Uluslararası MotorsporlarıWRC

Finlandiya ve Yeni Zelanda Rallisi de iptal edildi

13 yarışlık Dünya Ralli Şampiyonası’nda 3 yarış geride kaldıktan sonra Covid-19 Pandemisi nedeniyle sezona ara verilmişti. Sezonun kalanı için çalışmalar sürüyor. Son olarak Finlandiya ve Yeni Zelanda Rallisi de iptal edildi.

Covid-19 Pandemisi öncesi başlayan 2020 Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun ilk 3 yarışı yapılmıştı. Ocak ayında Monte Carlo Rallisi ile başlayan sezon Şubat ayında İsveç Rallisi ile devam etmişti. Mart ayının ortasında, tam da Corona Virüs salgınının dünyaya yayılmaya başladığı hafta sonu Meksika Rallisi koşuluyordu. Yapılan görüşmelerin ardından ralli 1 gün kısaltılmış ve Cumartesi günü tamamlanmıştı ve Meksika’da ralli için bulunan herkesin Avrupa’ya dönebilmesi sağlanmıştı.

Takip eden günlerde sezonun dördüncü yarışı olan Arjantin Rallisi’nin ertelenme kararı çıkmıştı. Daha sonra ise sezonun beşinci yarışı Portekiz iptal edildi ve sezonun altıncı yarışı İtalya Rallisi ertelendi. Sezonun devamı için WRC organizatörü ve FIA arasındaki görüşmeler ve ev sahibi ülkelerin durumlarının takibi sürerken Kenya’nın efsanevi rallisi olan Safari Rallisi’nin de iptal edildiği açıklandı.

Bu sefer gözler 6-9 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan sezonun sekizinci yarışı Finlandiya Rallisi’ne ve 3-6 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan Yeni Zelanda Rallisi’ne çevrilmişti. Art arda yapılan son açıklamalara göre önce Finlandiya Rallisi ve ardından Yeni Zelanda Rallisi’nin de iptal edildiği açıklandı.

Böylece 13 yarışlık takvimin 3 yarışı yapıldıktan sonra 4 yarışı şu ana kadar iptal edildi. Arjantin ve İtalya ise ertelendi. Lojistik ve Ekonomik sebeplerle Japonya Rallisi’nin de iptal edilmesi bekleniyor. Şu anki takvime göre sezon Türkiye ile devam edecek. Türkiye’nin planlanan tarih olan 24-27 Eylül tarihleri arasında yapılma olasılığı yüksek. Ertelenen Arjantin ve İtalya için ise olasılıklar değerlendirilmeye devam ediyor.

Dünya Ralli Şampiyonası 2020 Takvimi

YarışTarihDurum
1Monte Carlo23-26 OcakYapıldı
2İsveç13-16 ŞubatYapıldı
3Meksika12-15 MartYapıldı
4Arjantin23-26 NisanErtelendi
5Portekiz21-25 Mayısİptal Edildi
6İtalya4-7 HaziranErtelendi
7Kenya16-19 Temmuzİptal Edildi
8Finlandiya6-9 Ağustosİptal Edildi
9Yeni Zelanda3-6 Eylülİptal Edildi
10Türkiye24-27 Eylül
11Almanya15-18 Ekim
12Büyük Britanya29-1 Kasım
13Japonya19-22 Kasım

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı