İrfan TopcuKKTC DRIFT

Dumanlanalım!!

4. Yazımda artık Drift’ten bahsetmeye başlamamak olmaz. Uzunca bir ara ve hazırlık döneminin ardından geçtiğimiz Cumartesi günü Drift Şampiyonasının dördüncü ayağını gerçekleştirdik.

Bilindiği üzere Drift Yarışmaları 1980’lerin başında Japonya’da aslında show amaçlı bir şekilde başladı ve yıllar içerisinde birçok değişiklik ile spor dalı haline geldi, fakat halen daha yıl 2013 olmasına karşın Drift yarışmaları için Ralli yarışlarında olduğu gibi kesin kurallar bulunmuyor.

Biz de 2012 yılı başında başladığımız Şampiyonada birçok kural kullanarak 2013 senesinde artık hakem sistemine geçmiş bulunduk, aslında bu sisteme geçerken sistemin yarışmacılar tarafından kolay kolay kabul edilmeyeceğini düşündüğümü ve birçok tereddütüm olduğunu açıkca belirtmek isterim fakat sevinerek söylüyorum pek de haklı olmadığımı yeni yeni anlamaya başladım.

Şu an Drift Yarışmalarında kullandığımız sistemde öncelikle tüm yarışmacıları Solo Turlara (Tekli Turlar)’a alıyoruz, pistin durumuna göre bazen Drift Box dediğimiz elektronik cihaz yardımı ile, bazen de tamamen juri kanaati ile yarışmacılarımıza puanlar vererek onları sıralıyoruz ve yapılan sıralamalar sonucunda yarışmacılarımız ikili çıkışlara çıkmaya hak kazanıyorlar. Buradan da yarışma eleme usulu devam ederek final eşleşmesine kadar gidiyoruz.

2013 sezonu başından itibaren yarışmaların hakemlik görevi ben, Mehmet Karzaoğlu, Kani Avkıran ve Nicholas Patak arkadaşımız ( ki onuda artık bizden biri diye kabullenmiş vaziyetteyiz) tarafından gerçekleştiriliyor. Kani ile benim aslında çok çok iyi bir motorsporları geçmişimiz olmasına karşın, Drift Sporunu biz de Nicholas’tan yavaş yavaş öğrenmeye başladık ve gün geçtik sonra bilgilerimizide yenilemeye devam ediyoruz.

Drift puanları dışardan görünenin aksine en güzel show’a değil; En iyi sürücüye, en iyi performansa ve dolayısı ile en bilinçli, en kontrollü ve en disiplinli sporcuya gidiyor. Hani dedim ya, sporcular işin disiplinini hakemlerde işin kurallarını öğreniyorlar.

Artık seyircilerde işin nasıl olduğunu kavramaya başladı ve iyi sporcuları alkışları ile belli etmeye başladılar. Tabi spor disiplininin yanında eğer bu iş bize zevk vermezsse insanın içinden uğraşmakta gelmiyor açıkcası, fakat gerek yönetim gerekse sporcular arasında o kadar güzel bir atmosfer var ki, herkes birbiri ile o kadar iyi bir şekilde anlaşıyor ki, bir yarış bitti mi hemen diğerini organize etmek için içimizi heyecan sarıyor. Her hafta Yarışma yapmak istiyoruz.

Yani Şampiyona lideri Kerim Beşok’un değimi ile sürekli Dumanlanmak İstiyoruz!!!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı