınıflarda dereceye girenlere de kupaları takdim edildi.

Tatar: Klasiklerimizin kültürümüzdeki yeri önemli
Şampiyonların kupalarına kavuştuğu gecede konuşma yapan Başbakan Ersin Tatar, klasiklerin Kıbrıs Türkünün kültüründe önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek Karpaz’dan Yeşilırmak’a kadar olan yolları klasiklerin renklendirmesinin önemine değindi. Klasik severler camiasının büyüklüğüne dikkat çeken Tatar, görkemli geceye imza koyan ayrıca klasikler için bütçelerinden önemli oranda para ayırıp destek veren iş insanlarını tebrik etti. Tatar, YDÜ’nün üretimi “Günsel” otomobilin de ülkemizin ilk yerli arabası olacağını ifade ederek ülke için büyük gurur olduğunun altını çizdi.

Karaokçu: İşbirliğimiz sürecek
Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu da, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’yle birlikte yürüttükleri çalışmalardan önemli kazanımlar elde edildiğini söyledi. Karaokçu, komisyon olarak önemli birçok projeyi hayata geçirdiklerini, uyuşturucuyla mücadele için el birliğiyle çalışmanın önemine işaret ederek dernekle yeni sezonda da işbirliklerinin süreceğini belirtti.

Aliusta: Bize duyulan güven sayesinde sponsorsuz hiçbir etkinliğimiz olmadı
KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, 2019 sezonunda “Siyah Plakalılar” sloganıyla yollara çıkıldığını belirterek yedi aylık periyotta nefes dahi almadan, ortalama üç haftada bir etkinlik yaptıklarını söyledi. “Motorsporları camiası içerisinde bu kadar kısa zamanda, bu kadar çok faaliyeti gerçekleştiren tek dernek olmanın onurunu yaşıyoruz” diyen Aliusta, iş dünyasından insanların kendilerine duyduğu güven sayesinde 2 yıldır hiçbir etkinliklerinin sponsorsuz yapılmadığını vurguladı. Başkan Aliusta konuşmasında ralli şampiyonası ana sponsoru Royalton Grup direktörü Acar Acabey’e ve slalom şampiyonası ana sponsoru Cyprus Wireless Solutions LTD. Bümen Şefik’e teşekkür etti. Aliusta, organizasyon ortakları Pekur ve İşgüm Ltd., Cahit Necipoğlu Ltd ve Duravit, Vodafone Telsim, Yakın Doğu Üniversitesi, Rock Oil Yusuf Tosun Ltd , Segafredo Zanetti Doğa Park AVM ile birçok yardımcı sponsora, sosyal sorumluluk projelerinde birlikte çalıştıkları derneklere, etkinliklere ev sahipliği yapan Lefkoşa Türk Belediyesi, Girne Belediyesi ve Gazimağusa Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’yla iki yıldır yürütülen işbirliğine dikkat çeken Aliusta, çocukları ve gençleri camianın bir parçası haline getirdiklerini söyledi. Aliusta, 2019 yılında erken vedasıyla herkesi yasa boğan minik klasikçilerin simgesi Atlas Rüstemoğlu’nu da sevgi ve özlemle andı. “Bir Dergi, Bir Oda” projesinden söz eden Aliusta, “Tomofil” dergisinin reklam gelirleriyle ikinci kez Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir odayı daha yenilediklerini ifade ederek klasikçiler olarak sağlığa ikinci yatırımı yaptıklarını vurguladı. Aliusta, 12 Şubat’ta yapılacak KTKOD 8. Olağan Kurulu’nda da başkanlığa yeniden aday olacağını açıkladı.

Çeliker, geçmişi anlattı
KTKOD’nin kuruluşunda önemli rolü bulunan ve eski başkanlarından olan Salih Çeliker de motorsporlarının bugünlere nasıl geldiğini anlattığı konuşmasında eskiden yokluklar ve zorluklar içerisinde bu sporun icra edildiğini belirtti. “Kurduğumuz bu derneğin nerelere geldiğini görmek benim için büyük gurur ve onurdur” diyen Çeliker, Kıbrıs’ta ve Türkiye’de katıldıkları motorsporları yarışlarından söz ederek o dönemde kendilerine büyük destek veren ve motorsporlarının bugünlere gelmesine katkı koyan isimlere teşekkür etti. Çeliker, derneğin başarılı çalışmalarından dolayı başkan ve yönetim kurulunu kutlayarak desteklerinin devam edeceğini belirtti.

2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nda ödül alanlar şöyle:

Genel Klasman
Pilot                      Co-Pilot
1.Halil Erhan          Pembe Kelebek
2.İsmet Tufan         Ayşe Tufan
3.Ali Kelebek         Gizem Erhan

G Kategorisi
Pilot                                     Co-Pilot
1.Murat Osmanoğlu             Safiye Osmanoğlu
2.Salih Ünüvar                     Sultan Köroğlu
3.Talmaç Başkaya               İpek Ünüvar

F Kategorisi
Pilot                                     Co-Pilot
1.Coşkun Gürel                    Bedia Tekin
2.Tolga Tekin                       Yeşim Gümüşok
3.Olgun Bıçak                      Yonca Çeliker

E Kategorisi
Pilot                                     Co-Pilot
1.Hasan Rüstemoğlu           Alev Rüstemoğlu
2.Bülent Evsal                      Su Evsal
3.Kemal Zongu                    Hüsniye Zongu

Kadınlar Kategorisi:
Pilot
1.Fatoş Arca
2.İpek Coşkuner
3.Ziba Tosun

Turing Kategorisi
Pilot                                     Co-pilot
1.Uğur Buhara                     Filiz Buhara
2.Cevdet Boğaçhan             Sinem Boğaçhan
3.Uğur Selçuklu                   Behice Selçuklu

Çiftler Kategorisi
Pilot                                     Co-Pilot
1.Vehit Denizer                    Berrin Denizer
2.Fehim Selçuklu                 Bahar Selçuklu
3.Hakkı Yorgancı                 İsmihan Yorgancı

VW Beetle Kategorisi
Pilot                                     Co-Pilot
1.Doğcan Kalkanel              Çizem Kalkanel
2.Doğuş Yücedağ                Fatoş Yücedağ
3.Ali Soykan                        Kübra Soykan

2019 Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Şampiyonası’nda ödül alanlar şöyle

Genel Klasman
1.Aykut Sokullu
2.Hüseyin Gümüşok
3.Erdoğan Aşık

G Kategorisi
1.Özge Boran
2.Türkeş Barkut
3.Metin Tavukçuoğlu

F Kategorisi
1.Coşkun Gürel
2.İsfendiyar Erdoğdu
3.Serkan Cenktaş

E Kategorisi
1.Turgut Bürüncük
2.Hasan Rüstemoğlu
3.Fehim Selçuklu

Kadınlar Kategorisi
1.Pembe Topel
2.Yağmur Karabiber
3.Fatoş Arca

Turing A Kategorisi
1.Taner Gerçel
2.Ali Tahsin
3.Mehmet Topel

Turing B Kategorisi
1.Mustafa Beyaz
2.Erkan Nurioğluları
3.Murat Büyüksoy

BMW E30 Kategorisi
1.Taner Gerçel
2.Ergün Nurioğluları
3.Mehmet Topel

VW Beetle Kategorisi
1.Hasan Gönenoğlu
2.Kazım İzhakoğlu
3.Yağmur Karabiber

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı