Canben ÖzpaşaWRCYazarlar

Canben Özpaşa: “Colin Meeke”

Merhaba değerli Damalı Bayrak okuyucuları.

Damalı Bayrak’ta 2 yıl önce yazmaya başlamak istediğim yazılara, Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumundaki yoğun tempomdan dolayı başlayamamıştım. Şu anda aktif görevi bıraktığımdan ötürü sizlere çok yakından takip ettiğim Dünya Ralli Şampiyonası’nı anlatıp yorumlayacağım.

Şu anda vatani görevimi yapıyor olduğumdan dolayı her izinli olduğumda yazılarıma devam edeceğim.

Evet.. Gelelim Dünya Ralli Şampiyonası’na..  Yani kısa adı “WRC” olan ve benim en büyük hobim olan Dünya’nın en önemli Ralli Organizasyonlarına.

İlk kez “2003 Cyprus Rally” ile tanışdığım ve resmen aşığı olduğum Şampiyonayı 2009 yılına kadar gerek kıbrıs, gerekse türkiye de yakından takip ettik. Malesef uzun zamandır 2 ülkede de WRC yapılmıyor. Ben de bu özlemimi gidermek için 2014 yılında dünyanın en ünlü yarışı olan “Neste Oil Rally Finland”a, yine Otomobil Kurumunda çok şey paylaştığım yakın arkadaşarım olan İbrahim Argün ve Hakan Damdelen’le gidip orada o müthiş özlemimizi gidermiş olduk.

ve 2015 Dünya Ralli Şampiyonası

Monte Carlo ile başlayan sezon da, evsahibi sayılan Fransız Şampiyon Sebastien Ogier kolay bir birincilik alırken, ikinci yarış olan İsveç’de Andreas Mikkelsen son etapta birinciliği yine Ogier’e kaptırmıştı. Sezonun üçüncü, takvimin ilk toprak rallisi ve sezonun en tozlu rallisi olan Meksika Rallisi’nde Ogier güvenli temposuyla yine kazanmıştı.

Gelelim geçen haftasonu gerçekleşen ve bana göre tam bir hayal kırıklığı olan Arjantin Rallisi’ne. Arjantin’in zorlu ve dar yollarında Ogier’in tek favori olması beklenirken ilk ayakta yaşadığı Motor arızası Ogier’in WRC’de tek kazanamadığı yarış olan Arjantin hayalerini de suya düşürmüş oldu.

İkinci etap’tan yarış sonuna kadar Kris Meeke ve Mads Ostberg’in performansı yeni Citroen’in başarısı mı? Yoksa sezon başından bu yana iki pilotun da giderek yükselen grafiğinin bir başarısı mı? diye soru işaretleri bıraktı.

Start alan tüm ekiplerin sorun yaşadığı Arjantin Rallisi’nde, en az sorun yaşayan Citroen’ler yarışı duble yaparak, Kris Meeke’in zaferi ile sonlandırdılar. Şanssız bir sezon geçiren Volkswagen pilotu Jari Matti Latvala, Arjantin’de üçüncü giderken son iki etap kala motor arızası ile yarışı bırakmak zorunda kaldı. Arjantin Rallisi, son etabı olan “Power Stage El Condor” etabında ise inanılmaz kazalar yaşanırken Neuville ve Ogier’in şampiyonadaki en yakın takipçisi Mikkelsen, yarışı son etapda bırakmak zorunda kaldılar. Power Stage’i beklendiği gibi Ogier kazanmıştı.

Colin McRae ve Kris Meeke

Kris Meeke, yarış sonunda galibiyet sevincini gözyaşlarıyla yaşadı. Colin McRae sayesinde bugünlere geldiğini ifade eden Meeke, Gerek sürüş tarzı, gerekse yaşam tarzı olarak da bize Efsane Colin McRae’yi anımsatıyor. Belki asla Colin gibi olamaz ama Meeke hayranlığım ve eminim ki çoğu insanın Meeke hayranlığı bu zaferi Colin McRae’ye hediye etmesiyle artmıştır.

Sıradaki Yarış Portekiz ve Şampiyonada çok severek izlediğim ve başarılı olmalarını istedğim, ilk 3 yarışta bir çok en iyi zamana imza atan Kubica ve Efsane Peter Solberg’e tarz olarak çok benzeyen yine Norveç’li Pilotlar Mikkelsen ve Ostberg’i sizlere ayrıca takip edip aktaracağım.

Rallisiz kalmayın…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı