DiğerUluslararası Motorsporları

Kristoffersson’dan art arda ikinci zafer

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda sezonun altıncı yarışı Belçika’da yapıldı. Sezonun beşinci yarışı olan Letonya’da bu sezonun ilk zaferini elde eden KYB EKS JB takımının İsveçli pilotu Johan Kristoffersson, art arda ikinci zaferini elde etmeyi başardı.

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda sezon iki yarışlık Letonya hafta sonunun ardından 9-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Belçika’da yapılan sezonun altıncı yarışı ile devam etti. Belçika’nın Spa Francorchamps Pisti’nde “Benelux World RX of Spa-Francorchamps” adıyla yapılan yarıştan, 3 kez Dünya Rallikros Şampiyonu Johan Kristoffersson galip ayrıldı.

Organizasyonun ilk yarı finalinde Kevin Abbring ilk cepten başladı. Timmy Hansen ve Kevin Hansen’in takip ettiği Abbring, ilk turda Timmy Hansen’in teması ile spin atıp son sıraya düştü. Spin atan Abbring’in önünü tıkaması ile Kevin de dördüncü sıraya geriledi. Daha sonra rakiplerini geride bırakmayı başaran Kevin, kardeşi Timmy’nin rahat birincilik aldığı ilk yarı finalde ikinci oldu. Üçüncü olarak finale kalan isim ise Anton Marklund oldu.

İkinci yarı finalde ise Johan Kristoffersson ilk cepten start aldı. Onu Niclas Grönholm ve Krisztian Szabo takip etti. İlk virajda yan yana gelen Kristoffersson ile Grönholm temas yaşadı ve Grönholm son sıraya düştü. O andan itibaren Kristtoffersson liderlikte yalnız kaldı ve farklı bir şekilde birinciliğe ulaştı. Szabo ikinci olurken, Enzo İde üçüncü oldu. Son turuna kadar joker turunu atmayan Grönholm ancak dördüncü olabildi ve finale kalamadı.

Hafta sonunun final yarışına Kristoffersson ilk cepten başlarken, Kevin Hansen ikinci, Krisztian Szabo üçüncü, Arton Marklund dördüncü, Timmy Hansen beşinci ve Enzo Ide altıncı cepten başladı. Öndeki üçlü start anında yerlerini korumayı başardı. İlk sert viraja gelirken Timmy Hansen önündeki rakibi Marklund’a atak yaptı ve dördüncü sırayı almayı başardı. Öndeki ikili 6 tur boyunca art arda gittikleri finalin son turunda birlikte joker turuna girdiler ve Kristoffersson hatasız sürüş sergilediği yarışta zafere ulaşarak bu sezon ikinci galibiyetini aldı. Kristoffersson bu galibiyetle şampiyonada ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Kevin Hansen ikinci oldu ve liderliğini sürdürdü. Timmy Hansen’den büyük baskı gören Szabo üçüncü olarak podyuma çıkmayı başardı. Timmy Hansen dördüncü, Ide beşinci ve Marklund altıncı oldu.

Bu sonuçla 9 yarışlık şampiyonanın altıncı yarışı sonunda Timmy Hansen 151 puanla liderliğini sürdürdü. Kristoffersson 139 puanla ikinci sıraya çıkarken, Kevin Hansen 136 puanla üçüncü sıraya geriledi. Finale kalamayan Niclas Grönholm ise 123 puanla dördüncü sırada yer aldı. Bu hafta sonu podyuma çıkmayı başaran Szabo puanını 108’e, Abbring ise 97’ye çıkardı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı