Kemal KaradumanKKTC RALLİYazarlar

Kemal Karaduman: “Ralli Denilince Akıllara Hep Gelecek”

Sevgili Damalı Bayrak okurları, ralli ve otomobil sporlarına gönül verenler, değerli okurlarım. 1.Şevketoğlu Anı Rallisi’nin ardından yine sizlerle birlikteyim.

Satırlarıma başlarken rahmetli Ahmet Şevketoğlu’nu saygıyla anmak isterim. Otomobil sporlarna adını şampiyonluklarla kazımış ve yarıştığı sürece geçilmesi zor olan bir sporcuydu. Benim şahsen yakından tanıdığım bir insandı. Birçok yarışta ekip olarak Ahmet’le birlikte bulundum. Birçok sporcumuz Ahmet’in mekanik ve ralli aracı kullanma tekniklerni öğrenmek ve kendilerini geliştirmek için Ahmet’ten yardım aldığını biliyorum.

Her rallicinin kendini geliştirmesi için mutlaka Ahmet’in katkısı olmuştur. Ralli sporu denilince akıllara hep gelecek ve hafızalardan hiç silinmeden başarılarıyla hatırlanacaktır.

Allahtan bir kez daha rahmet dilerim..

 

Evet.. Haftasonu bu rahmetli rallicimizin adına otomobil kurumu 1.Şevketoğlu Rallisi’ni düzenledi ve gerçekleştirildi. Bende bu yarışta katkı koymak için yarışın teknik kontrolünde oğlum Özcan Karaduman’la birlikte görev aldım.

Cumartesi öğlen 14:00’de başlayan teknik kontrol araçlardaki ufak tefek eksikliklerin tamamlanmasıyla son buldu. Pazar günü sabah başlayan yarış hem yarışcılar açısından hemde seyirci açısından zor geçeceği belliydi. Son günlerde ülkemizi kasıp kavuran sıcak hava yarışı ve seyirciyi etkileyceyi belliydi. Tabii en önemlisi sıcak havanın yarış araçlarındaki olumsuzluğu oldu. Bir yarış aracı özel etap içerisinde en iyi zamanı yapmak için pilot tarafından zorlanıp şıkıştırılırken en büyük sorunla karşı karşıya kalıyordu, motor harareti. Tabii zemin de önemli çünkü yanlış seçimle bu defa da lastiklerden dolayı sıkıya giriliyordu.

Yarışın başlamasıyla ilk etapda Pala kardeşler aks problemiyle erken bir zamanda yarış dışı kaldılar. Sezona yeni getirtmiş olduğu aracıyla devam eden ve şampiyonanın iddialı isimlerinden olan Fikri Macila, sabahki etapda lastik patlatarak çok değerli zaman kaybetti.

Yarışın favori isimlerinden Ömer Yıldız, seyirciye zevkli anlar yaşattı ve liderliğe oturarak yarışın sabahki bölümünü tamamlanmış oldu ve araçlar ikinci kısım için servise girdiler.

Servis alanında tüm yarışcılar araçlarında yaşadıkları sorunları giderdikten sonra diğer etaplara geçildi. Dediğim gibi havanın çok sıcak olması yarış arabalarını ve yarışcıların performansını çok etkiledi. Deniz Denner start alıp çok kısa bir mesafede iki lastik patlatarak yarış dışı kaldı. Yine Mehmet Kamiloğlu’nun bir anlık konsantre kaybıyla kayaya çarpması yarış dışı kalmasına sebep oldu. Günün şanssız isimlerinden Mustafa Bulutoğlu ise direksiyonun bağlantı noktasının kopmasıyla çok zor anlar yaşadı fakat çok iyi bir performans sergiledi. Gösterdiği performans derecelerine de yansıdı. Mustafa önü açık bir yarışmacı ve ilerdeki rallilerde bunu göreceğiz.

Sadık Bilgimer yarışın son etaplarında yarışın liderliğini ele geçirerek katıldığı bu yarışı birincilikle bitirdi. Ancak diğer yarışmacılar yarış içerisinde Sadık’ın kural ihlali yaptığını ve normal etapta yardım aldığını belirterek şikayette bulunarak itiraz haklarını kullandılar. Yarış bitiminde yarış komiserleri itirazları değerlendirerek yarışmacıyı diskalifiye ettiler.

Unutmadan şunu da yazmak isterim.. Özgür Turan ve co pilotu Mustafa Zaim bu yarış sonunda şampiyonada kategorilerinde liderliği ele geçirerek adeta biz burdayık dediler.

Çok sıcak bir havada ve Ahmet Şevketoglu adına düzenlenen bu yarışta emegi geçen katkı koyan herkesi tekrardan tebrik ederim. Özellikle Güner Şevketoğlu’nu parkurlarda görmek güzeldi. Bu yarışa verdikleri katkıdan dolayı tebrik eder başarılarnın devamını dilerim.

Tekrardan sizlerle olana kadar hoşcakalın, saygılar dilerim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı