İrfan TopcuYazarlar

İrfan Topcu: NCSC’in direksiyonunda genç bir bayan

Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulubu olarak kendimize KKTC motorsporlarını geliştirme ve elden geldiğince Dünya Motorsporları standartlarını yakalayabilmek için sürekli kalite çitamızı artırmayı kendimize hedef olarak belirledik.

Bu doğrultuda Kulup olarak, KKOK dışında da bu ilkeleri hedef olarak belirleyen tüm motorsporları kulüblerini ve bununla beraber marka kulüblerini de destekliyoruz. Desteklemeye de devam edeceğiz.

Bu doğrultuda, bu haftaki yazımda başarılı işler yaptığını düşündüğümüz Kuzey Kıbrıs Subaru Kulübü yöneticisi, Başak Sezinler ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdim.

  • Kuzey Kıbrıs Subaru Kulübü (NCSC) Yöneticisi Başak Sezinler kimdir? Bize kendinizden biraz bahsedermisiniz?

Tabii ki. 25 yaşındayım. Orta okul ve Lise’yi Yakın Doğu Koleji’nde bitirdikten sonra Üniversite eğitimim için Yurt dışına gittim. Londra’da Middlesex Üniversitesi’nde İşletme ve Muhasebe bölümünden mezun oldum. Daha sonra adamıza dönerek Kıbrıs Rum kesiminde büyük bir Muhasebe ve Denetleme şirketinde işe başladım ve 4 senedir aynı şirkette çalışmaktayım. 2 sene profesyonel olarak karting sürdüm. 7 senedir de Subaru araç sürmekteyim. Şu an en sıklıkta sürdüğüm aracımız ise özel yapım olan S204’dür.

  • Başak Sezinler ismi son günlerde Kuzey Kıbrıs Subaru Kulubü ile özdeşleşmeye başladı. kulüp ile buluşmanız nasıl oldu? Şu andaki göreviniz nedir?

Bu kulüp 2005 yılında kurulan ve cok az araç sayısı olan bır kulüptü. O yıllarda Subaru araçlar adamızda bu kadar yaygın değildi. Kulüp başkanı veya yöneticisi de yoktu. Subaru araç sahipleri bir birlerini makinistlerde veya motor sporları etkinliklerinde görüp bu şekilde tanışıyorlardı. İlk başlarda bu kulüp ile babam Mahmut Sezinler ilgileniyordu. Subarusu olan arkadaşlarla tanıştıkca onların telefon numaralarını kaydedip etkinlik düzenleneceğinde tek tek onları telefoniyen arayıp buluşma yerine davet ediyordu. Yıllar geçtikçe Subaru araçlar adamızda çoğalmaya başladı. Babam işlerinin yoğunluğundan dolayı pek fazla ilgilenememeye başladı. O esnalarda ben de Yurt dışında eğitimimi tamamlıyordum.

Daha sonra adamıza geri döndüm, hemen çalışmaya başladım ve bazı hayallerimi ertelediğimi farkettim. Subaru araçlara karşı merağım ve sevgim çok büyük. Bundan dolayı Subaru araç süren arkadaşları da kendi duygularıma ortak etmek istedim. “Adamızda çok sayıda Subaru olmasına rağmen niye bir araya gelip birlik içerisinde hareket etmiyoruz?” dedim ve facebook sayfamızı açarak ilk adımımı attım.

Kulüpteki görevim Yöneticilik. 2 ay içerisinde kayıtlı 96 üyeye ulaştım. Bu üyeler Subaru marka araç süren üyelerdir. Araçlarının 2.0 motor gücüne sahip olup WRX STI olması gerekmemektedir. Subaru marka aracı olan herkesi üye yapıyoruz ve aramızda görmek istiyoruz. Üye olmak için herhangi bir ücret de talep etmiyoruz. Kulübümüze ait kayıt forumlarımız bulunmaktadır. Bana ulaştıkları taktirde ben o forumu doldurup kulüp dosyamıza yerleştirerek kayıtlarını gerçekleştiriyorum.

  • Sizlere ulaşıp NCSC’a üye olan arkadaşlara ne gibi imkanlar sunuyorsunuz?

Subaru araç sahipleri kulübümüze üye oldukları taktirde, gerçekleştirilecek olan organizasyonlar ve buluşmalar, cep telefonlarına toplu mesaj sistemi ile atılıp kulüp üyeleri bu şekilde bilgilendiriliyor. Araçlarına herhangi bir parça istediklerinde veya mekanik bir arıza yaşadıklarında kime gidebilecekleri konusunda onlara yardımcı oluyoruz. Çok sıklıkla “Hangi yağı kullanmalıyım?” gibi sorular geliyor, anında cevaplayıp yardımcı oluyoruz. Bunların dışında Facebook’taki kulüp sayfamızda üyelerimizin araç resimlerini paylaşıyor ve özel günlerini kutluyoruz. (Doğumgünü, Mezuniyet, Evlilik vs. gibi.) Kulübümüze özel t-shirt’lerimiz var, onlardan sipariş verme hakları doğuyor. Yani kısacası kulübümüze üye olan herkesle yakından ilgileniyor, organizasyonlarda çekilen resimlerini paylaşıp kulübümüzü ve facebook sayfamızı onlarında katkıları ile güncel tutmaya çalışıyoruz.

  • Bir bayan olarak arabalara karşı olan bu tutkunuzun başlıca sebebleri nelerdir ? NCSC Başkanı, babanız Mahmut Sezinler’in hayatının bir bölümünün Subaru sevdası ile dolu olduğunu biliyoruz. Bu durum Başak Sezinler’i ne şekilde etkilemektedir ?

Tabii ki bu denli tutkumun sebebi babam, Mahmut Sezinler’den dolayıdır. Kendisi ada da ilk Subaru araç sahibi olanlardan biridir. İlk Subaru’muz 2000 model özel yapım olan FP030 plakalı aracımızdır. O zamanlar bana güçlü bir makinenin ne demek olduğunu, 4×4’ün yol tutuşunun farkını ve modifiye ederken neleri elleyip, ellememem gerektiğine kadar gösteren ve öğreten kişi de babamdır.

Küçüklüğümden beri babamla özellikle hafta sonları makinist garajlarına hep gitmişimdir. Babam alıştırdı ve babam sevdirdi. En önemlisi de imkan sağladı. Daha sonra da Subaru aşkı ailemize öyle bir yayıldı ki, Annem dahi Subaru araç sürmektedir.

  • Geçtiğimiz haftalarda, ZET karting tesislerinde gerçekleştirilen bir organizasyona Kulüp olarak bir çok araç ile katılım gerçekleştirdiniz. Önümüzdeki günler içinde planlanan bir organizasyon var mı?

Zet karting tesislerindeki organizasyonun katılımı beklediğimden düşüktü aslında. Cumartesi günü olmasının çok büyük dezavantajı vardı. Maalesef Cumartesi günleri akşama kadar işleyen kulüp üyelerim bundan dolayı gelemeyeceğini üzülerek bildirdiler. Tabii ki sıcaklar ve yaz aylarında gerçekleştirilen düğünler de sayımızı etkiledi. Ama yine de çok ses getiren bir buluşma olduğunu artık kabul etmeliyim sanırım.

Birçok yeni üyem ile tanıştım. Telefoniyen kayıtlarını aldığım üyelerimi yakından tanıma fırsatı buldum. İleriki günlerde bir yemek organizasyonu yapmayı planlıyorum çünkü, dediğim gibi çok yeni üyemiz var ve herkesin bir biri ile tanışıp kaynaşmasını, birlik ve beraberlik içerisinde olan bir kulüp olmamızı istiyorum. Herkes arkadaş olsun ve bir araya gelmekten zevk alıp eğlensin istiyorum. Bunun için de yapılması gereken en iyi şey yemek organize etmektir. İnsanları Zet Karting’deki gibi bir ortamda bir arada asla tutamazsınız, ama yemekte bunu sağlamanız daha mümkündür.

  • NCSC Yöneticisi olarak diğer ülkelerdeki Subaru Kulüplerini takip ediyormusunuz?

Evet ediyorum. Türkiye Subaru Kulübü Başkanı Sayın Engin Polat ile gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin fotoğraflarını bir birimizle paylaşıyoruz ve kulüp sayfamızda yayınlıyoruz. Engin Bey’le gelecekle ilgili, birlikte yapmayı düşündüğümüz güzel projelerimiz de var. Bunun dışında, Lübnan Subaru Kulübü Başkanı, Sayın Elie Saliba ile tanıştım. Bir sonraki buluşmalarımızda Kıbrıs Subaru Kulübü’nden onlara selam göndereceğimize de söz verdim.

  • NCSC bünyesinde başka bayan üyeler de bulunuyormu?

Evet şu an kulübümüze kayıtlı 4 bayan üyemiz bulunmaktadır.

  • Kulübüne üye olmak için Subaru sahipleri sizinle nasıl irtibata geçebilir?

Facebook sayfamız “northcyprussubaruclub” sayfasını beğenerek, oradan mesaj atarak kayıtlarını yapabilirler veya bana 0533 836 36 00 telefon numarasından ulaşabilirler. Teşekkur ederim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı