DiğerUluslararası Motorsporları

ERC Portekiz’de Mikkelsen kazandı

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sekiz yarışlık sezonun altıncı ayağı 1-3 Ekim 2021 tarihleri arasında Portekiz’de yapıldı. Bu sezon Azorlar’ın ardından Fafe’de yapılan ve art arda ikinci kez Portekiz’in ev sahipliği yaptığı yarışı yine Andreas Mikkelsen kazandı ve liderliğini sürdürdü.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nda sezon Portekiz Azorlar’ın ardından bu kez Fafe’de yapıldı. Sekiz yarışlık şampiyonanın altıncı ayağı olan yarışta iki gün sekizer etap geçildi. Toplam kilometresi yaklaşık 690 kilometre olan yarışın toprak karakterli özel etap mesafesi yaklaşık 200 kilometre olarak geçildi.

Sezonun beşinci yarışı olan ve Portekiz’in ev sahipliğinde Azorlar’da yapılan yarışta da zafere ulaşan Andreas Mikkelsen, bu kez Fafe’de yapılan yarışta da podyumun zirvesine çıkmayı başardı ve portekiz’de 2’de 2 yaptı. Rallinin açılış etabında liderliği alan Mikkelsen, daha sonra Dani Sordo’ya liderliği kaptırsa da ilk günü lider bitirmeyi başardı. Özellikle ilk gün oldukça yakın geçen rallide Sordo’nun sorun yaşamasıyla Andreas Mikkelsen ile Alexey Lukyanuk birincilik mücadelesinde yalnız kaldı. İkinci gün farkı açmayı başaran Mikkelsen toplam 7 etap zaferiyle birinciliğe ulaşan isim oldu.

İkinci gün mekanik bir sorunla boğuşan son şampiyon Alexey Lukyanuk, liderle farkın açılmasına engel olamasa da, Portekiz Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden Armindo Araujo ve Bruno Magalhaes’i arkasında tutmayı başardı. İkinci gün etap kazanamayan Lukyanuk, ilk gün sadece 1 etapta en iyi dereceyi yaptı ve Mikkelsen’in 2 dakika ardında finişe ulaştı. Araujo yaklaşık 37 saniye geride podyuma çıkmayı başarırken, Magalhaes 28 saniyeyle podyumu kaçıran isim oldu.

Nil Solans, Norbert Herczig ile olan mücadelesini kazanarak beşinci olurken, Herczig altıncı oldu. önündeki ikiliyle çok yakın mücadele eden fakat son etapta sorun yaşayan Erik Cais yedinci olurken, Yoann Bonato sekizinci, Miko Marczyk dokuzuncu ve Benito Guerra onuncu oldu. İlk gün 1 etap zaferi elde eden ve üçüncü sırada yer alan Simone Tempestini, mekanik arızayla ilk günü tamamlayamazken, ilk günün son etabında kaza yaparak çok gerilere düşen Dani Sordo, ikinci gün etap kazanmaya devam etse de ancak 12’nci olabildi.

ERC Portekiz ilk 15 dereceler:
1.Andreas Mikkelsen (NOR)/Elliott Edmondson (GBR) Škoda Fabia Rally2 Evo 2h19m10.1s
2.Alexey Lukyanuk (RUS)/Alexey Arnautov (RUS) Citroën C3 Rally2 +2m01.8s
3.Armindo Araújo (PRT)/Luís Ramalho (PRT) Škoda Fabia Rally2 Evo +2m38.9s
4.Bruno Magalhães (PRT)/Carlos Magalhães (PRT) Hyundai i20 N Rally2 +3m07.4s
5.Nil Solans (ESP)/Marc Martí (ESP) Škoda Fabia Rally2 Evo +3m41.4s
6.Norbert Herczig (HUN)/Ramón Ferencz (HUN) Škoda Fabia Rally2 Evo +4m07.0s
7.Erik Cais (CZE)/Jindřiška Žáková (CZE) Ford Fiesta Rally2 +4m24.2s M
8.Yoann Bonato (FRA)/Benjamin Boulloud (FRA) Citroën C3 Rally2 +4m57.0s
9.Miko Marczyk (POL)/Szymon Gospodarczyk (POL) Škoda Fabia Rally2 Evo +5m47.8s M
10.Benito Guerra (MEX)/Daniel Cué (ESP) Škoda Fabia Rally2 Evo +7m31.6s
11.Ricardo Teodósio (PRT)/José Teixeira (PRT) Škoda Fabia Rally2 Evo +10m26.9s
12.Dani Sordo (ESP)/Cándido Carrera (ESP) Hyundai i20 R5 +10m48.5s
13.Alberto Battistolli (ITA)/Simone Scattolin (ITA) Škoda Fabia Rally2 Evo +11m56.1s
14.Miguel Correia (PRT)/António Costa (PRT) Škoda Fabia Rally2 Evo +12m12.0s
15.José Pedro Fontes (PRT)/Inês Ponte (PRT) Citroën C3 Rally2 +12m29.9s

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı