KKTC MotorSporlarKKTC RALLİ

Kıbrıs Rallisi’ni 6.kez Al-Attiyah kazandı, Bİlgimer-Kandır ikilisi kupayla döndü

Sekiz yarışlık Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sezonun yedinci yarışı olan Kıbrıs Rallisi 27-29 Eylül 2019 tarihleri arasında yapıldı. Takvimin en zorlu yarışlarından biri olan Kıbrıs Rallisi’nde zafere altıncı kez Katarlı sürücü Nasser Al-Attiyah ulaştı. Tek Kıbrıslı Türk olarak yarışan Sadık Bilgimer-Mustafa Kandır ikilisi kupa almaya hak kazandı.

Avrupa Ralli Şampiyonası ve Orta Doğu Ralli Şampiyonası için önemli virajlardan biri olan Kıbrıs Rallisi’nde geçilen 12 etabın ardından organizasyon sona erdi. Rallinin başından sonuna kadar lider götüren, 12 etabın 10’unda en iyi dereceyi yapan, Katarlı sürücüs Nasser Al-Attiyah, zafere ulaşmayı başardı. Kıbrıs Rallisi’ni daha önce beş kez kazanan isim, bu sezon Volkswagen Polo GTI R5 ile ilk sırada yer aldı.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda yarış öncesi ilk iki sıradaki ekipleri sadece 1 puan ayırıyordu. İngiliz Chris Ingram lider, Rus Alexey Lukyanuk ise ikinci sıradaydı. Onları Lukasz Habaj 10 puan geriden takip ediyordu. Ralliye iyi başlayan Lukyanuk, Nasser’den kalan 2 etabın birinde en iyi zamana da imza attı fakat rallinin son gününde teknik arıza ile ralliden çekilmek zorunda kaldı. Chris Ingram böylece şampiyonada önemli puanlar için üçüncü sıraya yükselmişti ve öyle de finiş görmüştü. Finiş seremonisinin ardından ralliyi ikinci sırada bitiren yerel kahraman Simos Galatariotis’in diskalifiye edildiği açıklandı. Tören sonrası aracının kapalı parka alınması gerekirken mekanikerlerle olan anlaşmazlık sonucu aracını çekiciyle lefkoşaya taşıyınca bu sonuç kaçınılmaz oldu. Böylece Ingram ikinci sıraya yükseldi. Rallinin efsane isimlerinden Mikko Hirvonen’de podyumu tamamlayan isim oldu. Lukasz Habaj ise Lukyanuk’un yarış dışı kalması, Galatariotis’in de diskalifiye edilmesiyle dördüncü sıraya yükselerek şampiyonada lukyanuk’u geçerek ikinci sıraya yükseldi.

Bilgimer-Kandır ikilisi podyumda
Rallide start alan tek Kıbrıslı Türk ekip Sadık Bilgimer-Mustafa Kandır ikilisi zorlu rallide bir kez daha finişe ulaşmayı başardı. Ulusal kategoride ter döken ikili Ulusal kategori ikincisi olarak podyuma çıktılar ve ülkemize kupalarla döndüler.

ERC Kıbrıs Rallisi ilk 10
1 Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Volkswagen Polo GTI R5 3h02m51.3s
2 Chris Ingram (GBR)/Ross Whittock (GBR) ŠKODA Fabia R5 +3m5.9s
3 Mikko Hirvonen (FIN)/Jarmo Ottman (FIN) Ford Fiesta R5 +4m34.0s
4 Łukasz Habaj (PLN)/Daniel Dymurski (PLN) ŠKODA Fabia R5 +5m43.4s
5 Niki Mayr-Melnhof (AUT)/Poldi Welsersheimb (AUT) Ford Fiesta R5 +6m03.0s
6 Albert von Thurn und Taxis (DEU)/Bernhard Ettel (AUT) ŠKODA Fabia R5 +7m01.5s
7 Emilio Fernández (CHL)/Axel Coronado (ESP) ŠKODA Fabia R5 +8m07.7s
8 Abdulaziz Al-Kuwari (QAT)/Marshall Clarke (GBR) ŠKODA Fabia R5 +8m50.8s
9 Norbert Herczig (HUN)/Ramón Ferenc (HUN) Volkswagen Polo GTI R5 +9m26.3s
10 Paulo Nobre (BRA)/Gabriel Morales (BRA) ŠKODA Fabia R5 +11m21.5s

Ulusal Kategori:
1.Giorgos Nestoros-Y.Kalli/ Mitsubishi Lancer Evo V / 3:31:18.1
2.Sadık Bilgimer-Mustafa Kandır/ Mitsubishi Lancer Evo IV / 3:36:49.8
3.C.Christodoulou-Y.Evripidou/ Subaru Impreza / 3:37:04.6
4.E.Georgiou-I.Kazankas/ Mitsubishi Lancer Evo III / 3:40:43.5

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı