KKTC KLASİK OTOMOBİLKKTC MotorSporlar

Dostluk rallisinin birincisi “Team 39’ers”

Dünyanın en uzun rallilerinden biri olan “Avrupa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi”, 3 hafta, 14bin kilometre sonunda KKTC’de tamamlandı.

Almanya’dan başlayıp bir çok Avrupa ülkesinden geçtikten sonra İstanbul’a varan, ordan da Ankara üzerinden Karadeniz güzergahıyla Gürcistan ve İran’a giden Dünyanın en uzun rallilerinden biri olan Avrupa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi, KKTC’de son buldu. Son 4 günü Kuzey Kıbrıs’ta yapılan 14’üncü Avrupa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi’nin birincisi “Team 39’ers”, ikincisi “Bavarian Hornets” ve üçüncüsü “Orient Ierungslos” adlı ekipler oldu.

Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün açıklamasına göre, Girne Antik Limanı’nda yapılan törende rallinin Kuzey Kıbrıs ayağında gerçekleşen çeşitli yarışmalarında dereceye girenlere ve ralli boyunca en iyi performansı sergileyenlere sembolik ödüller verildi.

“En iyi yardımcı pilot” seçilen ve rallinin tek engelli katılımcısı Marcus Smadi’ye ödülünü Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit verirken, tüm olumsuz hava şartlarına rağmen motosikletiyle ralliyi tamamlayan kadın sürücü Birgit Schmitt de “rallinin yıldızı” ödülüne layık görüldü.

Ralliye katılanlar ülkelerinden getirdikleri müzik aletlerini Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne, araçlarınıysa sivil toplum örgütlerine bağışlanmak üzere KKTC’ye hibe etti. Final törenine Başbakan Ersin Tatar, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Ayşe Zeybet de katıldı.

Aşık: Ülkenin, tarihi ve doğal güzelliklerini ve bir üniversite adası olduğunu göstermek istedik
Törende konuşan Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü Başkanı Simavi Aşık, kulüpten “Team Caretta” ismiyle 5 kişilik bir ekibin katıldığı rallinin son 4 gününün Kuzey Kıbrıs’ta yapıldığına dikkat çekerek, parkuru oluştururken, katılımcılara, Kuzey Kıbrıs’ta tüm unsurlarıyla bir devlet olduğunu, ülkenin, tarihi ve doğal güzelliklerini ve bir üniversite adası olduğunu göstermek istediklerini söyledi. Aşık rallideki ekiplerin Amerika, Almanya, İsviçre, İsrail, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Hollanda ve Türkiye’den katılımcılardan oluştuğunu belirterek, katılımcıların Kuzey Kıbrıs’a gelmiş olmaktan memnun olduğunu ve aileleriyle birlikte ülkeye tekrar geleceklerini ifade ettiklerini kaydetti. 14’üncüsü yapılan rallinin finalinin Kuzey Kıbrıs’ta olmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Aşık, rallicilerin araçlarını hayır kurumlarına, ülkelerinden getirdikleri müzik aletlerini de Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne verilmek üzere KKTC’ye hibe edileceğini belirtti.

Üstel: KKTC bayrağı ve amblemi tüm araçlara yapıştırılıp taşındı
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de, organizasyonu gerçekleştiren, katılan ve finalinin KKTC’de yapılmasına katkı koyan herkesi kutladı. Rallinin 8 ülkeden geçerek, KKTC’de tamamlandığını anımsatan Üstel, ralli kapsamında KKTC bayrağının ve ambleminin tüm araçlara yapıştırılıp taşındığını belirtti. Üstel finali Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirerek tanıtıma katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Tatar: İnsanlar kardeştir dayanışma içindedir
Başbakan Ersin Tatar, organizasyona ve finalinin KKTC’de yapılmasına katkı koyan herkesi kutlayarak, “KKTC medeni ve uygar bir yerdir. Avrupa Birliği’nin hemen yanında ve Avrupa Birliği’ne yakın bir yerdir. Ralliye yabancı ülkelerden katılan herkesi selamlıyorum. Keşke münasebetlerimiz daha üst seviyede olsa, siyasi anlamda da tanınmış olsak ve daha güzel işleri başarabilsek. Ama maalesef, siyaset bazı şeylere engel olabiliyor. Bunun düzeltileceğine inancım tamdır, sonsuzdur. Çünkü bu ilişkilerin geliştirilebilmesine siyaset engel olamaz. İnsanlar kardeştir dayanışma içindedir” diye konuştu. Tatar, Kıbrıslı Türklerin medeni dünyanın bir parçası olduğunu vurgulayarak, hükümet olarak, ülkeyi, tarihini, doğal güzelliklerini tanıtan, Kuzey Kıbrıs’ı dünyayla bütünleştiren bu gibi organizasyonlara ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Gehr: Dostluk temalı organizasyonda, politikayı hep dışarıda tutmaya çalıştık
Avrupa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi Organizasyon Komitesi Başkanı Wilfried Gehr de, Kuzey Kıbrıs’ta bulunmaktan ve finali yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Dostluk temalı organizasyonda, politikayı hep dışarıda tutmaya çalıştıklarını dile getiren Wilfried, ralli kapsamında birçok ülkeden katılımcıların bir araya gelerek ve ralli boyunca geçtikleri ülkelerde yaşayanlarla önemli dostluklar kurma fırsatı yakaladıklarını anlattı. Wilfried, Kuzey Kıbrıs’taki herkesin böyle güzel bir ülkede yaşamakta dolayı gurur duyması gerektiğini de söyledi

Serin: Ralliyi Kuzey Kıbrıs’ta sonlandırmaktan mutluluk duyuyoruz
Avrupa Orient Doğu-Batı Dostluk Rallisi Organizasyon Komitesi Türk Başkanı ve İkinci Başkanı Nadir Serin, ralliyi Kuzey Kıbrıs’ta sonlandırmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’ne ve organizasyona katkı koyan herkese teşekkür etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı