KKTC RALLİ

KKTC Ralli Şampiyonası’nda 3 Yarışın Ardından

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun (KKTOK) organize ettiği KKTC 2014 Ralli Şampiyonası’nda, ilk 3 yarış geride kaldı. 3 yarışın ardından Fikri Macila – Mehmet Mişon ikilisi zirvede.

İlk 3 yarışın ardından KKTC Ralli Şampiyonası’nın güncel puan durumları için tıklayınız..

Opel-Nethouse Rallisi

2014 KKTC Ralli Şampiyonası, Opel ile Nethouse sponsorluğunda, 22-23 Mart tarihlerinde, Fuar özel seyirci etabı, BRT etabı, Dikmen etabı ve Balıkesir etabından oluşan ve toplamda 9 etabın geçilmesiyle yapılmış ve Fikri Macila – Mehmet Mişon ikilisinin üstünlüğüyle tamamlanmıştı. Yarışı Fikri Macila’nın yaklaşık 1 dakika gerisinde tamamlayan Ahmet Gürün – Ahmet Behlül ikinci, Serkan Coşar – Mehmet Coşar ikilisi ise üçüncü olmuştu. Gün boyu sorunlarla boğuşan Mehmet Kamiloğlu – Murat Aşık ikilisi de 4’üncü sırada finiş görmeyi başarmıştı.

Yarışı ilk 4 sırada bitiren ekipler, N4 kategorisinde de ilk 4 sırayı alırken, yarışta A8 kategorisinde finiş gören yarışmacı olmamıştı. A6 kategorisinde, rakibi Aktan – Alkan Palabıyık kardeşleri geçmeyi başaran Özgür Turan – Mustafa Zaim ikilisi liderliğe oturmuştu. S2 kategorisinde tek başına yarışan Selen – Sadık Bilgimer kardeşler, ilk yarıştan büyük avantaj elde etmeyi başarmışlardı. Yarışın şanssız ekipleri ise, Son şampiyon Derviş Sütcüoğlu – Harun Çakır ile Deniz Denner – Akan Keskiner olmuştu.

KKTOK Plümer Ralli Sprint

Sezonun ikinci yarışı ise, 20 Nisan tarihinde, ülkemiz ralli tarihinin en eski etaplarından biri olan Plümer etabında gerçekleşmişti. Fikri Macila – Mehmet Mişon ikilisi, 4 kez ard arda geçilen plümer etabının toplamında en iyi dereceyi elde etmeyi başardı ve 2013 KKTC Ralli Şampiyonu Derviş Sütcüoğlu – Harun Çakır ikilisinin 9 saniye önünde kazanarak 2’de 2 yapmayı başarmışlardı.

İlk yarışın şanssız ismi Deniz Denner – Akan Keskiner ikilisi, Ahmet Gürün – Ahmet Behlül ikilisi ile girdikleri 3’üncülük mücadelesinden galip ayrılarak, bu kez podyumun 3 numaralı basamağında kendilerine yer bulmuşlardı.

N4 kategorisinde, Fikri Macila’nın en yakın rakibi Ahmet Gürün 3’üncü olunca, Macila puan farkını açmayı başarmıştı. A8 kategorisinde bu kez finiş gören 3 ekip; Derviş sütcüoğlu – Harun Çakır 1, Cemal Arsal – Ahmet Akbıçak 2 ve Münür Doratlı – Emre Batunlu 3’üncü olmuş ve ayni sırayla A8 kategorisinde sıralanmışlardı. S2 kategorisinde yine yalnız yarışan Selen Bilgimer – Sadık Bilgimer çok önemli puanları toplamaya devam ederken, bu kez A7 kategorisinde de yalnız kovboy vardı. Ertuğ Kutay – Serdar Kumru ikilisi hazırladıkları Honda Civic Type-R araçlarıyla ilk kez katılmışlar ve genel klasmanda 6’ncı sırada finiş görmüşlerdi. A6 kategorisinde bir kez daha rakipleri Palabıyık kardeşleri geride bırakan Özgür Turan – Mustafa Zaim ikilisi puan farkını açmıştı. Sezonun ikinci yarışında yine iki şanssız ekip vardı. Plümer’in zorlu seyirci bölümünde araçlarını deviren Mehmet Kamiloğu – Murat Aşık ikilisi ve Hasan Reyhan – D.Koyuncu ikilisi ile mekanik arıza yaşayan Niyazi Tekindor – Hasan İvgen finiş görememişti.

2.Akay Necipoğlu Tırmanma Yarışı

Sezonun üçüncü yarışına geldiğimizde; bu sezon ilk kez uygulanan,Tırmanma yarışının, ralliye de puan vermesi kararı ile ralliciler, 2.Akay Necipoğlu Motors tırmanma yarışına kayıt yaptırarak mücadele etmişlerdi. St.Hilarion etabını 3 kez ard arda çıkan yarışmacılar arasında en iyi toplam dereceyi Deniz Denner, yeni co-pilotu Barış Kalfaoğlu ile elde etmiş ve şampiyona için çok önemli puanlar almıştı. Şampiyona lideri Fikri Macila – Mehmet Mişon ikilisi 2’inci olarak farkın kapanmasına izin vermezken, Hasan Reyhan – D.Koyuncu üçüncü olarak sezonun ilk podyumunu elde etmeyi başarmıştı.

N4 Kategorisinde, ise Fikri Macila’nın en yakın rakibi Ahmet Gürün, 4’üncü sırada finiş görünce puan farkı açılmıştı. N4 kategorisi üçüncüsü Mehmet Kamiloğlu – Murat Aşık ikilisi, Şikana çarpmasından dolayı 10 saniye cezası alarak muhtemel bir genel klasman üçüncülüğünden olmuş ve 6’ıncı sırada finiş görmüştü.

A8 kategorisinde lider durumda bulunan Derviş Sütcüoğlu, Hasan Reyhan’ın ardından ikinci olarak liderliğini korumayı başarırken, S2’de Selen Bilgimer’in bu kez 2 rakibi vardı. Bahadır Gülok – Gökhan Bolaçtıoğlu’nun 2’nci, Niyazi Tekindor – Levent Avcı’nın 3’üncü olduğu kategoride Bilgimer kardeşler yine zirvede yer alarak puan durumundaki avantajlarını korudular.

A7 kategorisinin yalnız kovboyları, Ertuğ Kutay – Serdar Kumru ikilisi, bu kez 4 çekerleri  kendisine hedef olarak belirlemiş ve 10 saniye ceza alan Kamiloğlu’nun 2 saniye ardında 7’insi sırada finiş görmeyi başarmıştı.

A6 kategorisinde yeni bir yarışmacımız ve yeni bir kazananımız vardı bu sefer. Ahmet Aksoy – Enver Emin Özbeşer, ilk kez katıldıkları ralli’de 1’inci olarak bomba gibi bir giriş yaptılar ve Özgür Turan – Mustafa Zaim ikilisine şampiyona için göz dağı verdiler.

Sezonun 4’üncü yarışı 1 Haziran tarihinde, Güzelyurt bölgesinde bulunan, Arena Speedway Özel seyirci etabı, Kumköy ve Kalkanlı Etaplarında gerçekleşecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı