KKTC KLASİK OTOMOBİLKKTC MotorSporlar

Klasikler kozlarını slalomda paylaştı

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, 117 klasik aracın katılımıyla  “DÖVEÇ Group Klasik Otomobil Slalom Yarışı” ile muhteşem bir organizasyonla yaz sezonunun açılışını yaptı.

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) Mart ayında başlaması planlanan ancak Korona virüs salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldığı klasik otomobil faaliyet sezonu, mayıs ayındaki gezi/sergi faaliyeti ile başlamıştı. İlk etkinliğin ardından yaz sezonunun açılışını ise yüksek bir katılımla yapılan slalom yarışıyla yaptı.

KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde, Döveç Group of Companies ana sponsorluğunda, GLO ve OZA Kahveleri’nin de katkılarıyla organize edilen klasik otomobil slalom yarışı, 17 Temmuz 2021 Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Lefkoşa ZET Karting Tesisleri’nde yapılan yarışa 117 klasik araç kayıt yaptırdı, 20’den fazla 25 yaş üstü araç sahibi ise kayıtların kapanmasından sonra alana gelerek sadece sergiye katıldı.

Yaşar Köroğlu’nun sunumuyla ve DJ Dinç’in müzik setleriyle başlayan yarışın startını DÖVEÇ Group direktörlerinden Buğra Döveç ve KTKOD Başkanı Burçin Aliusta verdi. KTKOD’nin 2021 yılının ilk yarış organizasyonu olan slalom yarışında 117 araç piste çıktı ve 1000’e yakın kişinin izlediği yarış sonunda kupalar sahiplerini buldu.

Aykut Sokullu zirveye sürdü
Yarış Direktörü Burçin Aliusta’nın brifinginin ardından formasyon turu yapıldı. İmal yılı en eskiden, en yeniye doğru start alan klasik araçlar pistte hünerlerini sergiledi. Yarışta 12 genç hakem görev aldı. Piste gelen binden fazla izleyici de neticeleri merakla takip etti. Genel klasman dışında 9 farklı kategoride ilk üçe girmeyi başaran ekipler, yarış sonrası kupalarını aldı.

Yarışın güçlü arabalarının yer aldığı “Turing Kategorisi” büyük heyecanla izlendi. Birbirinden güçlü araçların nefes kestiği klasmanda yarışan pilotlar izleyicilerden tam not aldı. İmal yılı 1990’a kadar olan klasik araçlar bu yıl genel klasmanda yer alarak heyecanı bir kat daha artırdı. Zorlu yarışı 2018 ve 2019 slalom şampiyonu olan, 1972 model Ford Escort MK1 aracıyla Aykut Sokullu kazanarak podyumda zirvede yer almayı başardı. İkincilik,  1970 model Austin Mini ile Coşkun Gürel’in olurken, üçüncülük 1983 model Austin Mini Rally Type ile Erdoğan Aşık’ın oldu.

E kategorisinde Turgut Bürüncük, F kategorisinde Hüseyin Gümüşok, G kategorisinde Mehmet Adalı, Kadınlar kategorisinde Arzu Erten Soydangazi, Turing kategorisinde Ahmet Huri Bağrıaçık, H kategorisinde Ali Köroğlu, VW Beetle kategorisinde Murat Kılıç, Mini kategorisinde Coşkun Gürel, BMW E30 kategorisinde ise Mehmet Topel zirvede yer almayı başardı. Yarışın ödülleri dernek yönetim kurulu tarafından takdim edilirken, Genel klasman ödüllerini KTKOD Başkanı Burçin Aliusta ve Döveç Group direktörü Buğra Döveç takdim etti. Oza Kahve direktörü Umut Oza da gecede dereceye giren tüm ekiplere Oza Kahve hediye seti takdim etti.

Yarış, devlet televizyonu BRTK aracılığıyla, canlı yayınla tüm klasik severlere ulaştı
Yılın ilk Slalom yarışı Gelengül Production aracılığı, Devlet televizyon kanalı BRTK 2 kanalında 5 saat boyunca kesintisiz canlı yayınlanarak ülkemizdeki ve tüm dünyadaki klasik severlere ulaştı. Ayrıca KTKOD Facebook Resmi sayfasından, Gelengül Production ve Kıbrıs Postası Facebook resmi sayfalarından da yarış heyecanı canlı olarak yayınlandı.

Asya Bebek için klasik severler duyarsız kalmadı
Henüz 8 aylık küçük bir bebek Asya Polatlı adına kampanya düzenleyen Zeytin Ağacı Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) ve OZA Kahveleri, yarış günü kahve satışlarından elde edilen tüm geliri Asya bebek adına bağışladı. Doğumundan 2 ay sonra SMA Hastalığı teşhisi konan Küçük Asya, 6 aydır makinelere bağlı yaşamını sürdürüyor. ZAYDER’in öncülük ettiği yardım kampanyaya duyarsız kalmayan klasik severler ciddi bir oranda bağış yaparak Minik Asya’ya katkı sağladı. Ayrıca OZA Kahveleri de genel klasman ve kategorilerinde ilk üç sırayı alıp podyuma çıkmayı hak eden yarışmacılara zengin hediyeler verdi.

Aliusta: Klasik severler bir kez daha bizlere güvenerek yanımızda oldu
KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, her yıl hedeflerini çok yükselttiklerini belirterek klasik severlerin derneğin organize ettiği etkinleri merak ve heyecanla beklediğini bilerek çalıştıklarını söyledi. Salgın nedeniyle yaklaşık 10 ay boyunca faaliyet yapamadıklarını ve organizasyonların yapılamadığını anımsatan Aliusta, bu dönemde camianın motivasyonunu yüksek tutmaya çalıştıklarını, renksiz günlerin geçeceğini ve yolları, meydanları klasiklerle tekrar renklendirmeye devam edeceklerini her fırsatta dile getirdiklerini vurguladı. Haziran ayında yaptıkları ilk gezi ve sergi faaliyetine 200 kadar klasik aracın katıldığını söyleyen Başkan Aliusta, yılın ilk yarış organizasyonunda da yine dernek üyelerinin ve klasik severlerin ülkemizin dört bir yanından katılım sağladığını söyledi. Aliusta, büyük bir kesime hitap ettiklerini bu nedenle en iyi hizmet için uğraş verdiklerini ifade ederek yarışın duyurusunu yaptıkları andan itibaren çok büyük ilgiyle karşılaştıklarını belirtti. Aliusta, “Ülkemizde böylesine büyük çapta başka bir organizasyon yok. ‘Yapılamaz’ denileni yaptık. Ciddi mesai ve emekle ülkemiz klasik severlerine her zaman ev sahipliği yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Aliusta, yarışa kayıt yaptıran 117 klasik aracın dışında faaliyet günü klasiğiyle alana girmek isteyen 20’den fazla klasik severi de geri çevirmediklerini söyleyerek kimsenin şevkini ve tutkusu kırmamaya çalıştıklarını belirtti. Dernek organizasyonlarının artık markalaştığının altını çizen Aliusta, hedefledikleri ortamı yaratarak, hem izleyenlerin hem de yarışanların keyif almalarını sağladıklarını söyleyerek tüm sponsorlara ve katılım sağlayan klasik severlere teşekkür etti.

Döveç Grup Klasik Otomobil Slalom Yarışı dereceye girenler
Genel Klasman
1.Aykut Sokollu-Ford Eecort MK1-1972
2.Coşkun Gürel-Austin Mini-1973
3.Erdoğan Aşık-Austin Mini-1983
G Klasmanı
1.Mehmet Adalı
2.İlhan İnçay
3.Dinç Yüceöz
F Klasmanı
1.Hüseyin Gümüşok
2.Murat Kılıç
3.Zeki Kıraç
E Klasmanı
1.Turgut Bürüncük
2.Mehmet Tahsin
3.Hüseyin Damdelen
H Klasmanı
1.Ali Köroğlu
2.Ali Güran Tahsin
3.Mehmet Topel
BMW E30 Klasmanı
1.Mehmet Topel
2.Cenk Kofalı
3.Melih Poyrazlar
Kadınlar Klasmanı
1.Arzu Erten Soydangazi
2.Yağmur Krabiber
3.Fatoş Arca
Turing Klasmanı
1.Ahmet Bağrıaçık
2.Hasan Özok
3.Kıyal Selviler
VW Beetle Klasmanı
1.Murat Kılıç
2.Hasan Gönenoğlu
3.Kazım İzhakoğlu
Mini Klasmanı
1.Coşkun Gürel
2.Erdoğan Aşık
3.Hüseyin Gümüşok

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı