FORMULA 1

Çin’de sürpriz podyum

Formula 1’de sezonun üçüncü yarışı Çin’in Şangay Pisti’nde yapıldı. İlk yarısı durgun geçen yarışta güvenlik aracının piste girmesiyle podyum değişti ve Red Bull pilotu Daniel Ricciardo yarıştan zaferle ayrıldı.

Formula 1’de sezonun üçüncü yarışı Çin’in 5bin 451 metre uzunluğundaki Şangay Pisti’nde 56 tur üzerinden yapıldı. İlk yarısı Ferrari’den Sebastian Vettel ve Mercedes’ten Valtteri Bottas arasında durgun geçen liderlik mücadelesiyle sürdü.

Yarışa üçüncü cepten başlayan Bottas Ferrari’den Kimi Raikkonen’i ilk turda geçerek ikinci sıraya yükseldi ve 2.5-3 saniye civarında farkla pit-stoplara kadar Vettel’i takip etti. İlk hamleyi Red Bull pilotları Max Verstappen ve Daniel Ricciardo yaparak pite aynı turda girdiler. 4 ve 6.sıradaki Red Bull pilotlarına cevap 1 tur sonra Mercedes pilotlarından geldi. Ferrari ise pilotlarını pistte tutarak zaman kaybetmelerine neden oldu. Pitten ikinci sırada çıkan Vettel’in Bottas’ı yakalayabilmesi için Raikkonen’i pistte tutan ve Bottas’ı arkasında tutmasını isteyen Ferrari’nin kumarı tutmadı ve geç pit-stop yapan Raikkonen altıncı sıraya düşerken, Vettel de Bottas’a atak yapabilecek kadar yaklaşamadı.

Durağan geçen ilk yarının ardından iki Toro Rosso pilotunun teması ile pistteki kanat parçalarının toplanabilmesi için piste güvenlik aracı girince Red Bull yeni bir zar attı ve iki pilotunu da yeniden aynı turda pite aldı. Yumuşak lastik takan ikili güvenlik aracının pisttten çıkmasıyla atağa kalktılar. Akıllı ataklarla liderliğe yükselen Daniel Ricciardo yarışı kazanırken güvenlik aracı şanssızlığıyla liderliği kaybeden Bottas ikinci oldu. Ricciardo gibi lastik avantajıyla rakiplerine atak yapmak isteyen Verstappen önce Hamilton ile temas yaşayıp Ricciardo’ya geçildi. Daha sonra yeniden atağa kalkan Verstappen Vettel’i geçerken yine temas yaşayınca iki sürücü de spin attı. Verstappen ve Vettel, Raikkonen ve Hamilton’a geçilirken, fırsatı değerlendiren Raikkonen aynı virajda Hamilton’u geçerek üçüncü sıraya yükseldi ve damalı bayrağı üçüncü sırada görmeyi başardı.

10 saniye zaman cezası alan Verstappen dördüncü sırada finiş görmesine rağmen 1 sıra kaybederek beşinci olurken, Hamilton dördüncü sırada finiş gördü. Orta sıraların en iyilerinden Renault takımından Nico Hulkenberg altıncı olurken Mclaren’dan Fernando Alonso yedinci oldu. Verstappen’in temasıyla geriye düşen ve ivme de kaybeden Vettel sekizinci olurken Renault’tan Carlos Sainz dokuzuncu ve Haas’tan Kevin Magnussen onuncu oldu.

Yarışın ardından Vettel puanını 54’e yükselterek liderliğini sürdürürken Hamilton 45 puanla ikinci, Bottas 40 puanla üçüncü sırada yer aldı. Sezonun dördüncü yarışı 29 Nisan 2018 Pazar günü Azerbaycan’da yapılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı