Uluslararası MotorsporlarıWRC

İtalya’nın açılış gününü Tanak lider tamamladı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun beşinci yarışı, İtalya-Sardunya Rallisi, 4 Haziran 2021 Cuma günü başladı. Geçilen 8 etap sonunda kusursuza yakın performans sergileyen Hyundai pilotu Ott Tanak liderliğe oturdu.

Sardunya Rallisi’nin zorlu ilk günü tamamlandı. Hyundai pilotu Ott Tanak, ilk gün geçilen 8 etabın ilk 5’inde en iyi dereceyi elde ederek liderliğe oturdu. Günü takım arkadaşı Dani Sordo’nun yaklaşık 20 saniye önünde tamamlayan Tanak ilk günü lideri oldu. Bir önceki yarış olan Portekiz’de de üstün bir performans sergileyen ve lider giderken yarış dışı kalan Tanak, bu kez hata yapmak istemiyor.

Günün son 3 etabında zirvede olan diğer Hyundai pilotu Dani Sordo ise günü ikinci sırada tamamladı. Yine etaplara ilk sırada çıkan ve yol tutuşu nispeten daha az olan Toyota pilotu Sebastien Ogier, Hyundailerin temposunu tutturamasa da Sordo’nun yaklaşık 17 saniye ardında üçüncü sırada günü tamamladı.

İlk günün sabah bölümünde istediği tempoyu tutturamayan diğer Toyota pilotu Elfyn Evans, öğleden sonra yükselerek günü dördüncü sırada tamamladı. Portekiz Rallisi’ni kazanan Evans ilk günü liderin yaklaşık 1 dakika gerisinde noktaladı.

Sabah bölümünde zorlanan bir diğer isim ise Hyundai’nin Belçikalı pilotu Thierry Neuville oldu. servis arasında yapılan ayar değişikliği ile toparlanan Neuville günü beşinci sırada tamamladı. İki kez lastik patlatan Neuville, Evans’ın sadece 1.2 saniye gerisinde yer aldı.

Toyota’dan Takamoto Katsuda 3 kez motoru dursa da altıncı sırada yer aldı ve yedinci sıradaki WRC2 lideri Mads Ostberg ile ciddi bir fark açtı. Ostberg 2 dakikadan fazla bir farkla Katsuda’nın ardında yer alırken sekizinci sıradaki Jari Huttunen’in yaklaşık 27 saniye önünde yer aldı.

Sabah bölümünde Tanak’ın en yakın rakiplerinden olan Toyota pilotu Kalle Rovanpera, dördüncü etapta sağ ön süspansiyonunu kırarak günü noktaladı. M-Sport Ford pilotları için de hayal kırıklığı yaşandı. Teemu Suninen ilk etapta kaza yaparak, Gus Greensmith ise son etapta mekanik arıza yaşayarak günü tamamlayamadı.

Rallinin ikinci günü olan 5 Haziran 2021 Cumartesi günü ise ekipler toplamı yaklaşık 130 kilometre olan 8 etap geçecekler. Rallinin ikinci günü, 2 etabın ikişer kez geçileceği iki kısımdan oluşacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı