İrfan TopcuWRC

Hoppala Latvala!

Uzun yıllardan sonra zevkle izleme şansı yakaladığımız Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’nın ikinci ayağına canlı bir şekilde saniye saniye tanık olma fırsatı yakaladık, özellikle Power Stage özelliği taşıyan yarışmanın son özel etabı bir anlamda nefeslerimizi kesti.

Yarışma öncesi Sebastian Ogier, tıpkı adaşı ve vatandaşı Sebastian Loeb gibi soğukkanlı sürüşü, aracını kaydırmayan, seyirciye çokta zevk vermeyen, ama tam anlamı ile zamana oynayan, süratli sürüşü ile yarışmanın favorisi olarak gösteriliyordu. Ben ise etaplarda bir Colin Mcrea, bir Carlos Sainz’ın varisi gibi dolaşan, hem süratli hemde drift yaparcasına aracını kullanan, yani her köşe döndüğünde seyredene de keyif veren iki tane pilotu bu sene kendime favori olarak belirlemiştim bunlardan biri Latvala bir diğeri ise Hirvonen’di.

Aslında yarışın başlarında tam da herkesin tahmin ettiği şey olmuştu, Ogier liderliği yakalamış fakat ardından yaptığı kaza ve kaybettiği 4 dakikanın ardından yarışmayı zor da olsa 6’ncı sırada bitirmeyi başardı.

Gelgelelim benim istediğim oldu favorilerimden biri kazandı. Belki Ogier’in kaza yapmış olması da Latvala’nın ekmeğine yağ sürdü ama Latvala, Cuma gününden itibaren liderliği bırakmadı ve yarışmayı kazanmayı başardı. Karlı zemini ile her sene iskandinav pilotların show pisti haline gelen isveç’te bu senede bir değişiklik yaşanmadı.

Geçmiş yıllarda belkide Loeb’in domine ettiği WRC serisi beni ve benim gibi birçok WRC fanatiğini bu spordan yavaş yavaş soğutmaya başlamıştı, Peter Solberg’inde WRC koltuğundan çekilmesiyle iyice bu işin zevksizleşeceğini düşünürken, 2014 sezonunun başlaması ile fikirlerimiz bir anda 180 derece dönmüş gibi oldu.

Şimdi sıra Meksika’da. Henüz çok güzel ve çok çekişmeli geçeceğini düşündüğüm bir sezonun başındayız. Bu sene elden geldiğince sizlere WRC hakkındaki görüşlerimi aktarmaya çalışacağım. Ben yazımın başında da dediğim gibi; 2014’ün ikinci yarışmasında da olsa kalan yarışlar için favorilerimi seçtim. Aynı takımda olmasalarda, bu sene hem Latvala’cıyım, hem de Hirvonenciyim.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı