İrfan TopcuKKTC OFF-ROADYazarlar

İrfan Topcu: “Afrodisia ile gelen dostluk”

Yaklaşık 6-7 ay önceydi. Kyrenia Off-Road tarafından arandık. Bir projeleri olduğundan bahsettiler. “Biz ne anlarık Off-Road’tan” derken birkaç toplantı yaptık. Hani Off-Road yapabilirmiydik, yapamazmıydık diye düşünütken kafamızda basit bişeyler şekillendi ve birden kendimizi akdeniz kumluğunda arabayı şasisine kadar kuma batırmış bulduk. 4 saatte kendi imkanlarımızla kumdan çıktıktan sonra Mitsubishi Strada’larda kilitlerin ön tekerlekten manuel devreye girdiğini öğrendik ve Off-Road hakkında en ufak bir fikrimiz olmadığını bir kez daha anlamıştık.

Yarışmanın adı “Afrodisia 2014” olacaktı. Konsept ise, güzergahı hiç bir yarışmacının bilmeden, tamamen onlara son anda verilecek bir Road Book (Yol notu) ile ilerleyecekleri ve GPS ile yön bulacakları bir yarışma olacaktı.

Anlayacağınız sorumluluk çok büyüktü. En küçük bir hatada herkes kendini farklı bir yerde bulacak, organizasyon çıkmaza girecek ve sonuç rezalet olacaktı! Ama bir taraftanda KYOFF’un bize güvenerek bu işi teslim etmesinin verdiği motivasyon vardı fakat baskı hatsafhadaydı.

Üstünden birkaç gün geçmedi, Mehmet Karzaoğlu elinde dosyalar, haritalar, “Hade, bu hafta bu iş biter, yolları buldum” diye geldi. Mehmet’in o hafta biter dediği, keşif, kontrol vs. tam altı hafta uzadı ve sonunda elimizde 500 sayfalık bir Road Book hazır oldu.

Bu arada aramızda Off-Road’dan tek anlayan Kani Avkıran’dan yağmur altında ileri sürüş teknikleri ile ilgili bilgi de alarak, günlerce Off-Road yaparak, bir anlamda bu alan üzerinde ihtisas yaptık.

Start’a bir kaç gün kala, işin geneli hakkında tek bilgisi olan iki kişi Mehmet ve ben geceleri heyecandan uyuyamaz olduk. Kafadaki soru işareti ise, “Kuralları yazdık, RoadBook çizdik, olmayan bişeyi yoktan var ettik, çocuk hayata merhaba dedi ama yürüyebilecekmi?” idi.

Ve sonunda çocuğun yürüdüğünü, ilk özel etab olan Karetta’nın startına, ilk aracın varması ile anladık ve rahatladık.

3 gece boyunca kamp yaptığımız yarışma da, bırakın organizasyonun düşündüğümüzden daha güzel geçmesini, yarışçılar ve görevliler arasındaki atmosfer, yaşanan bir sürü unutulmaz macera, Afrodisia 2014’ün anılarımızda çok büyük bir yer edinmesini sağladı.

Bununla beraber unutamayacağımız bir başka anı ise, yağmur altında dağda mahsur kalan yarışmacılarımızı kurtarmak için “Gerekli ekipmanız yok” diyen Sivil Savunma ile dalga geçer gibi “Ben hallederim” deyip halleden Kani Avkıran’ın ne kadar iyi bir Off-Road’cu olduğunu kanıtlamış olması oldu.

Öncelikle bize güvenerek işin direktörlüğünü bize teslim eden, “Afrodisia 2014”ün fikir babası KYOFF’a, Bizi cesaretlendiren sevgili başkanımız Zeki Topcu’ya, canla başla bu işe emek veren yolların hazırlanmasına katkı koyan ben İrfan Topcu, Mehmet Karzaoğlu, Kani Avkıran, Hasan Sivri, Çağın Özılgaz, Hasan İlker, Hamit Aygın, Erdal Şamil ve Süleyman Adalıer’e, yani özetle KKOK’ye sonsuz teşekkürler.

Yarışma boyunca bizimle beraber olan TransAnatolia organizatörlerinden Orhan Çelen abimizin yaptığımız işi takdir etmesi bizim için gerçekten mutluluk verici oldu.

Bununla beraber KYOFF ekibi ile kurduğumuz samimi dostluk ve yeni tanıştığımız değerli abilerimiz, arkadaşlarımız ise en büyük kazancımız oldu. Hatta Afrodisia’nın anlamları arasında bizim için en değerli olanı da buydu.

Bir kere daha KYOFF ‘a, güvenerek işi bize teslim ettikleri için teşekkür eder organizasyon tarihi önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Afrodisia 2015’te görüşmek üzere diyorum.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı